لوگو لیا کلینیک

تزریق ژل بهتر است یا تزریق چربی؟

عناوین این مطلب

امروزه با پیشرفتی چشمگیر در جراحی زیبایی صورت، مردم دیگر نیازی ندارند در مورد چین و چروک و پیری پوست صورتشان نگرانی داشته باشند. روش‌هایی برای جوان‌سازی صورت وجود دارد که هر کدام ویژگی‌های متفاوتی داشته و بر اساس خواسته‌های بیمار استفاده می‌شوند. تزریق چربی و تزریق ژل، دو راهکار برای از بین بردن اثرات پیری و بازگرداندن جوانی صورت هستند که باعث می‌شوند بیمار سال ها جوان تر به نظر برسد. در اینجا، ویژگی های متنوع آنها را با هم مقایسه کرده و می‌بینیم که برای جوانسازی صورت بهتر است از تزریق چربی یا تزریق ژل استفاده کنیم.

 تزریق چربی


 

تزریق چربی

تزریق چربی، فرآیند برداشتن چربی از یک قسمت از بدن و تزریق مجدد آن به قسمت دیگر می‌باشد. این روش با انجام لیپوساکشن از ناحیه ای که چربی اضافی دارد مانند باسن، ران یا شکم شروع می‌شود. سپس چربی برداشته شده و تمیز شده برای تزریق آماده می‌شود. در آخرین مرحله، چربی به صورت تزریق شده تا نواحی لاغر صورت پر شده و چین و چروک‌ها از بین بروند.

مزایای تزریق چربی

مزایای تزریق چربی

تزریق چربی، نتایج باورنکردنی و طبیعی برای اصلاح گونه‌های لاغر و افتاده، اصلاح بدفرمی های پلک، نازکی پوست و پر کردن کل صورت و دست‌ها دارد. همچنین می توان آن را در هر سنی برای اصلاح ایرادات صورت استفاده کرد.

از جمله مزایای تزریق چربی عبارتند از:

  • نتایج طولانی مدت: از آنجایی که در تزریق چربی به جای ژل ساخته شده مصنوعی، از سلول های چربی زنده بدن شما استفاده می‌شود، چربی‌های تزریق شده با چربی موجود در ناحیه درمان ترکیب شده و نتایج طبیعی و ماندگاری را به همراه دارد.
  • بدن باریک: ناحیه‌ای که چربی از آن برداشت می‌شود می‌تواند باریک‌تر به نظر برسد.
  • کاربردهای زیاد: تزریق چربی نسبت به تزریق ژل‌ مناسب تر است، زیرا می‌توان آنها را با خیال راحت در هر نقطه ای از صورت تزریق کرد. حتی می‌توان از آنها به عنوان جایگزینی برای بوتاکس به منظور بهبود خطوط و چین و چروک های اطراف پیشانی و چشم‌ها استفاده کرد.
  • جوانسازی پوست: چربی منبع غنی از سلول های بنیادی است که به جوانسازی پوست کمک می‌کند.
  • ماندگاری عالی: از آنجایی که ممکن است مقداری از چربی تزریق شده دوباره توسط بدن جذب شود، ممکن است نیاز باشد برای ماندگاری بیشتر، بیش ازیکبار تزریق چربی را انجام دهید. با این حال، اگر پزشک شما مهارت کافی را داشته باشد، ممکن است هیچ نیازی به تزریق مجدد نباشد.
  • مقرون به صرفه: اگرچه تزریق چربی  گرانتر از تزریق ژل است، اما معمولاً با گذشت زمان به گزینه مقرون به صرفه تری تبدیل می شود، زیرا ماندگاری آن بسیار طولانی مدت می‌باشد.

تزریق ژل


 

تزریق ژل

ژل ها، موادی زیست سازگار هستند که می توانند به پوست تزریق شوند تا به طور موقت علائم پیری صورت را کاهش دهند. تزریق ژل باعث حجم دهی صورت، رفع چین و چروک و کانتورینگ صورت می‌شود.

مزایای تزریق ژل

مزایای تزریق ژل

تزریق ژل، یک انتخاب عالی برای بیمارانی است که می خواهند شاداب و جوان به نظر برسند. این قبیل ژل‌ها، انتخاب خوبی برای برجسته کردن گونه ها یا لب ها و برای رفع چین و چروک نواحی اطراف لب‌ها می‌باشد.

از جمله مزایای تزریق ژل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بستری شدن کوتاه مدت در بیمارستان: بعد از انجام تزریق ژل، مدت‌ زمان استراحت کمی وجود دارد یا شاید حتی نیازی به استراحت نباشد و حتی برخی از بیماران می توانند بلافاصله بعد از تزریق، به منزل خود بازگردند.
  • هزینه های اولیه کمتر: هزینه های اولیه به طرز قابل توجهی کمتر از تزریق چربی می‌باشد.
  • بهبودی سریع: ممکن است پس از تزریق ژل کمی تورم در نواحی صورت خود داشته باشید، اما این تورم به طور معمول به اندازه تزریق چربی نمی‌باشد. همچنين اثربخشی اکثر ژل‌های صورت فوری هستند.

تزریق چربی بهتر است یا تزریق ژل؟


اگرچه تزریق چربی و تزریق ژل هر دو راه‌های مؤثری برای بازگرداندن جوانی پوست می‌باشند، اما طبق آمار، تزریق چربی یکی از سریع‌ترین روش‌های جراحی پلاستیک عنوان شده است. طبق تجربیات بیماران، این روش راحت بوده، زمان بهبودی آن کم است و تورم ناشی از آن به سرعت از بین می‌رود. به علاوه، هزینه های طولانی مدت تزریق چربی کمتر بوده و به علت استفاده از مواد زیست سازگار، انتخاب بهتری برای نتایج طبیعی و ماندگار می‌باشد.

نحوه تزریق

نحوه تزریق

برای تزریق چربی ابتدا از تکنیک های لیپوساکشن برای برداشتن چربی از بدن (شکم، باسن یا ران) استفاده می‌شود. این کار از طریق برش های ریز انجام می شود که تقریباً هیچ جای زخمی باقی نمی‌گذارد. سپس چربی بیرون کشیده شده و تمیز شده برای تزریق آماده می‌شود. در مرحله بعد، چربی با احتیاط به نواحی مختلف صورت با استفاده از برش‌های ریز و باریک تزریق شده تا فرآیند جوان‌سازی پوست آغاز شود.

تزریق ژل معمولاً برای هر منطقه از صورت، تنها چند لحظه طول می‌کشد. فرآیند تزریق و ماساژ انجام می‌شود و در صورت نیاز، مکان‌هایی که همچنان باید ژل دریافت کنند، تزریق می‌شود. بسته به وسعت نواحی تحت درمان، کل فرآیند ممکن است ۱۵ دقیقه یا تا یک ساعت طول بکشد.

طول دوره نقاهت

تزریق ژل، دوره نقاهت بسیار کمی داشته و بیشتر بیماران می‌توانند روز بعد به انجام امورات روزانه خود بپردازند. بیماران به طور معمول پس از تزریق چربی صورت، باید حداقل ۱ هفته از کار خود مرخصی بگيرند. همچنین شما می‌توانید بیشتر فعالیت‌های خود را در عرض ۳ تا ۵ روز از سر بگیرید. در هفته اول پس از تزریق، احتمالاً مقداری تورم، کبودی، التهاب و درد در محل‌های تزریق خواهید داشت. همچنین ممکن است تا چند روز در محلی که از آن چربی برداشته‌اید، درد داشته باشید که در این حالت می‌توانید از مسکن استفاده کنید. تورم ناشی از تزریق چربی نیز در عرض ۲ هفته از بین می‌رود.

ماندگاری

ماندگاری

متأسفانه تزریق ژل، راه حلی موقتی برای رفع چین و چروک می‌باشد که بسته به ساختار آن، به طور معمول بین ۶ تا ۱۸ ماه دوام می‌آورد. مزیت اصلی تزریق چربی طول عمر آن است. از آنجایی که چربی بخشی طبیعی از بدن است، سلول های تزریق شده می‌توانند سال ها زنده بمانند.

عوارض جانبی

اگرچه تزریق ژل بی خطر در نظر گرفته می‌شود، اما تزریق یک ماده خارجی به بدن شما همیشه با خطرات واکنش های آلرژیک و سایر عوارض جانبی همراه خواهد بود. بنابراين این نکته بسیار مهم است که یک جراح پلاستیک ماهر را برای انجام این روش انتخاب کنید تا از انجام صحیح آن اطمینان حاصل کنید. برخی از بیماران عوارض جانبی  نظیر بروز برجستگی های ریز زیر پوست یا تغییر رنگ پوست را گزارش کرده‌اند. در موارد نادر، افراد دچار فلج عصبی و مرگ سلول های پوست در ناحیه تزریق شده در اثر استفاده نادرست از این ژل‌ها شده اند. به طور معمول، تزریق ژل اثربخشی مناسبی برای رفع چین و چروک‌های صورت داشته، ولی عوارض جانبی خاص خود را نیز به همراه دارد. از سوی دیگر، تزریق چربی می‌تواند باعث کبودی و تورم قابل توجه، بی حسی موقت، اسکارهای کوچک، از بین رفتن مقداری از چربی در ناحیه تزریق شده در چند ماه اول را به همراه داشته باشد.

نتیجه تزریق

اکثر بیماران پس از تزریق ژل، نتایج فوری درمان را مشاهده خواهند کرد. با این حال، ممکن است بین ۷ تا ۱۰ روز بعد از تزریق طول بکشد تا نتیجه نهایی را ببینید. گرفتن بهترین نتیجه از تزریق چربی صورت حدود ۹ ماه طول خواهد کشید. در سه ماه اول، ۴۰ تا ۶۰ درصد از سلول های چربی از بین می‌روند؛ به همین دلیل بیشتر پزشکان، توصیه می‌کنند دو ماه پس از تزریق اول چربی، برای تزریق مجدد مراجعه کنید تا چربی تزریق شده به خوبی در زیر پوست صورت شما تثبیت شود. در سه تا چهار ماه اول، حجم دهی صورت در کمترین حالت خود خواهد بود و از چهار تا نه ماهگی، سلول‌های چربی شروع به پر کردن صورت خواهند کرد.

هزینه ها

هزینه‌های تزریق چربی و ژل

در حالی که تزریق چربی در ابتدا یک روش گران به نظر می‌رسد، هزینه های طولانی مدت تزریق ژل می تواند بیشتر از تزریق چربی باشد، زیرا برای حفظ نتایج مطلوب به درمان های مکرر نیاز است.

نتیجه گیری


بنابر آنچه که گفته شد، تزریق ژل و چربی کاربرد‌های بسیاری داشته و هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. به همین دلیل تعیین این که تزریق کدام یک از آن‌ها برای شما مناسب است باید توسط پزشک و پس از معاینه و بررسی شرایط شما تعیین شود تا به شما برای رسیدن به ظاهر مد نظرتان کمک کند.

سؤالات متداول


تزریق چربی به صورت چقدر طول می کشد؟

برخلاف تزریق ژل که معمولاً هر ۱۲ تا ۱۸ ماه یکبار نیاز به تزریق مجدد دارد، تزریق چربی صورت می‌تواند نتایجی را ارائه دهد که سال‌ها، دهه‌ها یا حتی بیشتر ماندگار باشد.

معایب تزریق چربی چیست؟

تزریق چربی می تواند با مقداری کبودی و تورم همراه بوده که ممکن است بیشتر از تزریق ژل بهبود آن‌ها طول بکشد. برای انجام لیپوساکشن، ممکن است نیاز به بی حسی داشته باشید، در حالی که تزریق ژل بدون هرگونه بی حسی انجام می‌شود. و در نهایت، خطوط ریز اطراف لب‌ها با تزریق چربی سخت تر پر می‌شوند.

تزریق چربی چقدر خطرناک است؟

تزریق چربی، اغلب نتایج مطلوبی را به همراه دارد. با این حال، در بدترین حالات عوارض کشنده‌ای مانند ایسکمی برگشت ناپذیر مغزی، کوری و همی پلژی نیز ممکن است رخ دهد.

آیا تزریق چربی ماندگار تر از تزریق ژل می‌باشد؟

اگر نگرانی اصلی شما لاغر شدن صورتتان است، تزریق چربی صورت احتمالاً انتخاب بهتری نسبت به تزریق ژل خواهد بود. همچنین ثابت شده است که تزریق چربی، ماندگاری بیشتر نسبت به تزریق ژل دارد.

آیا چربی تزریق شده می‌تواند زیر پوست حرکت کند؟

خیر. سلول های چربی نمی توانند حرکت کنند یا از ناحیه ای به ناحیه دیگر بروند.

آیا می‌توان تزریق چربی را مجدد انجام داد؟

بله. به منظور اصلاح ایرادهای اولین تزریق چربی و بهبود ظاهر صورت، می‌توان عمل تزریق مجدد چربی را هر زمان که پزشک صلاح بداند انجام داد.

تزریق چربی درد بیشتری دارد یا تزریق ژل؟

تزریق چربی نسبت به تزریق ژل کمی دردناک‌تر است، اما این مقدار بسیار ناچیز بوده و با داروهای مسکن به راحتی قابل کنترل است.

تزریق ژل بیشتر زمانبر است یا تزریق چربی؟

تزریق چربی به دلیل انجام لیپوساکشن و مراحل تصفیه نسبت به تزریق فیلر بیشتر زمان می‎‌برد.

تزریق ژل برای زاویه سازی صورت بهتر است یا چربی؟

ژل و چربی هر دو می‌توانند برای زاویه سازی صورت مورد استفاده قرار گیرند، اما برای تعیین این که تزریق کدام یک برای شما مناسب‌تر است بهتر است برای معاینات لازم به پزشک خود مراجعه کنید.

عناوین این مطلب

مقالات مرتبط

رزرو وقت و مشاوره رایگان