لوگو لیا کلینیک
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

ماندگاری اثر ژل بعد از تزریق + بررسی عوامل موثر بر ماندگاری

عناوین این مطلب

تزریق ژل می‌تواند بسیاری از مشکلات پوستی را برطرف کند. متأسفانه نتایج تزریق ژل موقتی است. برخی فیلرها تنها چند ماه دوام می‌آورند، اما برخی دیگر تا یک سال یا بیشتر ماندگارند. به هر حال دیر یا زود نتایج تزریق ژل از بین میروند، در نتیجه شما نیاز به درمان‌های نگه‌دارنده دارید. در نظر گرفتن طول عمر فیلری که استفاده می‌کنید مهم است، چون تعداد دفعات درمان را مشخص می‌کند.

ماندگاری اثر تزریق ژل بر اساس نوع فیلر

ماندگاری اثر تزریق ژل بر اساس نوع فیلر

فیلرهای پوستی انواع مختلفی دارند که بر اساس نوع ماده سازنده ماندگاری آنها متفاوت است.

فیلرهای اسید هیالورونیک

برخی محصولات اسید هیالورونیک که کیفیت پایینی دارند ممکن است 3 تا 6 ماه دوام بیاورند. اما محصولات ژوویدرم (Juvederm) و رستیلن (Restylane) می‌توانند تا 24 ماه با درمان‌های نگه‌دارنده دوام بیاورند. طول عمر خاص هر محصول به فرمولاسیون و ناحیه درمان بستگی دارد.

فیلرهای کلسیم هیدروکسی آپاتیت

هیدروکسی آپاتیت کلسیم، به صورت طبیعی توسط بدن انسان تولید می‌شود و در واقع یکی از مواد معدنی اصلی است که مینای دندان را تشکیل می‌دهد. فیلر رادیس، یک نوع ژل نیمه دائمی است که محصول خاص این نوع هیدروکسی آپاتیت کلسیم محسوب می‌شود و نتایج آن برگشت پذیر نیست. معمولاً، نتایج فیلر رادیس تا یک سال یا بیشتر ادامه دارد.

فیلرهای پلی ال لاکتیک اسید

ژل اسکالپترا از محصولات معروف فیلرهای پلی ال لاکتیک اسید (PLLA) یک فیلر مصنوعی است که تولید کلاژن بدن را تحریک می‌کند. فیلرهای اسکالپترا برگشت پذیر نیستند. نتایج تزریق این محصول می‌توانند تا 24 ماه دوام داشته باشند، اگرچه برای دستیابی به نتایج مورد نظر به چندین جلسه درمانی نیاز دارید.

فیلر های پلی متیل متاکریلات

فیلر های پلی متیل متاکریلات (PMMA) از میکروسفرهای معلق در محلول کلاژن گاوی یا متیل سلولز تشکیل شده است. یک یا دو جلسه درمانی با فیلرهای پلی متیل متاکریلات برای دستیابی به نتایج مورد نظر لازم است که اغلب در فواصل یک ماهه انجام می‌شود، اما نتایج درمان می‌تواند تا 5 سال باقی بماند.

ماندگاری اثر تزریق ژل بر اساس دوز تزریق

ماندگاری اثر تزریق ژل بر اساس دوز تزریق

هر چه مقدار فیلر تزریق شده به ناحیه تحت درمان بیشتر باشد ماندگاری نتایج طولانی‌تر خواهد بود. همانطور که گفته شد مقدار ژل مورد نیاز توسط پزشک مشخص می‌شود و نمی‌تواند از حد معینی فراتر برود.

ماندگاری اثر تزریق فیلر بر اساس محل تزریق

محل تزریق می‌تواند بر مدت زمان ماندگاری نتایج شما تاثیر بگذارد، چون فیلرهای پوستی در نواحی از صورت که حرکت کمتری دارند ماندگاری بیشتری خواهد داشت.

زیر چشم

تجزیه فیلر چشم بین 6 تا 9 ماه یا حتی یک سال کامل طول می‌کشد. ژل حاوی هیالورونیک اسید که بافتی سفت دارد برای تزریق به زیر چشم مناسب است، چون قدرت حمایتی لازم از پوست نازک این ناحیه را دارد و نتایجی طبیعی ارائه می‌دهد.

گونه

ژل‌های گونه در مقایسه با فیلرهای زیر چشم معمولاً طول عمر بیشتری دارند. نتایج پس از درمان بین 7 تا 24 ماه ماندگار است. با این حال اکثر محصولات گونه بین 12 تا 24 ماه ماندگار خواهند بود، چون غلظت بیشتری دارند یا حاوی کلاژن هستند یا تولید کلاژن را تحریک می‌کنند. برای رسیدن به نتایج مورد نظر ممکن است بیشتر از یک درمان نیاز داشته باشید.

بینی

اصلاح نیمرخ بینی معمولاً با استفاده از یک فیلر سفت تر انجام می‌شود. انتظار می‌رود این محصولات تا یک سال دوام بیاورند. اگر چه ممکن است در این مدت به درمان ترمیمی نیاز داشته باشید.

لب

تزریق ژل به لب

لب‌ها از ظریف ترین قسمت های صورت هستند. تحرک لب‌ها بسیار زیاد است در نتیجه خطر جابجایی ژل افزایش می‌یابد. فیلرهای لب غلظت کمتری دارند و به جای هیدروکسی آپاتیت کلسیم از هیالورونیک اسید تشکیل شده‌اند. ماندگاری بیشتر فیلرهای لب در مقایسه با محصولاتی که برای سایر نواحی صورت استفاده می‌شوند کمتر است. نتیجه نتیجه تزریق ژل لب معمولاً حدود 6 ماه ماندگار است.

چانه

برای اصلاح ظاهر چانه باید از فیلرهای متراکم استفاده شود. این فیلرها به طور متوسط یک سال و نیم و در برخی موارد تا دو سال ماندگارند.

متابولیسم بدن

متابولیسم شما یکی از عوامل اساسی است که بر طول عمر فیلرهای پوستی تاثیر می‌گذارد. فیلرهای اسید هیالورونیک توسط بدن متابولیزه می‌شوند و افراد با متابولیسم سریعتر، این فرآیند را سریعتر از دیگران تجربه می‌کنند. به طور کلی، بهتر است درمان را قبل از متابولیزه شدن کامل اسید هیالورونیک تکرار کنید.

تاثیر ورزش بر ماندگاری اثر ژل

تاثیر ورزش بر ماندگاری اثر ژل

بعد از تزریق ژل بهتر است ورزش سنگین انجام ندهید. فعالیت بیش از حد و سوزاندن کالری زیاد پس از تزریق می‌تواند سرعت تجزیه فیلر را افزایش دهد. ورزش باعث افزایش متابولیسم بدن می‌شود. سرعت عمل متابولیسم شما بر سرعت تجزیه فیلر هیالورونیک اسید تاثیر می‌گذارد. هر چه متابولیسم شما بالاتر باشد زودتر به درمان ترمیمی نیاز خواهید داشت. اگر از قبل برنامه ورزشی خاصی را دنبال می‌کنید به برنامه ورزشی منظم خود ادامه دهید. فعال بودن بهتر از بی‌تحرکی است، حتی اگر به این معنی باشد که فیلر شما زودتر تجزیه می‌شود. اما این نکته را به یاد داشته باشید که اگر ورزشکار هستید ممکن است زودتر به تکرار درمان نیاز داشته باشید.

تاثیر تغذیه بر ماندگاری اثر فیلر

تاثیر تغذیه بر ماندگاری اثر فیلر

علاوه بر نوشیدن آب، مصرف غذا هم بر میزان ماندگاری نتایج تزریق ژل تاثیرگذار است. به شدت توصیه می‌شود که از مصرف غذاهای فرآوری شده و محصولات لبنی دوری کنید، مصرف قند را کاهش دهید و میزان قهوه و الکل مصرفی خود را محدود کنید. مصرف بیش از حد این غذاها و نوشیدنی‌ها می‌تواند باعث التهاب شود که مستقیماً روی پوست شما و نتایج تزریق فیلر تاثیر می‌گذارد.

در عوض باید مصرف میوه‌ها و سبزیجات را افزایش دهید و همچنین مصرف چربی‌های امگا 3 را برای جلوگیری از کم آبی سلولی و کاهش رادیکال‌های آزاد جایگزین مواد ناسالم کنید. افزایش مصرف ویتامین C با خوردن میوه‌ها و سبزیجات مانند انواع توت‌ها، کلم، سیب زمینی و گوجه فرنگی می‌تواند محافظت بیشتری در برابر رادیکال‌های آزاد ایجاد کند.

تاثیر سیگار کشیدن بر ماندگاری اثر ژل

هنوز هیچ مدرک علمی برای اثبات تاثیر سیگار بر طول عمر فیلرهای پوستی وجود ندارد. با این حال کشیدن سیگار ممکن است به دلیل انقباض مداوم عضلات و جمع شدن لب‌ها بر طول عمر فیلر تاثیر گذار باشد.

راه هایی برای ماندگاری بیشتر اثر تزریق ژل

برای حفظ نتایج درمان بهتر است از سلامت کلی بدن و پوست خود محافظت کنید. با رعایت نکات زیر می‌توانید ماندگاری اثر ژل را طولانی تر کنید.

هیدراتاسیون

هیدراتاسیون

نوشیدن آب کافی می‌تواند پوست را هیدراته نگه دارد و اثر ژل اسید هیالورونیک را افزایش دهد در نتیجه ظاهر پوست شما جوان و لطیف می‌شود. خطوط ریز، تیرگی و صاف نبودن پوست ناشی از کم آبی بدن است.

فیلر و بوتاکس ترکیب کنید

تأثیر تزریق فیلر بر نواحی‌ای از صورت که حرکات بیشتری دارند زودتر از بین می‌رود. بوتاکس ماهیچه‌های اصلی صورت را آرام نگه می‌دارد تا پوست شما صاف تر شود و ژل ماندگاری بیشتری داشته باشد.

ومپایر لیفت

تزریق پی‌آر‌پی (PRP) در کنار تزریق ژل می‌تواند تولید کلاژن بدن را افزایش دهد. همچنین فاکتورهای رشد بدن را به این ناحیه جذب می‌کند تا سلامت و طول عمر پوست و درمان شما را ارتقا دهد. مطالعات نشان داده‌اند که انجام درمان‌های ترکیبی PRP و تزریق ژل اثر بخشی و طول ماندگاری نتایج درمان را افزایش می‌دهند.

کمتر در معرض اشعه ماورابنفش قرار بگیرید

یکی از شایع ترین علل آسیب پوست قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماورابنفش خورشید است. محافظت مداوم از پوست در برابر آفتاب می‌تواند نتایج شما را پس از هر گونه درمان حفظ کند. در هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای محافظت از پوست از کلاه آفتابی یا ضد آفتاب با SPF+45 استفاده کنید.

با پوست خود ملایم رفتار کنید

پس از تزریق فیلر برای جلوگیری از جابجایی ژل از ماساژ صورت، فیشال عمیق، عینک سنگین و هر گونه فشاری که ناحیه تزریق ژل را تحت فشار قرار می‌دهد خودداری کنید.

مراقبت مداوم از پوست

مراقبت از پوست

روتین مراقبت از پوست خود را با افزودن محصولات ساخته شده از رتینول برای شروع تولید کلاژن طبیعی پوست تقویت کنید. همچنین حفظ سلامت و مرطوب نگه داشتن پوست می‌تواند به حفظ نتایج درمانی شما کمک کند. پس از درمان استفاده از محصولات مراقبت از پوست توصیه می‌شود چون اثرات درمان را تکمیل می‌کنند.

دوری از استرس

استرس ممکن است باعث تسریع روند پیری و افزایش مشکلات پوستی شود. اگرچه استرس جزئی از زندگی روزمره ماست و اغلب اجتناب ناپذیر است، اما کاهش آن می‌تواند تأثیرات مثبت قابل توجهی بر بدن داشته باشد. یکی از روش‌های کاهش استرس، استفاده از تکنیک‌های مثل مدیتیشن و یوگا است. همچنین، از عوامل استرس زا مانند تزریق ژل دوری نیز باید اجتناب شود.

سخن پایانی

تزریق ژل یک روش بسیار محبوب و موثر است، اما به دلیل ماهیت موقتی باید همیشه از آن مراقبت کنید و نتایج خود را با درمان‌های دوره‌ای حفظ کنید.

سوالات پرتکرار

آیا مصرف مکمل بر طول عمر فیلر صورت تاثیرگذار است؟

بله، مصرف مکمل می‌تواند تاثیر مثبتی بر طول عمر ژل داشته باشد به خصوص مصرف مکمل‌هایی مانند ویتامین C ،E و امگا 3.

چه کسانی غالباً دارای متابولیسم سریعتری هستند؟

نتایج تزریق ژل در افرادی که توده عضلانی بیشتری دارند به خصوص در مردان خیلی سریعتر از آنهایی که توده عضلانی کمتری دارند تجزیه می‌شود.

اگر من یک برنامه ورزشی روزانه داشته باشم فیلر صورت من چقدر دوام می‌آورد؟

کسانی که ورزش‌های سنگین انجام می‌دهند به دلیل افزایش جریان خون و حرکت عضلات صورت فیلرهایشان سه تا چهار ماه دوام می‌آرود.

هر چند وقت یکبار نیاز به تزریق ژل دارم؟

ما به بیماران توصیه می‌کنیم برای حفظ نتایج هر 6 تا 9 ماه یکبار تزریق فیلر را تکرار کنند. اگر چه برخی بیماران درمان را هر 9 تا 12 ماه یکبار باید تکرار کنند.

اگر به طور مداوم از فیلر استفاده کنم چه اتفاقی می‌افتد؟

استفاده بیش از حد از فیلر علاوه بر کشش پوست باعث آسیب‌های طولانی مدت از جمله چروک شدن لب، اختلال در چسبیدن لایه‌های چربی صورت، عدم تقارن و پیری پوست می‌شود.

عناوین این مطلب

مقالات مرتبط

رزرو وقت و مشاوره رایگان