لوگو لیا کلینیک
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

خط اخم | از بین بردن و درمان خط اخم عمیق با بهترین روش ها

عناوین این مطلب

خطوط اخم در حدود 30 سالگی به شکل دو شیار عمودی بین ابروها و یا به شکل خطوط افقی روی پیشانی ایجاد می‌شوند. بالا انداختن ابروها، تمرکز کردن و اخم کردن باعث انقباض عضلات پیشانی خواهند شد. انقباض مکرر این عضلات به همراه عوامل محیطی می‌توانند باعث ایجاد خطوط اخم شوند. روش‌های مختلفی برای از بین بردن خطوط اخم وجود دارند.

دلایل ایجاد خط اخم


با افزایش سن، خطوط اخم تبدیل به خطوط عمیقی می‌شوند که حتی در حالتی که اخم نکرده باشید، قابل مشاهده هستند. دلیل این اتفاق، کاهش تولید دو پروتئین کلاژن و الاستین است که مسئول خاصیت کشسانی پوست هستند و با پیری تولید آنها کاهش می‌یابد. به همین دلیل، پوست انعطاف پذیری کمتری دارد و قادر به بازگشت به حالت اولیه خود نیست. به این ترتیب، خطوط اخم حتی در استراحت نیز روی صورت قابل مشاهده هستند و چهره شما ظاهری ناراحت و خشمگین خواهد داشت. عواملی مانند تماس با نور خورشید، نیروی جاذبه، حرکات زیاد صورت و عوامل ژنتیکی نیز می‌توانند در ایجاد این خطوط نقش داشته باشند.

درمان و از بین بردن خط اخم


 

از بین بردن خط اخم

روش‌های مختلفی برای کاهش و از بین بردن خطوط اخم وجود دارند که می‌توانند کیفیت پوست را افزایش داده، از انقباض عضلات جلوگیری کنند و یا حجم از دست رفته‌ی پوست را بازیابی کنند.

روش‌های کم تهاجمی و کلینیکی برای از بین بردن خط اخم

بسیاری از پزشکان روش‌های کم تهاجمی برای کاهش خطوط اخم را انجام می‌دهند. این روش‌ها مؤثر بوده و دوره‌ی بهبودی کوتاهی دارند. البته اثر این روش‌ها موقتی بوده و نیاز به تکرار خواهند داشت.

بوتاکس خط اخم

بوتاکس خط اخم

یکی از رایج‌ترین روش‌های درمانی برای خطوط اخم تزریق بوتاکس است. بوتاکس نوعی سم عصبی بوده که در زمان تزریق به عضله آن را شل کرده و حرکات آن را محدود می‌کند.

با تزریق بوتاکس خطوط اخم صاف‌تر شده و شما توانایی حرکت ابروهای خود را نخواهید داشت. بدین ترتیب از عمیق‌تر شدن این خطوط جلوگیری خواهد شد.

بوتاکس اخم ابرو، تنها چند دقیقه زمان برده و پس از آن نیازی به استراحت نخواهید داشت. برخی از افراد دچار درد و کبودی خفیف در محل تزریقات می‌شوند. گرفتن نتیجه‌ی کامل ممکن است تا 2 هفته زمان برده و ماندگاری این تزریقات بین 3 تا 6 ماه خواهد بود.

تزریق ژل و فیلر خط اخم

تزریق ژل و فیلر خط اخم

یکی دیگر از روش‌های مورد استفاده برای درمان خطوط اخم تزریق ژل یا فیلر خواهد بود. فیلرهای پوستی برای از بین بردن چین و چروک و افزایش حجم پوست به کار می‌روند. پزشک این ماده را به زیر پوست شما تزریق کرده و خطوط اخم را پر می‌کند. بدین ترتیب پوست شما صاف خواهد شد.

پزشک می‌تواند در مطب خود تزریق ژل را انجام دهد. ممکن است برای کاهش درد ناشی از تزریقات به استفاده از کرم بی حسی نیاز داشته باشید. اثر این روش فوری بوده و بسته به نوع ژل بین چند ماه تا یک سال ماندگاری خواهد داشت.

از بین بردن خط اخم با نخ‌

لیفت با نخ روشی ساده برای از بین بردن چین و چروک و افتادگی پوست خواهد بود. نتیجه‌ی این روش همانند لیفت استاندارد صورت بوده ولی با تکنیک کم تهاجمی‌تری انجام خواهد شد. لیفت با نخ بدون ایجاد اختلال در زندگی روزمره‌ی شما می‌تواند صورت شما را جوان‌تر کند.

این روش معمولاً توسط جراح زیبایی انجام شده و در طی آن نقاط مختلفی از صورت بخیه زده می‌شوند. ابتدا برش‌های کوچکی در نقاط خاصی از صورت ایجاد شده و پس از آن بخیه‌ها از داخل این برش‌ها عبور داده می‌شوند. این نخ‌ها بسیار نازک بوده و خاردار هستند. نخ‌ها از زیر پوست گذشته و به بافت صورت متصل می‌شوند. پس از عبور نخ از پوست، نخ کشیده شده و پوست را با خود می‌کشد. سپس جراح نخ را گره زده و به دلیل عبور آن از زیر پوست کسی متوجه نخ نخواهد شد.

لیفت با نخ را در نظر داشته باشید؛ چراکه عملی سریع، مقرون به صرفه، آسان، بی خطر و با نتایج طبیعی است.

درمان خط اخم با میکرونیدلینگ

این روش نیز به طور کلی برای از بین بردن چین و چروک به کار می‌رود. میکرونیدلینگ برای افرادی که قصد از بین بردن کامل چروک ها را ندارند روشی مناسب است. در این روش وسیله‌ای دارای چندین سوزن، چندین مرتبه بر روی پوست کشیده شده و زخم‌های ریزی در آن ایجاد می‌کند. ترمیم این زخم‌ها با تولید مقادیر زیادی کلاژن همراه خواهد بود.

از بین بردن خط اخم با اولتراپی

اولتراپی با استفاده از امواج اولتراسوند انجام شده و لایه‌های عمقی پوست در آن گرم می‌شوند که این کار منجر به تولید کلاژن خواهد شد. این روش چین و چروک ها را به طور مستقیم هدف قرار نداده بلکه با تقویت کلی پوست و سفت کردن آن می‌تواند ظاهر پوست شما را بهتر کند.

درمان خطوط اخم با لیزر

استفاده از لیزرهای ابلیتیو مانند اربیوم و CO2 به منظور درمان خطوط اخم خفیف تا متوسط استفاده می‌شود. قبل از انجام درمان، از داروهای بی حسی برای تسکین درد استفاده خواهد شد. سپس، با استفاده از اشعه‌های متمرکز نور، لایه خارجی پوست برداشته شده و تولید کلاژن تحریک خواهد شد.
لایه برداری با لیزر ممکن است باعث ایجاد لکه‌های تیره و روشن در پوست شود، به خصوص در افرادی با رنگ پوست تیره. به همین دلیل، استفاده از لیزر برای افرادی با پوست روشن بهتر است.

جراحی خط اخم بین دو ابرو

اگر به دنبال روشی دائمی برای از بین بردن خط اخم هستید می‌توانید عمل جراحی را انتخاب کنید. جراحی خطرات بیشتری را به همراه خواهد داشت بنابراین باید در مورد آن با پزشک خود مشورت کنید. اثرات این روش تا چندین سال باقی مانده و تأثیرگذاری آن نیز بسیار بیشتر از روش‌های غیرجراحی خواهد بود.

درمان‌های خانگی خط اخم

بسیاری از گزینه‌های درمانی خانگی مثل ژل آلوئه ورا و عصاره‌ی جینسینگ قرمز نیز می‌توانند خطوط اخم را کاهش دهند. با وجود اینکه برخی از این روش‌ها مؤثر هستند، نمی‌توان آن‌ها را کاملاً مؤثر و جایگزینی برای روش‌های حرفه‌ای دانست.

برخی از مشکلات پوستی نیازمند درمان حرفه‌ای بوده و متخصص پوست می‌تواند پس از بررسی مشکل به شما راه حل‌های مناسب و بی خطر را پیشنهاد دهد.

مکمل ژل آلوئه ورا

ژل آلوئه ورای خوراکی دارای خواص ضدپیری برای پوست است. این ژل با افزایش تولید کلاژن می‌تواند چین و چروک ها را کاهش داده و انعطاف پذیری پوست را بیشتر کند.

عصاره‌ی جینسینگ قرمز

استفاده‌ی طولانی مدت از عصاره‌ی تخمیر شده‌ی جینسینگ قرمز می‌تواند مزایای ضد پیری داشته و چین و چروک های صورت را به طور مؤثر کاهش دهد. این عصاره دارای ترکیبات زیست فعال بوده که تولید کلاژن در پوست را افزایش می‌دهند.

پیشگیری از ایجاد و یا عمیق‌تر شدن خط اخم


آبرسانی به پوست به منظور حفظ انعطاف آن ضروری خواهد بود. آب زیاد بنوشید و رژیم غذایی سالمی داشته باشید. اگر گیاه خوار نیستید روغن ماهی را در رژیم غذایی خود بگنجانید. اگر گیاه خوار هستید نیز می‌توانید با مکمل‌هایی مثل روغن تخم کتان، اسیدهای چرب امگا-3 را وارد بدن خود کنید.

با لایه برداری و شستشوی منظم صورت سلول‌های مرده‌ی آن را از بین ببرید. می‌توانید از لایه بردارهای آماده استفاده کرده و یا با مواد موجود در منزل یک لایه بردار تهیه کنید.

خواب را دست کم نگیرید. پوست شما به هنگام خواب بازسازی شده و خواب کافی هر شب برای شما ضروری است. به پشت بخوابید چراکه خوابیدن بر روی صورت می‌تواند انعطاف پذیری پوست را کاهش دهد.

از کرم ضدآفتاب و عینک آفتابی در خارج از منزل استفاده کنید. به یاد داشته باشید که به منظور پیشگیری از ایجاد خطوط اخم باید از پوست خود در برابر اشعه‌ی فرابنفش محافظت کنید.

استفاده از مرطوب کننده به منظور حفظ رطوبت و انعطاف پوست ضروری است. روزانه از یک کرم مرطوب کننده‌ی مناسب استفاده کنید.

می‌توانید از ماسک صورت خانگی نیز به منظور جوانسازی بیشتر پوست خود استفاده کنید.

لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی ملایم می‌تواند چین و چروک های کم عمق صورت را از بین ببرد. در این روش از اسیدهایی مثل اسید گلیکولیک و اسید سالیسیلیک به منظور برداشتن لایه‌ی سطحی پوست به شکل کنترل شده استفاده می‌شود. این کار تولید کلاژن را افزایش داده و چین و چروک ها را کاهش می‌دهد.

در حالی که لایه برداری سطحی پوست در خانه قابل انجام است انجام این کار توسط متخصص پوست خطرات همراه با آن را کاهش خواهد داد.

لایه برداری شیمیایی برای افرادی که رنگ پوست روشن دارند بهتر خواهد بود چراکه افراد دارای رنگ پوست تیره در خطر لکه‌های روشن پوست در اثر انجام این کار قرار خواهند داشت.

هزینه و قیمت رفع خط اخم


هزینه رفع خط اخم می‌تواند به تفاوت‌هایی بستگی داشته باشد، از جمله روش درمانی که برای شما مناسب است، نوع و مقدار موادی که استفاده می‌شود، مهارت و تجربه پزشک و محل انجام درمان. بهتر است به صورت حضوری به پزشک مراجعه کنید تا روش درمانی مناسب شما و هزینه آنرا به شما اطلاع دهد.

سؤالات متداول


آیا لیفت ابرو در رفع خط اخم مؤثر است؟

لیفت ابرو روشی است که برای سفت کردن پوست بالای صورت به کار می‌رود. این روش که با نام لیفت پیشانی نیز شناخته می‌شود چین و چروک های پیشانی و دور چشم را از بین برده و ظاهر شما را بهبود می‌بخشد. این روش خطوط اخم را نیز کاهش خواهد داد.

آیا خطوط اخم دائمی هستند؟

حرکات شدید و مکرر صورت مثل اخم کردن باعث ایجاد خطوط اخم دائمی خواهند شد. این خطوط در صورت عدم درمان بر روی صورت شما ماندگار خواهند شد.

خطوط اخم در چه سنی ایجاد می‌شوند؟

خطوط اخم در حدود 40 سالگی و با کاهش رطوبت پوست و تولید کمتر سبوم و چربی ایجاد می‌شوند. پوست شما در این سن انعطاف خود را نیز از دست خواهد داد.

البته در صورت استرس زیاد، رژیم غذایی نامناسب و بی توجهی به خواب و مراقبت‌های پوستی، خطوط اخم ممکن است در سنین بسیار پایین‌تر نیز ایجاد شوند. برای جلوگیری از عمیق‌تر شدن خط اخم حتماً به پزشک متخصص زیبایی مراجعه کنید.

بهترین درمان خط اخم عمیق چیست؟

تکنیک‌های مختلفی برای از بین بردن خط اخم وجود دارند. در جلسه‌ی مشاوره با پزشک متخصص شرایط شما بررسی شده و بهترین روش‌های درمانی به شما پیشنهاد خواهند شد. در حالی که تزریق بوتاکس رایج‌ترین روش برای خطوط اخم است ممکن است استفاده‌ی ترکیبی از چند روش نتیجه‌ی بهتری را برای شما رقم بزند.

بهترین سن برای پیشگیری و درمان خط اخم چه سنی است؟

درمان زودهنگام خطوط اخم می‌تواند از شدیدتر شدن آن‌ها جلوگیری کند. درحالی که خطوط اخم ممکن است در هر سنی ایجاد شوند اکثر افراد بین 20 تا 30 سال متوجه آن‌ها می‌شوند. این دوره زمان مناسبی برای شروع درمان و پیشگیری از ایجاد خطوط بیشتر خواهد بود.

خطوط اخم چگونه شکل می‌گیرند؟

این خطوط در اثر فعالیت عضلات اطراف ابرو، پل بینی و پایین پیشانی و همچنین در اثر پیر شدن پوست و قرار گرفتن در معرض نور خورشید ایجاد می‌شوند. این عوامل تولید کلاژن را کاهش داده و حجم پوست را کم می‌کنند.

چه افرادی نمی‌توانند برای رفع خط اخم بوتاکس و فیلر تزریق کنند؟

اگر قصد انجام درمان‌های ضد چین و چروک را دارید لازم است برای مشاوره به پزشک متخصص مراجعه کنید. انجام این روش‌ها به افراد زیر توصیه نمی‌شود:

  • عفونت در محل تزریق
  • حساسیت نسبت به مواد تزریقی
  • بارداری یا شیردهی
  • ابتلا به عارضه‌های عصبی عضلانی (مثل میاستنی گراویس)

آیا تزریق بوتاکس و فیلر برای بر طرف کردن خط اخم بی خطر است؟

تزریقات ضد چین و چروک سال‌هاست که مورد استفاده قرار گرفته‌اند. این تزریقات 40 سال پیش برای اولین بار انجام شده ولی با گذشت زمان تغییراتی در آن‌ها ایجاد شده است. امروزه از این مواد نه تنها برای مقاصد زیبایی بلکه برای شل کردن عضلات و جلوگیری از عرق کردن نیز استفاده می‌شود.

تزریقات ضد چین و چروک در صورت انجام توسط پزشک بی خطر خواهند بود. پزشک باید آموزش کافی در این زمینه را دیده باشد تا خطرات ناشی از تزریقات به حداقل برسند.

عناوین این مطلب

مقالات مرتبط

رزرو وقت و مشاوره رایگان