لوگو لیا کلینیک
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

ماندگاری تزریق چربی: مدت، عوامل موثر و راه های افزایش ماندگاری

عناوین این مطلب

هرچند تزریق چربی می تواند نتایج فوق العاده ای ایجاد کند، اما بیماران باید انتظارات واقع بینانه ای از آن داشته باشند. هنگامی که تزریق چربی انجام می شود، برخی از سلول های چربی تزریق شده زنده نمی مانند. این یک مسئله طبیعی در فرآیند تزریق است و پزشک شما این میزان بقا را در هنگام برنامه ریزی  برای استخراج و تزریق چربی در نظر می گیرد. برای به حداکثر رساندن شانس زنده ماندن سلول های چربی تزریق شده لازم است دستورالعمل های پزشک خود را جدی بگیرید.

میزان ماندگاری تزریق چربی


 

میزان ماندگاری تزریق چربی

هنگامی که چربی تزریق می شود، برخی از سلول های چربی تزریق شده ممکن است زنده نمانند. این مسئله طبیعی است و میزان بقای سلول ها هنگام استخراج و تزریق چربی در نظر گرفته می شود. در اکثر روش های تزریق چربی، 50 تا 85 درصد چربی بقا می کند، اما این میزان ممکن است بسته به جراح، ناحیه درمانی و رفتار بیمار پس از عمل متفاوت باشد.

نتایج تزریق چربی همزمان با کاهش تورم ناشی از عمل قابل مشاهده هستند، اما نتایج نهایی ممکن است تا چند ماه طول بکشد تا سلول های چربی تزریق شده خونرسانی شوند و در محل جدید خود باقی بمانند.

ماندگاری نتایج تزریق چربی در افراد مختلف متفاوت است، اما به طور کلی مردان و زنان می توانند تا چندین سال از نتایج جدید خود لذت ببرند. نتایج نهایی تزریق چربی به عنوان دائمی در نظر گرفته می شوند.

عوامل مؤثر بر ماندگاری تزریق چربی


همانطور که گفته شد ماندگاری نتایج تزریق چربی از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است، اما نتایج تزریق چربی حداقل تا چند سال دوام دارد. برخی از عوامل مؤثر بر ماندگاری نتایج در ادامه ذکر شده است:

تکنیک مورد استفاده

تکنیک مورد استفاده در تزریق چربی

تکنیک های زیادی برای استخراج بافت چربی از ناحیه اهدا کننده قبل از تزریق پیشنهاد شده است، از جمله ساکشن با وکیوم یا سرنگ و جراحی. چندین مطالعه نشان داده اند که لایه عمیق چربی زیر جلدی محل بهینه استخراج است، زیرا حاوی بالاترین غلظت سلول های چربی بالغ است و جمع آوری بقایای ناخواسته، گلبول های قرمز و زائده های پوستی را به حداقل می رساند. ناحیه اهدا کننده چربی معمولاً شامل شکم، باسن و بخش پسین (خلفی) ران است.

فرآیندی به نام پیوند چربی میکرو بهترین راه برای اطمینان از این است که بیشترین درصد چربی پیوند شده مصرف می شود.

بدن شما چقدر با چربی تزریق شده سازگاری دارد؟

سازگاری با تزریق چربی

چربی تزریق شده باید یک منبع خون جدید از بدن شما فراهم کند و تغذیه مورد نیاز برای بقا را دریافت نماید. هنگامی که این اتفاق می افتد، نتایج اغلب دائمی هستند. با این حال، ممکن است درصدی از چربی وجود داشته باشد که تغذیه نشوند، به همین دلیل است که گاهی اوقات انجام مراحل بازبینی ضروری است. عوامل سبک زندگی مانند سیگار کشیدن می تواند بر این امر تأثیر بگذارد.

به طور کلی، هنگامی که  چربی به مناطقی تزریق می شود که خون فراوان دارند، بهتر زنده می‌ماند. به عنوان مثال صورت به دلیل داشتن عروق خونی فراوان به سرعت یک منبع جدید دریافت می کند و اکثریت چربی زنده می ماند. در نتیجه، نتایج اغلب در ناحیه صورت در بهترین حالت خود قرار دارند.

تغذیه

توصیه می شود که تغذیه، فشار اکسیژن و سلامت کلی بیماران قبل از تزریق چربی به حداکثر برسد. زیرا تضمین می کند بافت چربی پس از تزریق، تغذیه و اکسیژن کافی دریافت می کند. از نظر بالینی ثابت شده است که روی، ویتامین C، ویتامین E و ویتامین B12 ریزمغذی های بسیار مهمی برای بهبود زخم هستند و امکان زنده ماندن چربی را بعد از جراحی بیشتر می کنند.

مهارت جراح شما

مهارت جراح برای تزریق چربی

نحوه استخراج و تصفیه چربی و نحوه و مکان تزریق آن بر ماندگاری چربی تأثیر می گذارد. هر چه جراح ماهرتر باشد و درک بهتری از این تکنیک داشته باشد، نتایج طولانی‌تر خواهد بود.

راه‌های افزایش ماندگاری چربی تزریق شده


باید بدانید که چندین کار وجود دارد که می توانید برای کمک به بقای چربی بعد از عمل جراحی تزریق چربی انجام دهید. زنده ماندن چربی باعث می شود نتایج تا حد امکان ماندگاری داشته باشند.

لباس فشرده سازی

لباس فشرده سازی

پوشیدن لباس های فشرده سازی توصیه شده توسط پزشک به روند بهبودی کمک می کند و همچنین دستیابی به نتایج بهتر را تضمین می نماید.

لباس های فشرده سازی به کاهش تورم و کبودی کمک می کنند. همچنین این لباس ها می توانند به صاف شدن پوست در مناطقی که چربی استخراج شده است کمک نمایند. بسته به درمان، جراح ممکن است به شما توصیه کند لباس فشرده سازی خود را به مدت 2 تا 3 هفته بپوشید.

پس از تزریق چربی، چربی را تغذیه کنید!

برای تأمین کافی بودن خون برای سلول‌های چربی جدید، باید بیشترین مقدار کالری را مصرف کنید. بهترین راه برای این کار، خوردن غذاهای غنی از مواد مغذی است، به ویژه آنهایی که حاوی چربی‌های سالم هستند. برخی از این غذاها شامل سالمون، آووکادو، گردو و روغن زیتون فرا بکر هستند.

همچنین، باید از خوردن بیش از حد یا مصرف غذاهای فرآوری شده خودداری کنید. پیروی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل نیز به ریکاوری بعد از تزریق چربی کمک می‌کند.

خوابیدن به روش صحیح

بعد از تزریق چربی، به هنگام نشستن و خوابیدن از وارد کردن فشار به ناحیه مورد نظر خودداری کنید. این کار نسبت به تزریق چربی به صورت، گونه، لب، فک یا سینه به مراتب آسانتر است. زیرا می توانید به پشت بخوابید و سرتان را بالا بیاورید و همچنان یک خواب خوب داشته باشید. با یک BBL، ممکن است مجبور شوید حالت های خوابیدن خود را محدودتر کنید. خوابیدن روی شکم بهترین گزینه است و خوابیدن به پهلو می تواند خوب باشد به شرط آنکه مواظب باشید به پشت متمایل نشوید.

وزن خود را حفظ کنید

چربی مورد استفاده باید سالم و فعال باشد و قابلیت توزیع کافی داشته باشد تا بتواند تفاوت ایجاد کند. در طول دوران نقاهت، از افزایش یا کاهش وزن خودداری کنید، زیرا می تواند بر نتایج تزریق چربی تأثیر بگذارد. سعی کنید سالم غذا بخورید و وزن خود را در طول دوره ریکاوری حفظ کنید.

اجتناب از سیگار و الکل

اجتناب از سیگار و الکل

سیگار کشیدن می تواند با کاهش جریان خون، بر تزریق چربی شما تأثیر بگذارد و باعث شود زخم ها کمتر بسته شوند. کیفیت خون شما می تواند تحت تأثیر قرار گیرد، و بنابراین، می تواند کل روند بهبودی شما را مختل کند. اگر قبل از عمل سیگار را ترک کرده اید، سعی کنید از مصرف مجدد آن خودداری کنید. همچنین بهتر است سه هفته قبل و بعد از عمل از نوشیدن الکل خودداری نمایید.

آب فراوان بنوشید

آب فراوان بنوشید

هیدراته ماندن به بهبودی و سلامت کلی شما کمک می کند. نوشیدن آب زیاد به بازیابی خون پس از عمل، دفع مواد زائد و انتقال مواد مغذی در بدن کمک می کند.

شروع ورزش در زمان مناسب

شما باید در طول چند ماه اول از ورزش شدید اجتناب کنید. البته می توانید تمریناتی مانند پیاده روی سبک انجام دهید. شما باید از هر نوع حرکتی که می تواند بر ناحیه تزریق چربی فشار وارد کند، اجتناب کنید.

پس از حدود هشت هفته، چربی باید به اندازه کافی ایجاد شود و یک جلسه ورزش می تواند به فشار خون غنی از مواد مغذی به ناحیه کمک کند. فقط از هر گونه فعالیتی که می تواند به ناحیه مورد نظر فشار یا ضربه وارد کند اجتناب نمایید.

سؤالات متداول


ماندگاری چربی بیشتر است یا ژل؟

هنگامی که ژل‌های تزریقی به مرور زمان جذب بدن می‌شوند و برای حفظ نتایج تکرار درمان ضروری است، تزریق چربی می‌تواند دائمی باشد، زیرا چربی تزریق‌شده یک ماده زنده است. در طی شش هفته اول پس از تزریق، بدن مقداری از چربی را طبیعی جذب می‌کند، اما چربی زنده که تزریق شده است، به طور کلی به عنوان یک بافت زنده در بدن باقی می‌ماند. ممکن است در طی شش ماه آینده مقدار کمی از چربی جذب شود، اما این مقدار به طور کلی قابل توجه نیست.

آیا نتایج انتقال چربی دائمی است؟

بله، نتایج انتقال چربی دائمی است، اما همه چربی ها زنده نمی مانند.

نتیجه‌ی واقعی تزریق چربی بعد از چند ماه قابل مشاهده است؟

تقریباً 30 درصد از چربی تزریق شده طی 6 تا 12 ماه اول بازجذب می شود. چربی‌هایی که زنده می مانند، برای همیشه باقی می‌مانند و مانند هر چربی دیگر در بدن رفتار می‌کنند و پاسخ آنها به افزایش و کاهش وزن طبیعی مانند هر بافت چربی دیگر در بدن است.

آیا سیگار کشیدن بر مدت ماندگاری چربی تزریق شده تأثیر می گذارد؟

چربی تزریق شده برای زنده ماندن باید به منبع خون متصل شود تا اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز را تأمین کند. سیگار توانایی بدن را برای انجام این کار محدود می کند.

برای مصرف نیکوتین یا الکل باید حداقل دو هفته بعد از تزریق چربی صبر کنید. این دوره انتظار خطر افزایش فشار خون را در طول مهم ترین مرحله روند بهبودی، یعنی دو هفته اول کاهش می دهد.

فرآیند تزریق چربی چقدر طول می کشد؟

مدت زمان فرآیند تزریق چربی می تواند از یک ساعت تا بیش از چهار ساعت متغیر باشد. اگر در حال تزریق چربی به پشت دست خود هستید، نیازی به پیوند چربی و تزریق زیاد نیست. اگر به روش پیچیده تری مانند لیفت باسن برزیلی نیاز باشد، این عمل می تواند چهار ساعت یا بیشتر طول بکشد، زیرا نه تنها چربی بیشتری باید استخراج شود، بلکه تزریق بیشتری نیز مورد نیاز است.

برای دریافت بهترین نتایج چه کاری می توانم انجام دهم؟

برای دریافت بهترین نتایج، مهم است که در شش ماه اول پس از عمل وزن کم نکنید. به عبارت دیگر، شما باید همان میزان کالری را که بدن برای حفظ وزن فعلی خود نیاز دارد، مصرف کنید.

ماندگاری تزریق چربی به صورت چقدر است؟

همانطور که در بالا ذکر شد، تزریق چربی صورت دائمی است، بنابراین نتایج تا چندین سال قابل توجه خواهد بود. با این حال، تزریق چربی از شما در برابر پیری محافظت نمی کند و با افزایش سن، اغلب چربی های صورت را از دست می دهیم. بنابراین اگرچه تزریق چربی می تواند علائم فعلی پیری را به حداقل برساند، اما نتیجه به مرور زمان اندکی کاهش می یابد.

عناوین این مطلب

مقالات مرتبط

رزرو وقت و مشاوره رایگان