لوگو لیا کلینیک
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

تزریق بوتاکس لب: نحوه تزریق، ماندگاری، عوارض و قیمت

عناوین این مطلب

داشتن لب‌های زیبا و برجسته، در زیبایی شما تاثیر زیادی دارد. در هنگام صحبت کردن، توجه دیگران به لب‌های شما جلب‌ می‌شود؛ به همین علت مردم سال‌ها است که روش‌های مختلفی را برای حجم دادن به لب‌های خود امتحان کرده‌اند. در این راه، برای دستیابی به نتایج دلخواه، روش‌های مختلفی در دسترس است و تزریق بوتاکس، یکی از روش‌های درمانی قابل توجه در این زمینه است. تزریق بوتاکس به لب، در واقع به لب‌های شما حجم نمی‌دهد، بلکه با ریلکس کردن ماهیچه‌های لب، آن‌ها را شکل می‌دهد و این تصور را ایجاد می‌کند که لب‌ها پرحجم‌تر هستند. شما خیلی سریع تغییر ایجاد شده را حس خواهید کرد؛ اما انتظار دیدن نتایج کامل را نداشته باشید؛ زیرا تقریبا دو هفته طول می‌کشد تا نتایج نهایی تزریق، خود را نشان دهند. این روش، نیاز به بیهوشی ندارد و عوارض جانبی آن بسیار اندک است؛ به همین دلیل، برای افرادی که خواهان داشتن لب‌های حجیم‌تر هستند اما نمی‌خواهند که جراحی انجام دهند، گزینه بسیار مناسبی است.

تزریق بوتاکس به لب

تزریق بوتاکس به لب

عملا بوتاکس مانند فیلر‌ها به لب حجم نمی‌دهد؛ بلکه منجر به پدیده‌ای به نام برگرداندن لب‌ها می‌گردد که باعث‌ می‌شود تا لب‌های شما بزرگتر دیده ‌شوند بدون اینکه حجمی اضافه کرده باشند.

متخصص پوست و یا جراح پلاستیک، چند واحد بوتاکس را به بالای قسمت میانی لب بالایی شما تزریق می‌نماید و پس از اینکه عضلات آن ناحیه ریلکس شد، لب‌های شما به سمت بالا برمی‌گردند. این کار، لب بالایی شما را بلند‌تر می‌کند و بدون اینکه حجمی اضافه شده باشد، باعث می‌شود که لب شما بزرگتر دیده شود.

کاربرد دیگر تزریق بوتاکس در لب، درمان “لبخند لثه‌ای” است، یعنی هنگام خندیدن لثه‌ها نمایان می‌گردند. تزریق بوتاکس، باعث می‌شود که عضلات اطراف لب شما شل شوند و در هنگام خندیدن لثه‌های شما را بپوشانند و لبخند کاملا زیبایی را به شما ارائه می‌دهد.

مزایای تزریق بوتاکس به لب

مزایای تزریق بوتاکس به لب

تزریق بوتاکس به لب می‌تواند در موارد زیر کمک کننده باشد:

 • به حداقل رساندن چین و چروک‌های اطراف لب‌های بالا و پائین
 • بالا بردن گوشه‌های دهان
 • برطرف کردن خطوط ماریونت و یا خطوطی که از گوشه‌های دهان، به سمت پائین کشیده شده‌اند.
 • اصلاح لبخند لثه‌ای
 • افزایش اعتماد به نفس فرد
 • نتایج سریع

کاندیدای مناسب بوتاکس لب

کاندیدای مناسب بوتاکس لب

تزریق بوتاکس به لب، یک تصمیم شخصی است. دنبال کردن خواسته‌ها و علائق شخصی در باره بدنتان، می‌تواند به شما انرژی بدهد‌.

برای اینکه اقدام به این عمل نمائید، شما باید:

 • از سلامت جسمی مناسبی برخوردار باشید.
 • توقعات واقع بینانه از  درمان داشته باشید.
 • عفونت دهانی فعال، مانند تبخال و یا آفت نداشته باشید.

بسیاری از افرادی که تزریق بوتاکس به لب انجام می‌دهند، می‌خواهند که اندازه لب‌های خود را بزرگتر کنند. شما ممکن است که این تزریق را به دلایل مختلفی انجام دهید، از جمله:

 • اگر بخواهید که لب‌هایتان پرتر به نظر برسد.
  •  با بالا رفتن سن، لب‌ها، کم حجم تر و باریک‌تر می‌شود، فیلتروم لب ( فاصله بین لب بالایی و بینی) بلندتر و صاف‌تر شده و فاصله بین دو گوشه دهان،  بیشتر می‌گردد.
 • اگر شما نخواهید که جراحی بزرگ کردن لب و یا تزریق فیلر انجام دهید.
  • این روش‌ها حجم و شکل لب‌های شما را تغییر می‌دهند و از آن گذشته، بسیار پرهزینه هستند و تورم و کبودی زیادی پس از عمل، ایجاد می‌نمایند.
 • اگر شما بخواهید که  چین و چروک‌ها را کاهش دهید.
  • تزریق بوتاکس، باعث شل شدن ماهیچه‌ها می‌شود؛ و این امر ظاهر شدن چین و چروک‌ها را در هنگام حرکات صورت، کاهش می‌دهد.
 • اگر شما بخواهید که لب‌هایتان، بیشتر لثه‌هایتان را پوشش دهند .
  • هنگامی که شما می‌خندید، ممکن است که لب‌های شما بالا رفته و لثه‌های شما، بیش از حد نمایان شود و این وضعیت(نمایش بیش از حد لثه)، باعث ناراحتی شما شود.
 • اگر شما بخواهید که اعتماد به نفس خود را بالا ببرید.

لب‌های برگشته، تصویر زیبایی از  شما ارائه می‌دهد.

آمادگی برای تزریق بوتاکس به لب

آمادگی برای تزریق بوتاکس به لب

اگر در چهار ماه گذشته هر نوع تزریق بوتاکس را انجام داده‌اید، به پزشک خود اعلام کنید. همچنین اگر داروهای شل کننده عضلات، داروهای خواب‌ آور و یا داروهای ضد آلرژی مصرف می‌کنید، پزشک خود را مطلع سازید.
اگر داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کنید، بهتر است که چند روز قبل از تزریق بوتاکس، مصرف آن‌ها را قطع کنید تا خطر خونریزی و یا کبودی را کاهش دهید.
مصرف الکل و دخانیات نیز باید قبل از این درمان به حداقل برسد؛ زیرا این مواد می‌توانند تاثیرات نامطلوبی بر نتایج درمان داشته باشند و علاوه‌براین باعث بروز عوارض جانبی مانند کبودی، خونریزی، عفونت و کند شدن روند بهبودی گردند.

روش تزریق بوتاکس به لب

روش تزریق بوتاکس به لب

تزریق بوتاکس به لب‌ها یک روش غیرتهاجمی است، بنابراین می‌تواند اتفاق بیفتد که پزشک شما لب‌هایتان را بی‌حس نکند. اگر شما نگران درد و یا از سوزن می‌ترسید، می‌توانید از پزشک خود بخواهید که از پماد بی‌حس کننده موضعی و یا تزریقی بر روی لب‌ها استفاده کند تا آن‌ها را بی‌حس کند. پزشک از سوزنی نازک برای تزریق بوتاکس در بخش‌هایی از لب بالایی، از جمله گوشه‌های دهان و لبه‌های لب استفاده می‌کند. حین تزریق، شما ممکن است کمی درد احساس کنید و چشم‌هایتان ممکن است پر آب شوند. پزشک معمولاً ۲ تا ۴ واحد بوتاکس را به لب بالایی و ۲ واحد به لب پائینی تزریق می‌کند. سپس پزشک یا دستیارش یک پنبه یا گوش پاک‌کن را بر روی محل تزریق قرار می‌دهد تا خون را جذب کند. تزریق بوتاکس به لب بسیار سریع انجام می‌شود و فقط ۱۰ تا ۲۰ دقیقه زمان می‌برد.

نقاهت و مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس لب

با اینکه تزریق بوتاکس به لب یک درمان آسان است و اثرات جانبی بسیار کمی دارد، رعایت موارد زیر می‌تواند در بهبود بهتر و سریعتر به شما کمک کند.

 • محل تزریق و همچنین صورت خود را تا ۴ ساعت پس از درمان نمالید و یا ماساژ ندهید.
 • تا ۲۴ ساعت پس از درمان، از انجام فعالیت‌های ورزشی شدید خودداری نمائید.
 • به مدت ۴ ساعت، صورت خود را بالا و صاف نگه‌دارید و روی شکم نخوابید. سر خود را به پایین خم نکنید.
 • از پوشیدن کلاه و یا هد بند‌هایی که به پیشانی فشار می‌آورند، اجتناب نمائید.
 • پس از درمان، مصرف بیش از حد الکل و دارو‌های رقیق کننده خون را کاهش دهید.

ممکن است که پزشک، اقدامات احتیاطی و دستورالعمل‌هایی به شما توصیه نماید؛ ما پیشنهاد می‌کنیم که این توصیه‌ها را جدی بگیرید و آن‌ها را رعایت نمائید تا از عوارض احتمالی جلوگیری کنید.

نتیجه و ماندگاری تزریق بوتاکس لب

نتیجه و ماندگاری تزریق بوتاکس لب

بعد از تزریق بوتاکس به لب، شما باید دو روز صبر کنید تا نتایج نهایی درمان نمایان شوند. اما نتایج این درمان، دائمی نیست. در نهایت، اثرات نوروتوکسین از بین می‌رود و  عصب‌های شما دوباره می‌توانند تا سیگنال‌هایی برای انقباض و حرکت، به عضلات مربوطه ارسال نمایند. درکل، بوتاکس، ۳ تا ۴ ماه در بدن ماندگاری دارد.

البته در بعضی افراد، زمان ماندگاری آن، طولانی‌تر یعنی ۴ تا ۶ ماه و در بعضی افراد کوتاه‌تر و به مدت ۲ ماه است. همچنین در افرادی که برای اولین بار بوتاکس تزریق می‌نمایند، ممکن است که اثرات آن کم دوام باشد؛ اما پس از تزریق سری دوم، ماندگارتر است. نتایج در هر شخص متفاوت و منحصر به فرد است.

عوارض و مشکلات احتمالی تزریق بوتاکس لب

اگر تزریق بوتاکس به لب، توسط یک پزشک مجرب انجام شود، بی خطر است. عوارض جانبی احتمالی این درمان شامل:

 • درد، تورم و کبودی در محل تزریق‌ها
 • سردرد و یا علائم شبیه به آنفولانزا
 • افتادگی پلک و یا درهم رفتن ابروها
 • کج شدن لبخند و ریختن آب دهان
 • خشکی چشم و یا آبریزش چشم

اگرچه این بسیار نادر است؛ اما ممکن است که ماده سمی موجود در تزریق، در بدن منتشر شود. اگر چند ساعت تا چند هفته بعد از تزریق، این عوارض را مشاهده کردید فورا با پزشک خود تماس بگیرید:

 • ضعف عضلانی
 • مشکلات بینایی
 • مشکل در حرف زدن و یا بلعیدن
 • مشکل در نفس کشیدن
 • از دست دادن کنترل مثانه

هزینه بوتاکس لب

هزینه تزریق بوتاکس به لب بسته به هر مورد، متفاوت است. برخی افراد نیاز به تزریق بوتاکس بیشتری دارند که هزینه آن بالاتر خواهد بود. همچنین تخصص و دستمزد پزشک، کیفیت کار کلینیک و مکان جغرافیایی نقش مهمی در تعیین هزینه‌ها دارند. باید توجه داشت که این یک درمان زیبایی است و بیمه شما هزینه‌های آن را پوشش نمی‌دهد، بنابراین قبل از اقدام برای درمان، هزینه‌های آن را ارزیابی کنید.

تفاوت بین تزریق بوتاکس و تزریق فیلر لب

تفاوت بین تزریق بوتاکس و تزریق فیلر لب

فیلر‌های پوستی، ژل‌هایی هستند که پزشکان زیبایی آن‌ها را برای بازیابی حجم، صاف کردن چین و چروک‌ها و مشخص کردن کانتور صورت، به پوست بیمار تزریق می‌نمایند. فیلر‌ها، بعد از بوتاکس، دومین درمان زیبایی رایج و غیر جراحی، محسوب می‌گردند.

یکی از محبوب‌ترین فیلر‌های پوستی، هیالورونیک اسید است؛ که ماده‌ای است که به طور طبیعی در بدن وجود دارد. هیالورونیک اسید، می‌تواند به بازگرداندن حجم و رطوبت پوست، کمک کند. هنگامی که پزشک این فیلر را مستقیما به لب‌ها تزریق می‌نماید، لب‌ها را پرحجم می‌کند و باعث می‌شود که لب‌ها نمایان‌تر و پرتر شوند.

فیلر‌های پوستی اندازه لب‌ها را افزایش می‌دهند؛ اما تزریق بوتاکس به لب، باعث می‌شود که لب‌ها بزرگتر به نظر برسند، بدون اینکه حجمی به آن اضافه کرده باشد.

تزریق بوتاکس به لب، کم تهاجمی‌تر و کم هزینه‌تر از تزریق فیلر‌های پوستی است. البته دوام نتایج تزریق بوتاکس، از نتایج فیلر‌ها که ۶ تا ۱۸ ماه ماندگاری دارند، کمتر است.

تفاوت دیگر این است که حدود یک هفته طول می‌کشد تا نتایج تزریق بوتاکس، نمایان شود در حالی که اثرات تزریق فیلر‌ها، فورا مشاهده می‌گردد.

سخن پایانی

تزریق بوتاکس به لب، یکی از عالی‌ترین روش‌های بهبود شکل لب‌ها در کل دنیا است. این یک درمان کم تهاجمی است که نیاز به دوران نقاهت ندارد، مراقبت‌های پس از آن آسان بوده، اثرات جانبی چندانی ندارد و نتایج آن خیلی زود مشاهده می‌گردند.

موارد بخصوصی وجود دارند که افراد را از  به کار بردن این درمان منع می‌کند؛ بنابراین، مشورت با پزشک، قبل از انتخاب این درمان ضروری است. با اینکه، این درمان حجم لب‌ها را مانند فیلر‌ها افزایش نمی‌دهد، اما مطمئنا لب‌هایی با ظاهری زیباتر و پرتر را برای شما به ارمغان می‌آورد.

سوالات متداول

آیا تزریق بوتاکس به لب، بی‌خطر است؟

بله. صرف نظر از عوارض جانبی خفیف و مشکلات نادری که بعضی بیماران گزارش کرده‌اند، این یک درمان کاملا  بی‌خطر است و هر روز در تمام دنیا، انجام می‌شود.

آیا تزریق بوتاکس به لب، دردناک است؟

خیر، شما قبل از تزریق، داروی بی حسی دریافت می‌کنید؛ و در طول درمان دردی را احساس نمی‌نمائید. ممکن است که بعد از درمان درد خفیفی داشته باشید که آن هم خود به خود، رفع می‌شود.

آیا تاثیرات تزریق بوتاکس به لب، دائمی است؟

خیر، نتایج تزریق بوتاکس به لب، فقط چند ماه دوام می‌آورند و بعد از آن از بین می‌روند.

آیا تزریق بوتاکس بهتر است یا فیلر‌های پوستی؟

بهتر است که برای افزایش حجم، از فیلر‌ها استفاده شود و برای رفع خطوط ظریف و چین و چروک‌ها، بوتاکس، را تزریق کرد. البته هردو این درمان‌ها، اصلاحات زیبایی با نتایج عالی را ارائه می‌دهند.

آیا استفاده از نی، لبخند زدن و بوسیدن، بعد از تزریق بوتاکس، جایز است؟

بهتر است که تا چند روز بعد از درمان، به لب‌های خود استراحت دهید و به آن‌ها فشار نیاورید. این کار، از جابجا شدن بوتاکس از زیر پوست، به نقاط دیگر صورت، جلوگیری می‌نماید.

آیا می‌توانم بعد از تزریق بوتاکس به لب، چیزی بنوشم؟

بعد از درمان، در حدود ۳ روز از غذاهایی که نیاز به پاک کردن و مالیدن صورت و لب‌ها دارند، خودداری کنید. همچنین، حداقل تا سه روز از نوشیدن بوسیله نی و سیگار کشیدن اجتناب کنید. اما پس از مدت کوتاهی از درمان، می‌توانید با احتیاط غذا بخورید و چیزی بنوشید.

عناوین این مطلب

مقالات مرتبط

رزرو وقت و مشاوره رایگان