لوگو لیا کلینیک
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

تزریق چربی به سینه: هزینه، عوارض، ماندگاری و مزایا + عکس

عناوین این مطلب

بزرگ کردن سینه با تزریق چربی، نوعی عمل جراحی است که در آن جراح چربی را از قسمت‌های دیگر بدن شما برمی‌دارد و از این چربی برای بزرگ کردن سینه‌ها استفاده می‌کند. جراح چربی را با کمک لیپوساکشن از بدن خارج کرده و سپس به سینه‌ها تزریق می‌کند. نتیجه بسیار طبیعی خواهد بود و برخی افراد این نتایج را می‌پسندند. نتیجه‌ی تزریق چربی به سینه ظاهر بسیار طبیعی خواهد داشت.

مزایای تزریق چربی به سینه


مزایای تزریق چربی به سینه

اگرچه این روش به اندازه‌ی روش سنتی بزرگ کردن سینه شناخته شده نیست، اما دلایل زیادی وجود دارد که باعث شهرت و محبوبیت تزریق چربی به سینه شده است:

 • حجم حاصله از بدن خودتان گرفته می‌شود؛ به عبارتی از پروتز سیلیکونی یا سالینی استفاده نخواهد شد.
 • این روش کم‌تهاجمی‌تر از پروتز سینه برای بزرگ کردن سینه است، در نتیجه بهبودی سریع‌تر رخ خواهد داد.
 • برای قرار دادن پروتز سینه باید برش‌هایی روی سینه یا نزدیک سینه ایجاد شود، اما در تزریق چربی اسکار کمی ایجاد خواهد شد.
 • ناحیه‌ای که چربی از آن برداشته می‌شود (باسن، داخل و بیرون ران یا پهلوها) نیز می‌تواند شکل گرفته و زیباتر شود و باعث بهتر شدن نتایج بازسازی سینه گردد.
 • بسیاری از خانم‌ها گفته‌اند که سینه‌هایشان بعد از تزریق چربی حس دارد و نرم بوده و مانند سینه‌ی طبیعی است.
 • چربی از ناحیه‌ای برداشته می‌شود که وجودش در آنجا ناراحتتان می‌کند.
 • این عمل به طور کلی ایمن است.
 • ظاهر و حس طبیعی خواهد داشت.

کاندیدای مناسب افزایش سایز سینه با تزریق چربی


افزایش سایز سینه با تزریق چربی

زنانی که از اندازه، شکل و ظاهر کلی سینه‌های خود راضی نیستند، کاندیدهای مناسبی برای عمل تزریق چربی به سینه هستند. اغلب مراجعین بین 20-40 ساله هستند. معمولاً زنانی که به تازگی دوران شیردهی را پشت سر گذاشته‌اند، از این درمان برای اصلاح شکل و اندازه‌ی سینه‌هایشان استفاده می‌کنند. کاندیدهای مناسب عبارتند از:

 • زنانی که سیگار نمی‌کشند.
 • زنانی که می‌خواهند سینه‌هایشان کمی بزرگتر شوند.
 • زنانی که سالم هستند.
 • زنانی که باردار یا شیرده نیستند.

اگر چربی کافی برای خارج کردن و پیوند وجود نداشته باشد، یا ناحیه‌ای که نیازمند چربی است بسیار گسترده‌تر از ناحیه‌ی برداشت چربی باشد، تزریق چربی توصیه نمی‌شود و روش مناسبی نخواهد بود.

آمادگی‌های لازم قبل از تزریق چربی برای بزرگ کردن سینه


جراح دستورات لازم قبل از عمل را به شما می‌دهد، به سؤالاتتان پاسخ می‌دهد، سابقه‌ی بیماری‌هایتان را می‌پرسد و شما را معاینه می‌کند تا مناسب بودن شرایط شما برای این عمل را بسنجد.

 • به منظور حصول بهترین نتایج و ایمن بودن دوران ریکاوری حتماً باید قبل و بعد از عمل بدنتان هیدراته باشد.
 • حداقل 6 هفته قبل از عمل سیگار کشیدن را ترک کنید. این کار برای جلوگیری از کند شدن روند بهبود زخم و باقی نماندن اسکار ضروری است.
 • لطفاً از مصرف آسپرین، داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند NSAIDs یعنی: ادویل، موترین و الیو خودداری کنید.
 • از کسی بخواهید که شما را به منزل ببرد و 24 ساعت پیش شما بماند؛ مگر اینکه با جراحتان درباره‌ی دوران ریکاوری قبلاً صحبت کرده باشید و کار دیگری بخواهید انجام دهید.

روش و نحوه تزریق چربی به سینه


 

نحوه تزریق چربی به سینه

تزریق چربی ساختاری به عنوان یک عمل جراحی سرپایی و با استفاده از بیهوشی عمومی یا تزریق وریدی داروی خواب‌آور انجام می‌شود. مدت زمان این عمل بسته به میزان چربی مورد نیاز برای تزریق به ناحیه‌ی مورد نظر، حدود 1-2 ساعت است. در طول این عمل، چربی به آرامی و با استفاده از سوزن هیپودرمیک کوچک و کانولای مخصوص با مکش کم از قسمت اهدا کننده (معمولاً داخل ران، باسن، شکم یا کناره‌های ران) خارج می‌شود تا غشاء سلول‌های چربی آسیب نبیند. سپس سلول‌های چربی به سانتریفیوژ منتقل می‌شوند تا مایعات اضافی و سلول‌های آسیب‌دیده جدا شوند و فقط از سلول‌های چربی کامل و سالم استفاده شود. در نهایت، چربی با استفاده از سوزن هیپودرمیک کوچکتری به سینه‌ها تزریق می‌شود.

مراقبت‌های لازم بعد از تزریق چربی به سینه


 

مراقبت‌های لازم بعد از تزریق چربی به سینه

در ابتدا ممکن است ناحیه‌ی اهدا کننده‌ی چربی کبود شود (این مشکل 2-4 هفته باقی خواهد ماند، اما به تدریج بهبود می‌یابد) و موقتاً از زخم محل اهدا کننده ترشحات گاهی رنگی خارج شود.

سوتین فشاری به شما داده می‌شود که باید تا دو هفته از آن استفاده کنید؛ زیرا گفته می‌شود که به کاهش تورم کمک می‌کند و باعث تسریع روند بهبود زخم نیز می‌شود. علاوه بر این، این لباس می‌تواند سینه‌ها را در وضعیت جدیدشان نگه دارد. برای تسکین درد بعد از عمل داروهای مسکن تجویز خواهد شد. 1-2 روز بعد از عمل می‌توانید فعالیت‌های سبک مانند راه رفتن را شروع کنید.

در محل تزریق چربی هم تورمی دیده خواهد شد که حدود 6 هفته باقی می‌ماند. باید توجه داشته باشید که این تورم برطرف خواهد شد و سپس چربی‌هایی که باقی خواهند ماند و اثر عمل مشخص خواهد شد؛ اگر به این نکته توجه نداشته باشید ممکن است با برطرف شدن تورم احساس ناامیدی کنید. همانطور که قبلاً هم ذکر شد، تزریق چربی باید بیش از یکبار انجام شود تا نتایج مطلوب حاصل شوند.

اکثر افراد می‌توانند 1-2 هفته بعد از عمل به سر کار خود باز گردند، اما اگر میزان چربی تزریق شده زیاد باشد، این مدت طولانی‌تر خواهد بود. درد و ناراحتی بعد از عمل با داروهای مسکن تسکین می‌یابند و توصیه می‌شود که بعد از عمل به آرامی راه بروید.

حداقل به مدت 2 هفته باید از انجام فعالیت‌های سنگین بپرهیزید. 48-72 ساعت بعد از عمل می‌توانید رانندگی کنید، اما توجه کنید که باید توانایی توقف ناگهانی یا انجام حرکات دیگر رانندگی را داشته باشید.

توصیه می‌شود که طاق‌باز بخوابید و یا بنشینید و بالا تنه‌تان را در حالتی قرار دهید که زاویه‌ی آن با زمین 30 درجه باشد. این کار باعث کاهش تورم و تسریع روند بهبودی در هفته‌ی اول بعد از جراحی خواهد شد. در روزهای اولیه‌ی بعد از عمل، باید فعالیت فیزیکی کم باشد.

بعد از عمل باید کالری بیشتری مصرف کنید تا به سلول‌های چربی جدید خون برسد و روند ریکاوری تسریع شود. باید غذاهای مقوی مصرف کنید که سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند. مهم‌تر از همه اینکه باید چربی‌های سالم مانند: آووکادو، سالمون، کره، روغن نارگیل و مغزها را در رژیم غذایی خود افزایش دهید.

عوارض تزریق چربی به سینه


اگرچه تزریق چربی به خاطر اینکه به جای برش زدن با تزریق انجام می‌شود، بسیار کم‌تهاجمی است، اما خطراتی نیز دارد. این موارد عبارتند از:

 • یکسان نبودن ساختارها
 • تشکیل توده‌ها
 • عفونت و تشکیل کیست چربی
 • آمبولی چربی
 • تداخل در زمان ماموگرافی

بسیاری از این عوارض به خاطر روش تزریق و قرار دادن چربی که جراح استفاده کرده، هستند و به همین دلیل باید پزشکی که انتخاب می‌شود، ماهر و مجرب باشد.

برای تزریق چربی از سلول‌های چربی بدن خودتان استفاده می‌شود، در نتیجه سینه‌های بزرگ و جدیدتان تا حدودی طبیعی هستند؛ یعنی روندهای طبیعی بدن، مانند پیری و افزایش و کاهش وزن روی آن‌ها تأثیر خواهند گذاشت.

ماندگاری نتیجه تزریق چربی به سینه


 

ماندگاری نتیجه تزریق چربی به سینه

نتایج تزریق چربی به سینه، تقریباً دائمی هستند. برخلاف پروتز سینه، که باید هر 10-20 سال (یا زودتر و اگر مشکلی پیش آید) تعویض شود، تزریق چربی به سینه نتایج ماندگاری خواهد داشت.

در ابتدا حدود 60% از سلول‌های چربی در محل مورد نظر سالم خواهند ماند و حدود 40% از آن‌ها از بین خواهند رفت؛ این امر کاملاً طبیعی است. سلول‌هایی که از بین می‌روند به طور طبیعی متابولیزه شده و از بدن دفع خواهند شد. سلول‌هایی که در سینه باقی می‌مانند، سالم مانده‌اند و دائماً باقی خواهند ماند. اما سبک زندگی شما می‌تواند ماندگاری نتایج را تحت تأثیر قرار دهد.

سیگار کشیدن جریان خون را در پوست و بافت‌ها تحت تأثیر قرار داده و باعث می‌شود پوست سریعاً نازک شده و چروک شود. احتمال افتادگی و کوچک شدن سینه در زنان سیگاری بیشتر است چون در این حالت، غدد و بافت سینه جمع شده و کوچک می‌شوند.

همچنین سینه‌ها در صورت کاهش وزن زیاد (11 کیلوگرم یا بیشتر معادل 25 پوند یا بیشتر) هم کوچک می‌شوند. این امر حتی در صورتی که تزریق چربی به سینه انجام نداده باشید هم رخ خواهد داد.

قیمت و هزینه تزریق چربی به سینه


 

هزینه تزریق چربی به سینه

هزینه تزریق چربی به سینه به عوامل مختلفی از جمله میزان چربی مورد نیاز برای تزریق، تکنیک پزشک، میزان مهارت و تجربه پزشک، هزینه‌های کلینیک و هزینه بی حسی بستگی دارد. برای اطلاع از مقدار دقیق آن می‌توانید هنگام جلسه‌ی مشاوره از پزشک متخصص سوال کنید.

لازم به ذکر است بیمه هزینه‌های مربوط به تزریق چربی به سینه را پوشش نمی‌دهد.

سؤالات متداول


افزایش و کاهش وزن چه تأثیری بر چربی تزریق شده به سینه دارد؟

افزایش وزن پس از تزریق چربی به سینه می‌تواند بهبود حالت سینه را ایجاد کند و آن را بزرگتر کند. از طرف دیگر، کاهش وزن می‌تواند باعث کوچک شدن سلول‌های چربی، از جمله چربی تزریق شده به سینه، و از بین رفتن چربی در سراسر بدن شود. اغلب افراد در شرایط عادی تغییرات وزن زیادی نمی‌کنند و نتایج تقریباً ثابت خواهند ماند.

آیا تزریق چربی به سینه درد دارد؟

خیر. تزریق چربی کم‌تهاجمی بوده و مهم‌تر از آن اینکه شما بیهوش خواهید بود تا در طول عمل دردی حس نکنید. برای کنترل درد بعد از عمل نیز داروهای مسکن تجویز خواهد شد.

تزریق چربی به سینه بهتر است یا پروتز؟

نتایج تزریق چربی برای بزرگ کردن طبیعی سینه با تنایج بزرگ کردن سینه با پروتز بسیار متفاوت خواهد بود. چربی فقط می‌تواند سایز سینه را کمی تغییر دهد و شکل آن را اصلاح کند.

آیا می‌توان تزریق چربی به سینه را همزمان با پروتز سینه انجام داد؟

بله. می‌توان برای مقاصد زیر به عنوان مکمل پروتز سینه از تزریق چربی استفاده کرد:

 • برطرف کردن عدم تقارن حجمی و رسیدن به ظاهری یکدست و متناسب و متوازن
 • مخفی کردن حاشیه‌های پروتز و اصلاح ناهمواری‌ها
 • بهبود شکل و نرمی سینه برای دستیابی به ظاهر و احساسی طبیعی‌تر

اگر سینه‌هایتان بعد از بارداری دچار افتادگی شده و باید لیفت شود چه باید بکنید؟

ترکیب تزریق چربی و لیفت سینه، جراحی مناسبی برای زنانی که تازه مادر شده‌اند خواهد بود. لیفت باعث بهبود شکل و وضعیت قرار گرفتن سینه شده و چربی تزریق شده نیز باعث بازگشت حجم و پری سینه‌ها مانند قبل خواهد شد.

آیا باید بعد از تزریق چربی به سینه، از سوتین استفاده کنم؟

خیر. نباید بلافاصله بعد از تزریق چربی سوتین معمولی بپوشید؛ بعد از عمل از پانسمان فشاری استفاده خواهد شد که حداقل باید 2 هفته آن را داشته باشید. بعد از این دو هفته باید به مدت 3 ماه از سوتین‌های ورزشی و اسپورت استفاده کنید تا از سینه‌هایتان حمایت کند.

چقدر طول می‌کشد تا تزریق چربی به سینه تثبیت شود؟

حدوداً 6 ماه طول می‌کشد تا چربی تزریق شده تثبیت شود.

چه مدت بعد از تزریق چربی به سینه می‌توانم ورزش کنم؟

می‌توانید 2 هفته بعد از عمل فعالیت‌های سبک و متوسط را انجام دهید، اما ورزش‌های سنگین‌تر باید 2-4 هفته بعد از عمل شروع شوند.

آیا باید بعد از تزریق چربی سینه‌هایم را ماساژ دهم؟

خیر. تا چند هفته بعد از تزریق چربی به سینه نباید سینه‌هایتان را ماساژ بدهید، زیرا ممکن است این کار باعث جابه‌جایی چربی تزریق شده در سینه گردد.

آیا تزریق چربی به سینه ایمن است؟

این عمل کم‌تهاجمی بوده و ثابت شده که در کل بی‌خطر و ایمن است. با این حال خطراتی وجود دارند که باید در زمان تصمیم گرفتن برای انجام این عمل در نظر داشته باشید؛ این خطرات عبارتند از: نکروز چربی (مرگ چربی)، عفونت و جذب شدن چربی.

آیا تزریق چربی به سینه باعث سرطان سینه می‌شود؟

بر اساس تحقیقات انجام شده، تزریق چربی به سینه به عنوان روشی امن و مناسب برای اصلاح عدم تقارن شناخته شده است. افرادی که برای اهداف زیبایی از این روش استفاده می‌کنند، نگرانی کمتری درباره ابتلا به سرطان سینه دارند. همچنین، عمل‌های دیگری که روی سینه انجام می‌شوند، ممکن است در تصاویر رادیوگرافی سینه با سرطان سینه اشتباه گرفته شوند. با پیشرفت تحقیقات، احتمال استفاده بیشتر از تزریق چربی به سینه به جای پروتز سینه در آینده افزایش خواهد یافت.

عناوین این مطلب

مقالات مرتبط

رزرو وقت و مشاوره رایگان