بوتاکس چیست؟ هزینه ، مزایا ، عوارض

بوتاکس

بوتاکس نوعی دارو است که پزشکان سالهاست برای درمان چین و چروک صورت از آن استفاده می کنند. بوتاکس نام تجاری یک سم است که توسط باکتری Clostridium botulinum ساخته می شود.

مارک های دیگری مانند مصپورت، Dysport و Xeomin نیز وجود دارد. بوتاکس اصطلاحی است که بیشتر اوقات می شنوید زیرا اولین سم بوتولینوم تزریقی بود.

بوتاکس یک تزریق حداقل تهاجمی است که در مطب پزشک انجام می شود. جلسه ی مشاوره فرصت مناسبی برای پرسیدن سوالات از پزشک است. طبیعی است که کمی اضطراب داشته باشید، یا برای ظاهر جدید خود هیجان زده باشید. از گفتگو درباره این احساسات با پزشک خود خجالت نکشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد تزریق بوتاکس و رزرو وقت مشاوره تزریق بوتاکس با لیا کلینیک | کلینیک پوست و مو در قیطریه و اندرزگو به شماره 02128426546 تماس حاصل فرمایید.

موارد استفاده بوتاکس چیست؟

رایج ترین دلیل استفاده پزشکان از بوتاکس کاهش ظاهر چین و چروک صورت است. اما بوتاکس می تواند به درمان سایر بیماری ها نیز کمک کند. مانند: بوتاکس
 • تعریق شدید زیر بغل (هایپرهیدروز)
 • دیستونیا، یک اختلال عصبی است که باعث اسپاسم شدید عضلات گردن و شانه می شود.
 • پلک زدنی که نمی توانید کنترل کنید (بلفارواسپاسم)
 • انحراف چشم که به جهات مختلف خیره می شوند (استرابیسم)
 • میگرن مزمن
 • مثانه بیش فعال

‌موارد استفاده برای زیبایی

برخی از کاربردهای زیبایی بوتاکس عبارتند از:
 • رفع چین و چروک بین ابروها، خطوط اخم، خطوط میان ابرویی یا یازده نامیده می شود
 • رفع چین و چروک در اطراف چشم، معروف به پای کلاغ
 • رفع چین های افقی در پیشانی
 • رفع خطوط گوشه دهان
 • رفع خطوط و گودی روی چانه
 • رفع قرمزی و برافروختگی صورت، از جمله در دوران یائسگی
 • برجسته و حجیم تر کردن لب

انواع مارک های بوتاکس


بوتاکس برندی است که از سم بوتولینوم نوع A برای درمان چین و چروک و سایر مشکلات پزشکی استفاده می کند اما مارک های دیگری نیز وجود دارند که از سم بوتولینوم استفاده می کنند و این مارک ها عبارتند از:

دیسپورت

بعد از بوتاکس، دیسپورت شناخته شده ترین تزریق برای درمان خطوط و چین و چروک است. دیسپورت و بوتاکس هر دو نوروتوکسین هستند، اما میزان تزریق مورد نیاز و سرعت اثرگذاری هر کدام متفاوت است. به طور متوسط​​، بوتاکس دو هفته پس از تزریق طول می کشد تا نتایج کامل را نشان دهد در حالی که دیسپورت یک مارک انگلیسی است و به ارائه نتایج سریعتر معروف است. همچنین، دیسپورت به طور متوسط ​​چهار ماه دوام دارد. دیسپورت بیشتر از بوتاکس رقیق می شود، به این معنی که برای تزریق به واحدهای دیسپورت بیشتری نیاز دارید. به علاوه، دیسپورت هنگام تزریق به دلیل رقیق سازی واکنش متفاوتی دارد. این ماده بیشتر پخش میشود و برای درمان مناطق بزرگتر مانند پیشانی خوب است.

مسپورت

بوتاکس مسپورت  از توکسین کستریدیوم بوتولینوم تیپ A، نام تجاری  Masport و با شکل دارویی به صورت پودر لیوفیلیز استریل تزریقی در واحدهای ۵۰۰ و ۱۵۰ در دسترس می باشد. مسپورت یا مصپورت تولید کشور ایران می باشد، مقدار 500 واحدی نرمال 3 سی سی آن قابل استفاده برای 3 نفر بوده و تاریخ دوام آن به مدت 6 ماه به ثبت رسیده است. مسپورت هزینه کمتری از تمامی برندهای دیگر دارد و از نظر کیفیت با دیگر برند های بوتاکس رقابت می کند.

زئومین

زئومین یکی از مواد قابل تزریق جدید در بازار است، اما بر پایه و اساس مشابه بوتاکس و دیسپورت و ماسپورت است. مانند سه مورد قبلی، از سم بوتولینوم نوع A ساخته شده است، اما زئومین به طور خاص برای درمان دو خط بین ابرو (خط اخم) استفاده میشود. زئومین یک محصول آلمانی است و همانند بوتاکس عمل می کند اما یک تفاوت کلیدی با آن دارد، بوتاکس دارای پروتئین غیرفعال است، در حالی که زئومین هیچ افزودنی ندارد.

بوتاکس چگونه کار می کند؟

بوتاکس سیگنال های اعصاب به عضلات را مسدود می کند. عضله ای که بوتاکس تزریق شده نمی تواند منقبض شود. این باعث می شود چین و چروک ها شل و نرم شوند. تزریق بوتاکس بوتاکس اغلب در خطوط پیشانی، خطوط پنجه کلاغی (خطوط اطراف چشم) و خطوط اخم استفاده می شود. بوتاکس به چین و چروک های ناشی از آسیب خورشید یا گرانش کمک نمی کند. ۲۴ الی ۷۲ ساعت طول می کشد تا سم تأثیر بگذارد. به ندرت ، ۵ روز طول می کشد تا نتایج مشاهده شود.

‌نحوه آمادگی


در صورتی که در چهار ماه گذشته تزریق بوتاکس داشته اید، به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین اگر از شل کننده های عضلانی، داروهای خواب آور یا داروهای ضد آلرژی استفاده می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید. اگر داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنید، ممکن است لازم باشد چند روز قبل از تزریق بوتاکس، مصرف آنها را قطع کنید تا احتمال خونریزی یا کبودی کاهش یابد.

آنچه می توانید از تزریق بوتاکس انتظار داشته باشید


تزریق بوتاکس در صورتی که توسط پزشک متخصص انجام شود بی خطر است بنابراین نباید نگران باشید. اگر این اولین بار است که بوتاکس تزریق میکنید، باید از این نکات آگاه باشید:

قبل از تزریق

اکثر افراد در طول تزریق احساس ناراحتی نمی کنند. اما ممکن است بخواهید پوستتان از قبل بی حس شود، مخصوصاً اگر کف دست یا کف پای شما به دلیل تعریق زیاد تحت درمان قرار گیرد. پزشک شما ممکن است از یک یا چند روش مختلف برای بی حسی موضعی استفاده کند ، مانند بی حسی موضعی، یخ و بی حسی ارتعاشی، که از ماساژ برای کاهش درد استفاده می شود.

حین تزریق

تزریق بوتاکس معمولاً در مطب پزشک انجام می شود. پزشک از یک سوزن نازک برای تزریق مقدار کمی سم بوتولینوم به پوست یا ماهیچه های شما استفاده می کند. تعداد تزریقات مورد نیاز به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله وسعت ناحیه تحت درمان. عمل بوتاکس معمولاً ۳۰ دقیقه به طول می انجامد اما به دلیل وسعت ناحیه تحت درمان ممکن است این زمان متغیر باشد.

بعد از تزریق

به مدت ۲۴ ساعت مناطق تحت درمان را مالش یا ماساژ ندهید. عدم مالش یا ماساژ به جلوگیری از پخش شدن سم به مناطق دیگر کمک میکند. می توانید بلافاصله بعد از عمل به فعالیت های عادی خود بازگردید.

سوالات متداول

عمر بوتاکس چقدر است؟

بوتاکس حدودا بین ۳ تا ۶ ماه ماندگاری دارد. با بازگشت آرام عملکرد عضلات، خطوط و چین و چروک ها دوباره ظاهر می شوند و باید دوباره تزریق انجام شود. خطوط و چین و چروک ها اغلب با گذشت زمان شدت کمتری خواهند داشت زیرا عضلات منقبض می شوند.

عوارض بوتاکس چیست؟

ممکن است بعد از تزریق بوتاکس عوارض جانبی موقت داشته باشید. این می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • کبودی. این شایعترین عارضه جانبی است و از بین می رود.
 • سردرد. به طور معمول، این موارد نادر است و در طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت پایان می یابد.
 • افتادگی پلک. این مورد تنها در درصد کمی از افراد اتفاق می افتد و معمولا تا ۳ هفته از بین می رود. این مورد معمولا هنگام جابجایی بوتاکس اتفاق می افتد، بنابراین ناحیه تحت درمان را مالش ندهید.
 • لبخند کج
 • خشکی چشم یا پارگی شدید
 • درد یا تورم خفیف در اطراف محل تزریق
 • علائم شبیه آنفولانزا یا احساس ناخوشایند کلی
 • ناراحتی معده
 • بی حسی
 • ضعف در عضلات اطراف

چه کسانی نباید بوتاکس کنند؟

افرادی که باردار هستند، شیردهی یا بیماری عصبی دارند نباید از بوتاکس استفاده کنند. از آنجا که بوتاکس برای همه چین و چروک ها موثر نیست، ابتدا با پزشک مشورت کنید. اگر به پروتئین شیر گاو و تخم مرغ حساسیت دارید، نباید تزریق بوتاکس انجام دهید.

‌‌تزریق بوتاکس از چه سنی میتواند انجام شود؟

تزریق بوتاکس برای مراجعین بالای ۱۸ سال تایید شده است. اما بیشتر متخصصین معتقدند مراجعین بالای ۲۰ سال و یا اوایل ۳۰ بهترین سن برای جلوگیری از عمیق شدن چین و چروک صورت است.

‌۵۰ سالگی برای تزریق بوتاکس خیلی دیره؟

محدودیت سنی بوتاکس فقط تا ۱۸ سالگی است و بعد از آن هیچ محدودیتی وجود ندارد. در حقیقت بسیاری از خانم ها و یا آقایانی که در ۶۰ سالگی هستند از تزریق بوتاکس خود راضی هستند.

آیا تزریق بوتاکس درد داره؟

اکثر مراجعین لیا کلینیک میگویند که بوتاکس درد کمی دارد اما به نتیجه‌ی فوق‌العاده‌ی آن می ارزد. زمانی که تزریق انجام می‌دهید در نقطه‌ی تزریق سوزش کمی احساس می‌شود اما با استفاده از پک یخ و کرم های بی حسی تا حد زیادی میتوان آن را کنترل کرد.

به خدمات بوتاکس نیاز دارید؟

همین حالا با پزشکان کلینیک لیا مشورت کنید!

مقالات مرتبط با بوتاکس