لوگو لیا کلینیک

بوتاکس گونه: آمادگی‌ها، مراقبت‌ها و مزایای آن

عناوین این مطلب

هر چقدر هم که خوب از پوست‌تان مراقبت کنید، در نهایت خطوط ریز و چین و چروک‌ها روی صورت‌تان پدیدار خواهند شد و برای رفع آنها به کمک نیاز پیدا خواهید کرد. پرکاربرد بودن و پذیرش گسترده تزریق بوتاکس برای رفع چین و چروک‌های صورت در حدی است که وقتی بحث یافتن روشی برای درمان نشانه‌های پیری صورت مطرح می‌شود، به سختی می‌توانیم به روش دیگری فکر کنیم. البته بوتاکس برای برطرف کردن طیف وسیعی از مشکلات کاربرد دارد. دراین‌بین تزریق بوتاکس در گونه‌ها به درمان زیبایی بسیار پرطرفداری تبدیل شده است زیرا این روش با اهداف زیبایی انجام می‌شود تا صورت زیباتر و خوش‌فرم‌تر شود. تزریق بوتاکس در گونه درمان محبوبی، به‌ویژه در میان بانوان جوان‌تر است، چرا که تکرار تزریق بوتاکس پس از محو شدن اثرات تزریق اولیه بدون خطر است و تزریق مجدد بوتاکس کمترین آسیبی به پوست و بافت‌های زیرپوستی نمی‌زند.

بوتاکس چیست و تزریق بوتاکس چه اثری بر گونه‌ها می‌گذارد؟

بوتاکس چیست و تزریق بوتاکس چه اثری بر گونه‌ها می‌گذارد؟

بوتاکس گونه عموماً برای زیباتر کردن صورت و کانتورینگ صورت انجام می‌شود که بر تقارن چهره نیز اثر می‌گذارد و صورت را ظریف‌تر نشان می‌دهد. به‌علاوه بوتاکس گونه، چین و چروک را از طریق فلج کردن عضلات صورت، صاف می‌کند. اگر در خطوط نازولبیال یا خط خنده که بخش پایینی گونه‌ها را مشخص می‌کند، چینی ایجاد شود با تزریق بوتاکس می‌توان آنها را از بین برد. اما اگر بیمار خواستار بازیابی کامل ظاهر گونه‌ها و برجسته‌سازی‌شان باشد، بهترین کار این است که با متخصص زیبایی درباره انجام عمل‌های زیبایی دیگر مشورت کند و تزریق بوتاکس را در کنار درمان‌های دیگری مانند تزریق انواع فیلر شامل رستیلن، رادیس یا جوان‌سازی با لیزر فرکشنال انجام بدهد.

مزایای بوتاکس گونه

مزایای بوتاکس گونه

تزریق بوتاکس مزایای گوناگونی، هم در درمان‌های پزشکی و هم زیبایی دارد.

بوتاکس گونه زیبایی طبیعی را افزایش می‌دهد.

یکی از شاخص‌ترین مزایای بوتاکس گونه این است که تزریق بوتاکس در گونه روش آسانی برای افزایش زیبایی طبیعی است. بوتاکس گونه به عنوان یک درمان ضدپیری و به عنوان روشی ساده برای کاهش چین و چروک‌ها به کار برده می‌شود. گاهی می‌توان از بوتاکس گونه به عنوان روشی برای کانتورینگ صورت نیز استفاده کرد.

بوتاکس گونه، یک عمل زیبایی ارزان

بوتاکس گونه یک درمان زیبایی ارزان است، به‌خصوص وقتی آن را با عمل‌های جراحی یا محصولات لوکس و گران‌قیمت مراقبت از پوست مقایسه می‌کنیم. از این‌ گذشته با تزریق بوتاکس می‌توانید در انجام دیگر عمل‌های مراقبت از پوست، مانند درمان‌های زیبایی و انواع مختلف جراحی‌های صورت یا درمان‌های رفع چین و چروک صرفه‌جویی کنید.

بوتاکس گونه، درمانی غیرتهاجمی و سریع

تزریق بوتاکس در گونه‌ها به دلیل سریع و غیرتهاجمی بودن، روشی فوق‌العاده برای زیباسازی صورت است. کل درمان فقط چند دقیقه طول می‌کشد، به‌خصوص اگر تزریق توسط متخصص حرفه‌ای انجام شود. متخصص زیبایی بوتاکس را با سوزنی کوچک در ناحیه‌های خاصی از صورت تزریق می‌کند. چون تزریق بوتاکس درمانی غیرجراحی است، دوران نقاهت کوتاه‌تری پس از درمان خواهید داشت و می‌توانید تزریق بوتاکس را به سرعت انجام بدهید و به زندگی روزمره برگردید.

تزریق بوتاکس در گونه‌ها برای درمان بیماری‌ها نیز مفید است.

تزریق بوتاکس علاوه بر اثر زیباسازی برای بهبود بسیاری از بیماری‌ها نیز مفید است. چون بوتاکس مانع از انجام فعالیت عصبی در عضله‌ها می‌شود، می‌تواند از کاربرد غیرضروری عضله‌ها نیز جلوگیری کند، برای مثال تیک‌های صورت بیماران مبتلا به سندرم تورت را برطرف کند زیرا عضلات گونه‌های بیماران پس از تزریق بوتاکس در گونه‌ها فلج می‌شود.

متقاضی ایده‌آل بوتاکس گونه

متقاضی ایده‌آل بوتاکس گونه

اگر چین و چروک‌ها و خطوط ریز متوسط تا شدیدی روی پوست‌تان خودنمایی می‌کند، از سلامت عمومی مناسبی برخوردار هستید و پوست‌تان هنوز خاصیت کشسانی متوسطی دارد، احتمالاً متقاضی خوبی برای تزریق بوتاکس به شمار می‌آیید. به‌علاوه سن‌تان برای تزریق بوتاکس باید بیشتر از 18 سال باشد.

ممکن است بوتاکس گونه درمان ایمنی برای افراد زیر نباشد:

 • بیماران مبتلا به عارضه‌های عضلانی یا عصبی
 • مبتلا به عفونت پوستی
 • بانوان باردار یا شیرده
 • دارای سابقه ابتلا به مشکلات تنفسی، اختلالات خونریزی‌دهنده یا مشکلات بلع
 • بیماران در حال مصرف داروهای رقیق‌کننده خون
 • بیمارانی که به تازگی عمل جراحی انجام داده‌اند یا به زودی قصد انجام جراحی دارند.
 • افراد دارای حساسیت به ترکیبات موجود در بوتاکس

آمادگی قبل از تزریق بوتاکس

برای گرفتن بهترین نتیجه از تزریق بوتاکس باید توصیه‌های زیر را قبل از تزریق رعایت کنید تا کاملاً برای درمان آماده باشید:

 • پیش از روز درمان آب فراوان بنوشید تا بهترین نتیجه را از تزریق بوتاکس بگیرید.
 • مشروبات الکلی یا دیگر نوشیدنی‌های دهیدراته‌کننده را پیش از تزریق بوتاکس ننوشید.
 • داروهایی مانند داروهای ضدالتهابی یا داروهای رقیق‌کننده خون مصرف نکنید.
 • ناحیه تزریق بوتاکس را با تیغ اصلاح نکنید یا برای آن ناحیه از وکس، لیزر یا کرم استفاده نکنید. همچنین از استعمال فرآورده‌های «ضدپیری»، مانند رتینول، گلیکولیک اسید و آلفا هیدروکسی اسید بر روی ناحیه‌ای که می‌خواهید در آن قسمت تزریق بوتاکس انجام دهید، خودداری کنید.
 • حواس‌تان باشد که روز تزریق بوتاکس اصلاً آرایش نکنید و غذای مقوی بخورید، در غیر این صورت ممکن است حین درمان دچار سرگیجه شوید.

تزریق بوتاکس گونه چگونه انجام می‌شود؟

تزریق بوتاکس گونه چگونه انجام می‌شود؟

تزریق بوتاکس بیش از چند دقیقه طول نمی‌کشد و درد ناشی از تزریق نیز خفیف است. اکثر بیماران ناراحتی چندانی را احساس نمی‌کنند. البته برای بیمارانی که آستانه دردشان پایین است، از کرم بی‌حسی استفاده می‌شود. مقدار بوتاکس لازم برای هر بیمار به عامل‌های بسیاری بستگی دارد که از آن جمله می‌توان به تعداد ناحیه‌های موردنظر و سابقه تزریق بوتاکس اشاره کرد.

در ابتدا صورت‌تان تمیز و ضدعفونی می‌شود و سم بوتولینوم با سوزنی بسیار ظریف در عضلات صورت تزریق می‌شود. بسته به ناحیه تحت‌درمان، ممکن است لازم باشد که تزریق در نقاط مختلف تکرار شود. متخصص از شما می‌خواهد که عضله‌های صورت را تکان بدهید تا بهترین نقطه تزریق بوتاکس را پیدا کند. ممکن است ناحیه درمان پس از تزریق، کمی متورم یا کبود شود. این عوارض قابل‌پیش‌بینی است و انتظار می‌رود ظرف چند روز تا یک هفته برطرف شود.

مراقبت پس از بوتاکس گونه

مراقبت پس از بوتاکس گونه

برای آن‌که بهترین نتیجه را از تزریق بوتاکس بگیرید، توصیه‌های زیر را پس از تزریق بوتاکس در گونه رعایت کنید:

 • آب فراوان بنوشید و از نوشیدن مشروبات الکلی یا هر گونه نوشیدنی دهیدراته‌کننده خودداری کنید.
 • حتی اگر ناحیه تحت درمان متورم یا دردناک شد، آن را به مدت حداقل 24 ساعت نمالید، ماساژ ندهید یا به آن فشار نیاورید.
 • دچار استرس نشوید، چون هورمون استرس اجازه نمی‌دهد که بدن پروتئین‌های کلاژن و الاستین ضروری برای پوست را تولید کند. پوست بدون این پروتئین‌ها بیشتر مستعد ایجاد چین و چروک و خطوط ریز می‌شود.
 • مکمل‌های زینک (روی) حاوی 50 میلی‌گرم زینک مصرف کنید تا ماندگاری اثر تزریق بوتاکس بیشتر شود.
 • به مدت چهار تا شش ساعت پس از تزریق بوتاکس دراز نکشید، به عقب تکیه ندهید یا بیش از حد خم نشوید.
 • کمتر در معرض تابش نور خورشید قرار بگیرید تا نتیجه بهتری از تزریق بوتاکس بگیرید.

ماندگاری نتیجه بوتاکس گونه چقدر است؟

ماندگاری نتیجه بوتاکس گونه چقدر است؟

اثر بوتاکس گونه ظرف ده روز تا دو هفته کاملاً مشخص می‌شود. انتظار می‌رود نتیجه تزریق بوتاکس حداقل سه ماه ماندگاری داشته باشد؛ ماندگاری نتیجه در برخی بیماران تا شش ماه افزایش می‌یابد.

عوارض جانبی احتمالی تزریق بوتاکس در گونه

تزریق بوتاکس راه‌حلی غیرتهاجمی و بدون خطر برای لیفت صورت است، بااین‌حال احتمال دارد بیماران دچار ناراحتی‌ها و عوارض زیر شوند:

 • سردرد
 • سرخ شدن پوست
 • ضعف عضلانی
 • خشک و سفت شدن عضلات
 • خشکی دهان
 • انحراف لبخند موقتی
 • اختلال در گفتار یا بلع
 • ضعف موقتی هنگام جویدن
 • تکرار بیش از حد تزریق بوتاکس ممکن است حالت بدون‌ احساس و یخ‌زده دائمی به صورت بدهد.

هزینه بوتاکس گونه

تزریق بوتاکس یک درمان زیبایی ارزان است، به‌خصوص وقتی آن را با عمل‌های جراحی و محصولات لوکس و گران‌قیمت مراقبت از پوست مقایسه می‌کنیم. هزینه تزریق بوتاکس را باید خودتان پرداخت کنید، چون این درمان تحت پوشش بیمه قرار ندارد. مقدار بوتاکس تزریقی برای گونه‌ها براساس تعداد واحد اندازه‌گیری می‌شود و قیمت تعداد واحدهای تزریق‌شده را باید پرداخت کنید. با توجه به میزان بودجه‌ و متناسب با نیازتان می‌توانید مقدار بوتاکس بیشتر یا کمتری را انتخاب کنید. قیمت نهایی تزریق بوتاکس گونه براساس تعداد واحدهای بوتاکس تزریق‌شده، مهارت‌های متخصص و کلینیک زیبایی انتخابی‌تان تعیین می‌شود.

سخن پایانی درباره بوتاکس گونه

نکته پایانی درباره تزریق بوتاکس این است که با انتخاب بوتاکس از روش درمانی برخوردار می‌شوید که می‌توانید آن را با کمک پزشک معالج‌تان سفارشی‌سازی کنید. بوتاکس گونه با هدف زیباتر کردن چهره و جلوگیری از ظاهر شدن چین و چروک‌های ناشی از گذر عمر انجام می‌شود. بوتاکس گونه یکی از روش‌هایی است که چهره را جوان‌تر و شاداب‌تر نشان می‌دهد. در جلسه مشاوره با متخصص زیبایی درباره ناحیه‌هایی از صورت‌تان صحبت کنید که بیش از همه باعث ناراحتی‌تان می‌شوند و نقاط درمان را مشخص کنید. براساس نظر پزشک معالج‌تان، می‌توانید هر تعداد تزریق بوتاکس را که لازم است، انجام بدهید. می‌توانید زمان‌بندی جلسات تزریق بوتاکس را تعیین کنید و تزریق را تکرار کنید تا به بهترین نتیجه ممکن برسید.

پرسش‌های متداول

چند واحد بوتاکس برای گونه‌ها لازم است؟

15 تا 20 واحد بوتاکس برای گونه‌ها لازم است.

التیام یافتن گونه‌ها پس از تزریق بوتاکس چقدر طول می‌کشد؟

بیشترین اثرگذاری تقریباً در هفته دوم مشخص می‌شود. عملکرد عضلات به تدریج بهبود می‌یابد و خطوط صورت سه تا چهار ماه پس از تزریق بوتاکس دوباره جلب توجه می‌کند.

بوتاکس چه تفاوت‌هایی با ژل یا فیلر دارد؟

 • بوتاکس: بوتاکس عضلات را بی‌حرکت می‌کند تا چین و چروک‌های ناشی از حالات صورت از بین برود.
 • ژل یا فیلر: ژل‌ها از هیالورونیک اسید و مواد مشابه به منظور «پر کردن» یا برجسته کردن ناحیه‌هایی تهیه می‌شوند که صاف و لاغر شده‌اند. بنابراین تزریق ژل برای رفع چین و چروک‌های دور لب، برجسته و قلوه‌ای کردن لب‌های نازک و گونه‌های فرورفته کاربرد دارد. همچنین تزریق ژل را می‌توان برای صاف کردن چین و چروک‌های پیشانی، رفع جای زخم و درمان ناحیه‌های دیگری انجام داد که برای جوان‌تر شدن به حجیم‌سازی نیاز دارند.

آیا تزریق بوتاکس درمان ایمنی است؟

ده‌ها سال است که از بوتاکس استفاده می‌شود و تزریق بوتاکس در صورت انجام شدن توسط جراح زیبایی یا متخصص زیبایی، درمانی کاملاً ایمن محسوب می‌شود. هیچ‌گونه عوارض جانبی جدی برای تزریق بوتاکس گزارش نشده است و دوران نقاهت این درمان معمولاً سریع است و بدون مشکل سپری می‌شود.

می‌توان از بوتاکس برای لاغر کردن و کانتورینگ صورت استفاده کرد؟

بوتاکس علاوه بر صاف کردن چین و چروک‌ها، برای کانتورینگ و لاغر کردن صورت نیز کاربرد دارد. برای این منظور پزشکان عضلات جونده واقع در پشت فک را هدف می‌گیرند و این عضلات شکلی چهارگوش به صورت می‌دهند.

آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟

هیچ تزریقی بدون درد نیست، اما چون سوزن مورد استفاده برای تزریق بوتاکس بسیار ظریف و کوچک است، درد تزریق بوتاکس معمولاً بسیار خفیف است. استفاده از کیسه یخ و حتی کرم بی‌حس‌کننده می‌توانند مفید باشند تا درد چندانی را حس نکنید.

آیا ناحیه تحت درمان پس از تزریق بوتاکس بی‌حس می‌شود؟

خیر، تزریق بوتاکس بر توانایی حسی اثر نمی‌گذارد.

تزریق بوتاکس درمان مورد تأیید FDA است؟

بله، کاملاً؛ مدت‌هاست که تزریق بوتاکس انجام می‌شود و هیچ کس هرگز عوارض جانبی جدی را پس از این تزریق گزارش نداده است.

می‌توان بوتاکس را تخلیه کرد؟

متأسفانه هیچ کاری نمی‌توان برای از بین بردن اثر بوتاکس انجام داد، البته این نکته را از یاد نبرید که بوتاکس ظرف سه ماه به تدریج جذب می‌شود.

عناوین این مطلب

مقالات مرتبط

رزرو وقت و مشاوره رایگان