لوگو لیا کلینیک
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

تزریق ژل رستیلن Restylane | کابردها، مزایا و عوارض

عناوین این مطلب

ژل رستیلن یا رستالین نوعی فیلر صورت بر پایه هیالورونیک اسید است که برای از بین‌ بردن چروک‌های پوستی و حجم‌دهی به گونه‌ها و لب‌ها استفاده می‌شود. هیالورونیک اسید به طور طبیعی در پوست ما و به‌خصوص در بافت‌های همبند وجود دارد. از این ژل بیشتر در گونه‌ها، لب‌ها، خطوط خنده و خطوط اطراف لب استفاده می‌شود.

ژل رستیلن چگونه عمل می‌کند؟

این ژل به قسمت‌هایی از پوست که کلاژن و بافت خود را از دست‌ داده است، حجم داده و با رفع چین و چروک‌ها و لیفت کردن آنها به پوست ظاهری شاداب‌تر و حجیم‌تر می‌دهد.

هیالورونیک اسید موجود در این ژل به پوست چسبیده و آب موجود در آن باعث حجم گرفتن پوست می‌شود. علاوه‌براین، این اسید به جذب بیشتر آب کمک می‌کند تا ژل دوام بیشتری داشته باشد.

کاربردهای ژل رستیلن

کاربردهای ژل رستیلن

نواحی که می‌توان به کمک ژل رستیلن آن‌ها را درمان نمود شامل خطوط اخم و خطوط خنده می‌شود. همچنین می‌توان از این ژل برای برجسته‌کردن لب استفاده نمود. برطبق دستورالعمل شرکت سازنده این ژل تا 6 ماه دوام خواهد داشت و به‌مرورزمان هیالورونیک اسید آن توسط بدن جذب می‌شود.

انواع ژل رستیلن

ژل رستیلن انواع مختلفی دارد که برای قسمت‌های مختلفی از صورت از جمله لب، گونه‌ها، خطوط صورت و چروک‌ها استفاده می‌شود. همه این ژل‌ها بر پایه هیالورونیک اسید می‌باشند؛ اما هریک برای هدف متفاوتی طراحی شده‌اند.

رستیلن L

رستیلن L

یکی از انواع ژل‌های رستیلن، ژل رستیلن نوع L است که می‌توان آن را به‌عنوان یک فیلر در هر نقطه‌ای از صورت استفاده کرد. اگرچه بسته به قسمت تحت درمان ممکن است دیگر فرمول‌های این ژل تأثیر بیشتری داشته باشند. از لیدوکائین در فرمولاسیون رستیلن L استفاده شده است؛ این ماده نوعی بی‌حس‌کننده است و کمک می‌کند پروسه تزریق ژل برای افرادی که به درد حساس می‌باشند راحت‌تر انجام شود. از رایج‌ترین قسمت‌هایی که می‌توان از این ژل برای آن‌ها استفاده نمود می‌توان به خطوط خنده، لب‌ها و گونه‌ها اشاره کرد.

رستیلن لیفت

ژل رستیلن لیفت در مقایسه با دیگر انواع این ژل که نزدیک به 12 ماه ماندگاری دارند، دارای دوام بیشتری می‌باشد و به طور عمده برای حجم دادن به گونه‌ها و در برخی موارد روی دست افراد استفاده می‌شود. از این ژل می‌توان در هر قسمتی از گونه استفاده نمود. بسیاری از افراد با داشتن نشانه‌های کمی از افزایش سن از فیلرهای صورت برای برجسته‌کردن نامحسوس گونه‌های خود استفاده می‌کنند.

رستیلن Defyne و Refyne

رستیلن Defyne و Refyne

Defyne و Refyne از دیگر انواع ژل رستیلن می‌باشند که به دلیل استفاده از تکنولوژی XpresHAn شناخته می‌شوند. با استفاده از این تکنولوژی می‌توان ویژگی‌های بیشتری به هیالورونیک اسید داد.

هیالورونیک اسید نوعی قند طبیعی است که در پوست یافت می‌شود؛ اما به دلیل خواص بالایی که دارد می‌توان آن را به‌ صورت اضافه به پوست تزریق نمود. همانند الاستین و کلاژن، تولید این ماده نیز به‌ مرور زمان در بدن کم می‌شود و به همین دلیل پوست پر بودن و برجستگی خود را از دست می‌دهد.

ژل رستیلن دیفاین باعث افزایش مقاومت پوست می‌شود. این ژل در مقایسه با ژل ریفاین که بیشتر باعث انعطاف‌پذیری پوست می‌گردد، به‌صورت حجم و حالت می‌دهد. به‌صورت کلی از ژل ریفاین برای چروک‌های سطحی‌تر و از ژل دیفاین برای چروک‌های عمیق‌تر استفاده می‌شود.

ژل رستیلن سیلک و رستیلن کیس

ژل رستیلن سیلک و رستیلن کیس

ژل‌های کیس و سیلک از دیگر انواع ژل رستیلن هستند که به طور اختصاصی برای تزریق به لب طراحی شده‌اند. هیالورونیک اسید زمانی که حالت سیال داشته باشد، بهتر عمل می‌کند. ذرات هیالورونیک اسید استفاده شده در ژل‌های کیس و سیلک در مقایسه با دیگر انواع ژل‌های رستیلن بسیار کوچک می‌باشند و به همین خاطر و به دلیل این که لب‌های ما به‌صورت مداوم حرکت می‌کنند، به آن‌ها ظاهری بسیار زیبا و طبیعی می‌دهند.

به دلیل این که هر یک از ژل‌های رستیلن برای قسمت خاصی از صورت استفاده می‌شود، قبل از تزریق در خصوص نتیجه مدنظر خود با پزشک صحبت نمایید. پزشک به شما کمک می‌کند مناسب‌ترین فیلر را انتخاب نمایید.

مزایا ژل رستیلن

یکی از بالاترین مزایای ژل رستیلن نسبت به سایر فیلرهای حاوی هیالورونیک اسید، عدم وجود هر گونه ماده حیوانی در ترکیب آن است. به همین دلیل، بیمار نیازی به انجام تست آلرژی قبل از تزریق ندارد که در برخی موارد ممکن است چند هفته طول بکشد. علاوه بر این، ژل رستیلن می‌تواند در مطب پزشک در عرض 30 دقیقه تا 1 ساعت تزریق شود و بعد از تزریق، بیمار نیازی به دوره نقاهت نخواهد داشت.

مقایسه سایر ژل‌ها و فیلرهای موجود با ژل رستیلن

نوع بافت، میزان تراکم و عمق تزریق در هر ژل با ژل دیگر متفاوت می‌باشد. ممکن است هر ژلی برای یک ناحیه خاص بهتر از دیگر برندهای ژل عمل کند. به طور حتم، پزشک شما را در خصوص انتخاب مناسب‌ترین ژل راهنمایی خواهد کرد. به طور معمول پزشکان از ژل‌های سبک‌تر برای برجسته‌کردن لب‌ها و از ژل‌های قوی‌تر برای گونه‌ها استفاده می‌نمایند. بر عقیده بسیاری از پزشکان ژل‌های ژوویدرم و رستیلن بادوام‌ترین و مقاوم‌ترین ژل‌های موجود در بازار محسوب می‌شوند.

در ادامه به برخی از فیلرهای مختلف و کارایی آن‌ها اشاره شده است:

 • برطرف نمودن خطوط پیشانی، خط اخم و خطوط پنجه کلاغی: بوتاکس، دیسپورت
 • پرکردن گودی زیر چشم و خطوط آن: رستیلن، بلوترو
 • لیفت و پرکردن گونه: رادیسه، اسکالپترا، رستیلن لیفت
 • برطرف‌کردن خطوط ماریونت: رستیلن، رادیسه، بلوترو، بلافیل
 • برجسته‌کردن لب: رستیلن، بلوترو
 • جوان‌سازی دست‌ها: رادیسه، رستیلن لیفت
 • برطرف‌کردن خط خنده: بلوترو، رادیسه، رستیلن، بلافیل
 • برطرف‌کردن خطوط اطراف لب: بلوترو، رستیلن
 • برطرف‌کردن چروک‌های چانه: بلوترو، رستیلن، بلافیل
 • پرکردن اسکارهای آکنه: بلافیل

چه افرادی نباید ژل رستیلن تزریق نمایند؟

در صورت داشتن هر یک از موارد زیر به‌ هیچ‌ عنوان نباید ژل رستیلن تزریق نمایید:

 • داشتن حساسیت به پروتئین باکتریایی
 • بیماری‌های نقص ایمنی
 • مصرف رقیق‌کننده‌های خون
 • قرارداشتن در دوران بارداری یا شیردهی
 • کمتر از 21 سال سن‌داشتن

آمادگی برای تزریق ژل رستیلن

برای کاهش کبودی‌ها بعد از تزریق ژل رستیلن، از دو هفته قبل از تزریق مصرف مواد زیر را قطع کنید:

 • آسپرین
 • ویتامین E
 • روغن ماهی
 • ایبوپروفن

مصرف گیاه آرنیکا قبل و بعد از تزریق، به کاهش میزان کبودی‌ها و تورم کمک می‌کند.

پروسه تزریق رستیلن

پروسه تزریق رستیلن

تزریق ژل رستیلن یک پروسه به‌ شدت ساده می‌باشد و می‌تواند در مطب پزشک بدون نیاز به هیچ بریدگی انجام شود. برای کاهش هرگونه درد در حین تزریق از یک بی‌حس‌کننده موضعی استفاده می‌گردد. بسته به میزان تزریقاتی که می‌خواهید انجام دهید، این پروسه بین چند دقیقه تا بیش از نیم ساعت زمان می‌برد.

تزریق ژل رستیلن را می‌توان به چند مرحله تقسیم نمود:

 • پزشک در ناحیه‌ای که می‌خواهید ژل به آن تزریق شود یک یا دو نقطه برای تزریق انتخاب کرده و آن‌ها را به کمک محلول ضدعفونی‌کننده تمیز می‌نماید.
 • پزشک میزان ژل موردنیاز را مشخص می‌کند.
 • سپس به کمک یک سوزن بسیار ظریف ژل را به زیر پوست ناحیه موردنظر تزریق می‌کند.

بعد از تزریق ژل رستیلن چه رخ می‌دهد؟

هر فرد و هر نوع ژل تزریقی ممکن است فرآیند بهبودی آنها متفاوت باشد. بعد از تزریق ممکن است پوست دچار کبودی، تورم و قرمزی شود که در یک هفته برطرف می‌شوند. برای کاهش تورم و کبودی‌ها باید از نور خورشید خودداری کنید.

بلافاصله بعد از تزریق ژل می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید. اگر در چند ناحیه از صورت ژل تزریق کرده‌اید، بهتر است یک روز استراحت کنید.

نتیجه کامل تزریق معمولاً یک هفته بعد از فرآیند قابل مشاهده است؛ اما ممکن است تأثیر آن را بلافاصله پس از تزریق به حدی مشاهده کنید.

عوارض جانبی ژل رستیلن

هر پروسه پزشکی دارای ریسک بروز عوارض جانبی می‌باشد و تزریق ژل رستیلن نیز از این قاعده مستثنی نیست. خطرات تزریق این ژل شامل موارد زیر می‌شود:

 • کبودی و خونریزی در محل تزریق
 • عفونت
 • واکنش آلرژیک
 • ناهموار شدن پوست

عوارض جانبی تزریق رستیلن شامل موارد زیر می‌شود:

 • درد و خارش در محل تزریق
 • تورم
 • کبودی
 • سردرد
 • حساسیت به فشار و لمس

تمامی این عوارض بسته به محل تزریق به طور معمول ظرف 7 تا 18 روز بر طرف می‌شوند. درصورتی‌که نسبت به دارویی خاص عوارض جانبی شدیدی داشته‌اید قبل از تزریق ژل آن را به پزشک خود اطلاع دهید.

ماندگاری ژل رستیلن چقدر است؟

ژل‌های رستیلن درمان دائمی نیستند؛ به همین دلیل درصورتی‌که به دنبال دوام نتیجه آن هستید باید هرچند مدت یک‌ بار تزریق ژل خود را تمدید نمایید. بسته به نوع ژل رستیلن دریافتی، نتیجه تزریق می‌تواند بین 6 تا 18 ماه دوام داشته باشد. بعد از بهبودی کامل لازم نیست هیچ یک از فعالیت‌های خود را تغییر دهید.

هزینه تزریق ژل رستیلن چقدر می‌باشد؟

هزینه تزریق ژل رستیلن بسته به پروسه‌ای که می‌خواهید انجام دهید و میزان ژل مورد نیاز متفاوت می‌باشد. علاوه‌براین، تعداد جلسات موردنیاز و مدت‌زمان هر یک از آن‌ها، میزان مهارت پزشک و محل مطب نیز بر میزان هزینه‌ها تأثیر می‌گذارد.

سؤالات متداول

آیا رستیلن تأییدیه FDA را دارد؟

بله این سازمان ژل رستیلن را تأیید نموده است.

چقدر زمان می‌برد تا ژل رستیلن عمل کند؟

بیشتر افراد بلافاصله بعد از تزریق نتیجه آن را خواهند دید، چرا که این ماده به زیر پوست حجم داده و چروک‌های پوستی را بر طرف می‌نماید. نتایج کامل ظرف یک تا دو هفته مشخص خواهند شد.

آیا رستیلن بهتر از ژوویدرم است؟

مهم‌ترین تفاوت بین رستیلن و ژوویدرم بافت آن‌ها می‌باشد. رستیلن داری بافتی دانه‌دار و چسبنده است درحالی‌که ژوویدرم بافتی نرم‌تر دارد. این تفاوت بافت به هر یک از این ژل‌ها مزایای متفاوتی می‌دهد. نرم و یکدست بودن ژوویدرم باعث می‌شود تا برای ازبین‌بردن خطوط و چروک‌های ریز صورت مناسب‌تر باشد.

ژل رستیلن در چه عمقی از صورت تزریق می‌شود؟

ژل‌های بر پایه هیالورونیک اسید تا قسمت میانی یا عمیق لایه درمیس تزریق می‌شوند. برای جلوگیری از پدیدآمدن برآمدگی‌های زرد، سفید و یا آبی در سطح پوست باید از تزریق سطحی این ژل‌ها پرهیز نمود.

هر فرد به چند واحد ژل رستیلن نیاز دارد؟

به طور معمول برای رسیدن به بهترین نتیجه به 2 تا 3 واحد ژل نیاز است. به دلیل این که واحد ژل‌ها در برندهای مختلف یکسان می‌باشد، میزان ژل موردنیاز عامل مشخص‌کننده‌ای نیست.

آیا هر فرد می‌تواند ژل رستیلن را خود تزریق نماید؟

درصورتی‌که هر فرد خود اقدام به تزریق ژل رستیلن کند ممکن است دچار عوارض شده و پوست وی ناهموار شود چرا که به تکنیک تزریق و آناتومی صورت وارد نمی‌باشد. پزشکان زیبایی تجربه زیادی در زمینه تزریق ژل دارند و سال‌ها برای انجام این کار آموزش‌دیده‌اند. به همین دلیل برای تزریق ژل باید به یک فرد متخصص مراجعه نمود.

آیا نتیجه تزریق رستیلن با گذشت زمان بهبود می‌یابد؟

بله. ترکیبات فعال این ژل با جوان کننده های طبیعی بدن ادغام شده و به‌مرورزمان و ظرف چند هفته بعد از تزریق باعث بهبود نتیجه آن می‌شوند.

عناوین این مطلب

مقالات مرتبط

رزرو وقت و مشاوره رایگان