لوگو لیا کلینیک
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

بوتاکس زئومین: مزایا،‌ ماندگاری، عوارض و قیمت

عناوین این مطلب

امروزه استفاده از تزریق‌های زیبایی برای رسیدن به پوستی صاف و یکدست و جوان بسیار محبوب شده است. زئومین، مانند بوتاکس نوعی تزریق درمانی است که معمولاً برای از بین‌ بردن چروک‌های پوستی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

تزریق بوتاکس زئومین به‌صورت موقت حرکات عضلات هدف را متوقف می‌کند. اگرچه این ماده به جز موارد زیبایی کاربردهای درمانی نیز دارد؛ اما در این مقاله ما بر روی ساختار زئومین و مزایا و معایب آن تمرکز می‌کنیم و در ادامه به مقایسه آن با دیگر برندهای مطرح بوتاکس می‌پردازیم.

زئومین چیست؟

زئومین چیست؟

زئومین نوعی سم بوتولینوم قوی است. این ماده در سال 2010 تأییدیه سازمان غذا و دارو را گرفته است و به طور دقیق بر روی از بین‌ بردن خطوط اخم بین ابرو تمرکز دارد. با تزریق یک واحد از این ماده به این نواحی افراد می‌توانند تا چند ماه پوستی صاف و بدون چروک داشته باشند.

کاربرد‌های بوتاکس زئومین

بر اساس تحقیقات، بوتاکس زئومین به طور عمومی برای درمان چروک‌هایی که در اثر حرکات صورت به‌وجود آمده‌اند استفاده می‌شود. قسمت‌هایی که به‌صورت رایج با بوتاکس زئومین درمان می‌گردند، شامل: خطوط پنجه کلاغی، خطوط اخم بین ابروها و خطوط پیشانی می‌شوند. همچنین از این ماده برای حالت دادن به لب‌ها و خط فک، کاهش خطوط گردن، کاهش تعریق و موارد دیگر استفاده می‌شود.

مزایای بوتاکس زئومین چیست؟

مزایای بوتاکس زئومین

در ادامه به برخی از مزایای بوتاکس زئومین اشاره شده است:

عوارض جزئی و تأثیر فوری

تزریق بوتاکس زئومین، طی 10 تا 15 دقیقه انجام می‌شود. برای این تزریق، بیهوشی لازم نیست، اما ممکن است متخصص پوست برای کاهش درد از پماد بی‌حس‌کننده یا کمپرس سرد استفاده کند. عوارض این تزریق به‌طور کلی کمی هستند و شامل سوزش و تورم در محل تزریق می‌شوند. تأثیر بوتاکس را می‌توانید در 3 تا 4 روز بعد از تزریق مشاهده کنید، اما تا 30 روز بعد، تأثیر آن بیشتر می‌شود و نتیجه نهایی قابل مشاهده است.

جلوگیری از ایجاد چروک

با تزریق سم بوتولینوم می‌توان چروک‌های پوستی را از بین برد و پوستی یکدست داشت. زئومین از ایجاد چروک‌های پوستی جلوگیری می‌کند. این چروک‌ها به دلیل شکسته‌شدن کلاژن‌های زیرپوست در اثر حرکات تکراری، مانند اخم کردن به وجود می‌آیند. علاوه بر درمان چروک‌های موجود، زئومین با جلوگیری از حرکات عضلات، از به‌وجود آمدن چروک‌های دیگر جلوگیری می‌کند.

زئومین به شما ظاهری شاداب و جوان می‌دهد

از زئومین برای کاهش چروک‌های متوسط تا شدید قسمت بالایی صورت استفاده می‌شود. این ماده برای از بین‌ بردن خطوط پیشانی، خط اخم بین ابروها و چروک‌هایی که در گوشه خارجی چشم ایجاد می‌شوند، بسیار مناسب می‌باشد.

زئومین همیشه مؤثر است

بوتاکس و دیسپورت، برندهای بوتاکس محبوبی هستند، اما محبوبیت همیشه بهترین را نشان نمی‌دهد. یکی از مشکلات بزرگ درباره بوتاکس و دیسپورت این است که بدن در نهایت به نوروتوکسین موجود در آن‌ها عادت می‌کند و دیگر اثری ندارند. در این مواقع، زئومین می‌تواند بهترین راه‌حل باشد. بعضی از موارد ممکن است تزریقات دیگر تأثیری نداشته باشند، اما این مشکل با زئومین هرگز رخ نمی‌دهد.

زئومین هیچ دوران نقاهتی ندارد

بدون توجه به‌اندازه قسمتی که می‌خواهید تزریق نمایید و میزان بوتاکس مورد نیاز، تزریق بوتاکس زمان کمی لازم دارد، به‌گونه‌ای که می‌تواند در زمان استراحت کار خود برای تزریق مراجعه کرده و قبل از شروع دوباره‌کار بازگردید.

هیچ پروتئین پیچیده‌ای درون زئومین وجود ندارد

زئومین هیچ پروتئین پیچیده‌ای ندارد و باعث واکنش ایمنی نمی‌شود. به همین دلیل افرادی که به پروتئین‌های شیر نیز حساسیت دارند می‌توانند از این ماده استفاده نمایند.

چه افرادی می‌توانند از بوتاکس زئومین استفاده نمایند؟

چه افرادی می‌توانند از بوتاکس زئومین استفاده نمایند؟

برطبق وب‌سایت زئومین در صورت داشتن موارد زیر باید از تزریق بوتاکس خودداری کنید:

 • داشتن بیماری که بر روی عضلات و ماهیچه‌ها تأثیر می‌گذارد؛ مانند اسکلروز جانبی آمیوتروفیک یا میاستنی گراویس
 • داشتن عوارض جانبی از تزریق سم بوتولینوم در گذشته
 • داشتن بیماری‌های تنفسی مانند آسم و آمفیزم
 • داشتن سابقه تورم ریه و یا واردشدن غذا و نوشیدنی به ریه‌ها
 • داشتن افتادگی پلک
 • داشتن جراحی پلک
 • انجام‌دادن جراحی بر روی صورت
 • باردار بودن یا داشتن برنامه برای باردار شدن
 • قرار داشتن در دوران شیردهی یا قرارگرفتن در دوران شیردهی در ماه‌های آینده

چگونه برای تزریق زئومین آماده شویم؟

برای جلوگیری از بروز هرگونه ناراحتی در زمان تزریق می‌توانید دستورالعمل‌های زیر را دنبال نمایید.

پرهیز از برخی محصولات

یک هفته قبل از اولین تزریق زئومین از مصرف آسپرین، داروهای ضدالتهاب مانند ادویل، ویتامین E و مکمل‌های حاوی روغن ماهی خودداری کنید. ترکیبات موجود در این داروها و مکمل‌ها، ممکن است تورم و خون‌ریزی در محل تزریقات را تشدید نماید. درصورتی‌که یک هفته قبل از تزریق به مسکن نیاز داشتید می‌توانید از استامینوفن استفاده کنید.

همچنین در این دوران باید از مصرف مولتی‌ویتامین، چای سبز، دارچین، زنجبیل و شراب قرمز پرهیز نمایید، چرا که همه اینها حاوی آنتی‌اکسیدان می‌باشند. آنتی‌اکسیدان‌ها اگرچه برای سلامت بدن ضروری هستند؛ اما با تأثیر بر رگ‌های خونی از لخته شدن خون جلوگیری می‌کنند. این کار می‌تواند خونریزی در محل تزریق را افزایش دهد.

مصرف دیگر مواد مغذی قبل از تزریق زئومین

گیاهان دارای برگ سبز، مانند: چارد سوئیسی، کلم‌پیچ و بروکلی می‌توانند سطح ویتامین K را در بدن شما بالا ببرند. ویتامین K غلظت خون را افزایش داده و از کبودی و تورم محل تزریق جلوگیری می‌کند. همچنین این گیاهان سرشار از مواد مغذی و ویتامین هستند و به شما کمک می‌کنند تا شاداب و سلامت باشید.

آمادگی‌های دیگر برای تزریق زئومین

تزریق زئومین برای بیشتر افراد قابل‌تحمل است و دردی احساس نمی‌کنند. در حقیقت این پروسه به‌قدری سریع انجام می‌شود که متوجه درد نخواهید شد. درصورتی‌که در خصوص این موضوع نگرانی دارید با پزشک صحبت کنید تا قبل از تزریق، از پماد بی‌حس‌کننده استفاده نماید.

توصیه می‌شود قبل از تزریق آرایش خود را پاک‌کرده و صورتتان را بشویید. می‌توانید بعد از اتمام پروسه دوباره آرایش کنید.

پروسه تزریق زئومین

پروسه تزریق زئومین

پزشک ویال زئومین و قسمتی از صورت که تزریق در آن انجام می‌شود را با الکل 70% تمیز می‌کند. سپس به‌آرامی محلول سالین را با سرنگ به درون ویال زئومین تزریق می‌نماید تا از ایجاد کف بر روی ویال جلوگیری کند.

دُز مناسب و تعداد و محل تزریق‌های موردنظر باید توسط یک پزشک متخصص مشخص شود. دُز مناسب تزریق از طریق تتراسیون مشخص می‌گردد؛ اما نباید این مقدار از حداکثر دُز مجاز بالاتر رود.

مراقبت‌های بعد از تزریق شامل چه مواردی می‌شود؟

مانند سایر تزریقات بوتولینوم، در تزریق زئومین نیز برای دستیابی به نتیجه مطلوب باید موارد زیر را رعایت کنید. بعد از انجام تزریق، اجتناب کنید از لمس کردن یا ماساژ دادن به محل تزریق. لمس کردن یا ماساژ دادن به مکان تزریق، سبب می‌شود که سم بوتولینوم به مناطق دیگری از صورت وارد شود. جابجایی این سم می‌تواند باعث بروز عوارض جانبی شود.
همچنین پیشنهاد می‌شود تا از ورزش و انجام فعالیت‌های سنگین تا 24 ساعت پس از تزریق خودداری کنید. همانطور که گفته شد، حرکات شدید و بیش از حد و عرق کردن ممکن است باعث جابجایی سم و کاهش تأثیر آن شوند. مصرف الکل، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و آفتاب و استفاده از برونزه کننده نیز ممکن است منجر به تشکیل کبودی شود، بنابراین تا 24 ساعت پس از تزریق، از مصرف الکل خودداری کنید و از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و استفاده از برونزه کننده اجتناب کنید.

دُز مناسب برای تزریق زئومین چقدر است؟

دز مناسب برای تزریق زئومین

دز اولیه توصیه شدن بین 1.25 تا 2.5 واحد برای هر ناحیه از صورت می‌باشد. دز اولیه نباید از 2.5 واحد برای هر چشم در جلسه اول تزریق فراتر رود. بین هر جلسه تزریق باید حداقل 12 هفته فاصله باشد. فاصله بین هر تزریق در حقیقت بسته به نیاز پزشکی بیمار مشخص می‌شود.

میانگین زمان تأثیرگذاری زئومین بعد از تزریق اول 4 روز می‌باشد. این بوتاکس به طور تقریبی بین 3 تا 5 ماه دوام خواهد داشت، اما در برخی موارد امکان دارد که دوام آن کمتر یا بیشتر از این زمان باشد.

درصورتی‌که تأثیر تزریق اولیه کافی نبوده باشد، در جلسات بعدی می‌توان دز تزریقی را تا 2 واحد افزایش داد. به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود که تزریق مجدد در کمتر از 10 هفته انجام شود. در حقیقت فاصله بین هر تزریق را باید بر اساس نیاز بیمار مشخص نمود.

عوارض بوتاکس زئومین چیست؟

نیازی نیست در خصوص کبودی و تورم بعد از تزریق نگران باشید. بر اساس شواهد، بعد از تزریق هزاران هزار واحد زئومین همچنان هیچ عارضه یا خطری در ارتباط با این ماده پیدا نشده است.

با این‌ حال برخی از عوارض نادر زئومین به شرح زیر می‌باشند:

 • ضعف یا خشک‌شدن ماهیچه‌ها در محل تزریق
 • واکنش آلرژیک ناشناخته نسبت به سم بوتولینوم نوع A
 • سردرد، گردن درد یا کمردرد
 • کهیر زدن، خارش پوست و خشکی چشم و دهان
 • سختی در عمل بلع
 • عفونت دستگاه تنفسی

هزینه هر دز زئومین چقدر است؟

قیمت هر دز زئومین همانند دیگر انواع سم بوتولینوم می‌باشد. هزینه نهایی به عواملی چون میزان دز مصرفی، نواحی که تزریق بر روی آن انجام شده است، کلینیک زیبایی که تزریق در آن انجام می‌شود و پزشک بستگی دارد. با تمام اینها تزریقات زیبایی مقرون‌به‌صرفه محسوب می‌شوند.

مقایسه زئومین با دیگر برندهای بوتاکس

مقایسه زئومین با دیگر برندهای بوتاکس

اگر برای شما سؤال است که کدام برند بوتاکس تأثیر بیشتری دارد، ما در ادامه به مقایسه برخی از این برندها پرداخته‌ایم که به شما کمک می‌کند انتخاب بهتری داشته باشید.

زئومین و بوتاکس

یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های بین این دو برند بوتولینوم این است که زئومین هیچ‌گونه مواد افزودنی که باعث به‌وجودآمدن آنتی‌بادی می‌شود ندارد. این به این معنی است که بر خلاف دیگر تزریقات بدن شما نسبت به آن مقاوم نمی‌شود و به همین دلیل نتیجه مطلوب‌تری از تزریق آن به دست خواهید آورد.

زئومین در مقایسه با بوتاکس به دلیل این که به فریزر نیازی ندارد، در دسترس تر می‌باشد. علاوه بر این تأثیر بوتاکس طولانی‌تر می‌باشد و سریع‌تر عمل می‌کند. به جز اینها این دو برند در میزان تأثیر و مراقبت‌های موردنیاز شبیه به هم می‌باشند.

زئومین و دیسپورت

بزرگ‌ترین تفاوت بین زئومین، دیسپورت و بوتاکس، وزن مولکولی آن‌ها می‌باشد که بر روی پراکندگی آن بعد از تزریق، میزان مواد افزودنی در هر دز و زمان شروع تأثیرگذاری آن‌ها اثر می‌گذارد.

به‌ طور کلی دز تزریقی موردنیاز دیسپورت در مقایسه با بوتاکس و زئومین بالاتر می‌باشد و زودتر از دو برند دیگر شروع به تأثیرگذاری می‌کند. همچنین قیمت هر واحد آن کمتر از زئومین و بوتاکس می‌باشد؛ اما در نظر داشته باشید که اگرچه قیمت این برند کمتر می‌باشد؛ اما در هر بار تزریق به واحدهای بیشتری تزریق احتیاج می‌شود.

کدام نوع سم بوتولینوم بهتر است؟

به‌طورکلی بهترین کار برای زمانی که می‌خواهید بین زئومین، بوتاکس و دیسپورت انتخاب کنید این است که به یک پزشک متخصص که در زمینه تزریق بوتاکس و فیلرها تجربه دارد مراجعه کنید. پزشک به شما کمک می‌کند تا بسته به نتیجه دلخواهتان بهترین گزینه را انتخاب نمایید.

صحبت نهایی

فرمول‌های مختلفی برای سم بوتولینوم وجود دارند. زئومین می‌تواند به کاهش چروک‌های دور چشم، پیشانی و ابرو کمک نماید. علاوه بر این زئومین به‌گونه‌ای طراحی شده است که بالاترین و مطلوب‌ترین نتیجه را به همراه کمترین میزان عوارض جانبی به همراه خواهد داشت. امروزه همچنان در خصوص میزان تأثیرگذاری هرکدام از برندهای تزریقی بحث وجود دارد. برخی تحقیقات نشان داده‌اند که دوام زئومین بیشتر از بوتاکس می‌باشد.

زئومین، بوتاکس و دیسپورت برای اکثر افراد بی‌خطر هستند، با این‌ حال توصیه می‌شود تا قبل از تزریق با یک پزشک متخصص مشورت نمایید.

درصورتی‌که به تزریقات زیبایی علاقه دارید، قبل از انجام تزریق با یک متخصص پوست مشورت کنید.

سؤالات متداول

بوتاکس زئومین در کجا تولید می‌شود؟

زئومین توسط شرکت داروسازی Merz در آلمان تولید می‌شود.

دوام کدام یک بیشتر است؟ زئومین یا بوتاکس؟

سم بوتولینوم تزریقی به طور معمول حداقل تا 3 ماه دوام می‌آورد. در برخی افراد ممکن است بسته به دز تزریقی و ناحیه تزریق دوام آن تا 4 یا 5 ماه افزایش پیدا کند. بر اساس گزارشات، دوام زئومین برای کاهش خطوط اخم بیشتر از بوتاکس می‌باشد.

آیا زئومین به‌خوبی بوتاکس است؟

بوتاکس به دلیل این که سال‌های زیادی است در بازار بوده مورد اعتماد بسیاری از افراد است. به همین دلیل بیشتر افراد ترجیح می‌دهند که بوتاکس تزریق نمایند. بااین‌حال زئومین نیز به همان اندازه در کاهش چروک‌های پیشانی، ابرو و دور چشم مؤثر می‌باشد.

آیا می‌توان زئومین را با بوتاکس ترکیب کرد؟

نه. این دو دارو درست شبیه یکدیگر هستند. تأثیر تزریق دو سم بوتولینوم مختلف به طور هم‌زمان و یا حتی به فاصله چند ماه از یکدیگر ناشناخته است. اما احتمال ضعیف‌شدن شدید ماهیچه‌ها یا مشکلات دیگر وجود دارد.

برای قسمت‌های مختلف صورت به چند واحد زئومین احتیاج است؟

بر اساس برخی دستورالعمل‌های پایه برای خطوط افقی پیشانی بین 20 تا 40 واحد، برای خطوط پنجه کلاغی بین 5 تا 20 واحد و برای خطوط اخم بین 15 تا 30 واحد زئومین احتیاج است.

چه مدت بعد از تزریق زئومین می‌توان دوش گرفت؟

احتمال کبودی بعد از تزریق زئومین با قرارگرفتن در معرض گرما افزایش می‌یابد. علاوه بر پرهیز از قرارگرفتن در وان آب گرم، سونا و دیگر موارد این‌چنینی، تا 24 ساعت از گرفتن دوش آب گرم نیز خودداری نمایید.

آیا می‌توان بعد از تزریق زئومین آرایش کرد؟

بعد از گذشت 12 ساعت از تزریق زئومین یا دیگر انواع بوتولینوم تزریقی مانند بوتاکس و دیسپورت، می‌توانید آرایش کنید.

در طول پروسه تزریق باید انتظار چه چیزی را داشت؟

در طول زمان درمان که به طور معمول بین 10 تا 20 دقیقه زمان می‌برد، پزشک زئومین را به عضلات پیشانی، خط اخم و دیگر نواحی موردنیاز تزریق می‌نماید. برای تزریق به بی‌حسی احتیاجی نیست؛ اما برای کاهش درد می‌توان قبل از تزریق از یک پماد بی‌حس‌کننده یا کمپرس یخ استفاده کرد.

عناوین این مطلب

مقالات مرتبط

رزرو وقت و مشاوره رایگان