لوگو لیا کلینیک
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

عوارض تزریق ژل در نقاط مختلف صورت و بدن

عناوین این مطلب

فیلر، ماده‌ای ژل مانند است که بافت نرم موجود در زیر پوست را پر کرده و ظاهر افتادگی پوست، چین و چروک، پیری و حجم را بهبود می‌بخشد. این ماده، برای پر کردن خطوط یا چین‌های صورت، تقویت خطوط صورت و حجیم کردن لب‌ها ایده‌آل است. تزریق ژل، ظاهری ظریف را ارائه می‌دهد که می‌تواند برای رفع نیازهای آرایشی شما مناسب باشد. با این حال، باید از عوارض جانبی فیلرها و تزریق ژل نیز آگاه بود. بسته به نوع فیلر (ژل) مورد استفاده و ناحیه تزریق، می‌تواند عوارض جانبی متفاوتی داشته باشد؛ بنابراین مراجعه به پزشک متخصص در پیشگیری از بروز این عوارض موثر است.

عوارض تزریق ژل

تقریباً هیچ عوارض جانبی جدی وجود ندارد، اگر فرد مناسبی برای تزریق انتخاب شود و تکنیک مناسبی از تزریق استفاده شود. اما، استفاده از فیلرهای استاندارد نشده یا قرارگیری نادرست می‌تواند به مشکلاتی منجر شود. فیلرها از محصولات طبیعی مانند اسید هیالورونیک ساخته می‌شوند، اما گاهی اوقات اسید هیالورونیک حاوی افزودنی‌های دیگری برای اتصال متقابل است. همچنین، فیلرها ممکن است به طور ناخواسته در زیر سطح پوست جابه‌جا شوند و به مناطقی مانند دور چشم و سایر مناطق غیرمنتظره بروند. اگر تزریق ژل به درستی انجام نشود، ممکن است منجر به واکنش‌های آلرژیک، کبودی، عفونت، خارش، قرمزی و زخم شود. بنابراین، برای انجام این کار باید به یک فرد آموزش دیده مراجعه کنید و اطمینان حاصل کنید .

عوارض جانبی رایج تزریق ژل

عوارض جانبی زیر (که معمولاً در اطراف محل تزریق ایجاد می‌شوند) می‌توانند زود رخ دهند، اما معمولاً طی 7 تا 14 روز از بین می‌روند:

قرمزی

قرمزی پس از تزریق ژل

قرمزی پوست باید ظرف سه ساعت پس از تزریق ناپدید شود. رنگ آبی که به صورت طولانی مدت روی پوست (livid) می‌ماند نیز باید بلافاصله توسط پزشکان درمان شود. تکنیک تزریق دقیق، خطر بالا آمدن ژل به سطح پوست را کاهش می‌دهد. برای جلوگیری از پدید آمدن خطوط آبی یا تغییر رنگ آبی، درمان‌هایی در دسترس است.

تورم

تقریباً هیچ عوارض جانبی جدی وجود ندارد، اگر فرد مناسبی برای تزریق انتخاب شود و تکنیک مناسبی از تزریق استفاده شود. اما، استفاده از فیلرهای استاندارد نشده یا قرارگیری نادرست می‌تواند به مشکلاتی منجر شود. فیلرها از محصولات طبیعی مانند اسید هیالورونیک ساخته می‌شوند، اما گاهی اوقات اسید هیالورونیک حاوی افزودنی‌های دیگری برای اتصال متقابل است. همچنین، فیلرها ممکن است به طور ناخواسته در زیر سطح پوست جابه‌جا شوند و به مناطقی مانند دور چشم و سایر مناطق غیرمنتظره بروند. اگر تزریق ژل به درستی انجام نشود، ممکن است منجر به واکنش‌های آلرژیک، کبودی، عفونت، خارش، قرمزی و زخم شود. بنابراین، برای انجام این کار باید به یک فرد آموزش دیده مراجعه کنید و اطمینان حاصل کنید ک

کبودی

کبودی پس از تزریق ژل

کبودی ممکن است اغلب اتفاق بیفتد و بیشتر اوقات، جدی نیست و به دلیل داخل شدن سوزن به پوست است. هنگامی که کبودی رخ می‌دهد، زمان از بین رفتن آن، به میزان خونریزی (اندازه کبودی) بستگی دارد. کبودی‌ها معمولاً بین 3 تا 20 روز بهبود می‌یابند.

عوارض جانبی نادر تزریق ژل

برخی از عوارض وجود دارند که کمتر شایع هستند، اما اگرچه کمتر شایع هستند، باید از عوارض جانبی زیر آگاه باشید:

آلرژی

این عارضه نادر است؛ با این حال، تورم غیرطبیعی می‌تواند نشانه آلرژی باشد. این می‌تواند نتیجه واکنش آنتی ژن-آنتی بادی باشد که پزشکان درمان آن را با کورتیزون پیشنهاد می‌کنند.

توده‌، برآمدگی، ندول

این مشکلات در اطراف محل تزریق ممکن است گاهی اتفاق بیفتند و بیمار ممکن است نیاز به جراحی پیدا کند. توده ایجاد شده، ممکن است به طور موقت برای چند ساعت قابل مشاهده باشد. با این حال، در بیشتر موارد پس از 24 ساعت، چنین توده‌هایی فقط می‌توانند احساس شوند، اما دیگر دیده نمی‌شوند. تا زمانی که تورم پس از 14 روز کاهش یابد، باید بین ژل تزریق شده و احتباس آب تفاوت قائل شوید.

توجه: ژل مبتنی بر اسید هیالورونیک تازه تزریق شده، حالت لاستیکی دارد، در حالی که احتباس آب در مقایسه با آن، حالتی سخت‌تر دارد. برآمدگی‌ها و ندول‌ها، توده‌هایی هستند که باید بین 10 تا 14 روز شکل هماهنگ به خود بگیرند و دیگر ناخوشایند تلقی نشوند. ندول‌ها یا برآمدگی‌های قابل مشاهده در امتداد چین بینی معمولاً نشان دهنده سطحی بودن بیش از حد تزریق ژل هستند. انباشته شدن ندول‌ها، که می‌تواند برای مدت طولانی پس از درمان احساس شود، به این دلیل اتفاق می‌افتد که محتوای چنین گرانولومایی توسط بدن، یک ماده خارجی در نظر گرفته می‌شود و سپس حالت کپسوله می‌شود. اگر چنین گرانولومی در واقع یک گرانولوم اسید هیالورونیک باشد، می‌توان با باز کردن کپسول با آنزیم، آن را به خوبی درمان کرد.

برخی از عوارض جانبی نادر تزریق ژل عبارتند از:

 • نشت ژل از محل تزریق
 • حرکت ژل از یک ناحیه به ناحیه دیگر
 • آسیب به عروق خونی
 • عفونت
 • کوری: زمانی رخ می‌دهد که ژل به داخل شریان تزریق شده و جریان خون به چشم را مسدود می‌کند.
 • مرگ بافت، دوباره به دلیل مسدود شدن جریان خون

عوارض تزریق ژل به سینه

ژل‌هایی که برای سینه‌ها استفاده می‌شوند، از اسید هیالورونیک مایع ساخته شده‌اند که ایمن‌ترین داروهای تزریقی هستند. اما مانند سایر معایب تزریق ژل، برخی از عوارض جانبی ممکن است به دلیل عدم مهارت پزشک رخ دهد. عوارض تزریق ژل به سینه مانند هر تزریق دیگری ممکن است شامل عفونت، جابجایی، هماتوم، توده یا ندول و شوک سپتیک باشد.

عوارض تزریق ژل به باسن

برخی از مواد رایج مورد استفاده در تزریق باسن (از جمله هیدروژل و سیلیکون) می‌توانند به سایر قسمت‌های بدن بروند و منجر به توده گرانولوما شوند. سایر عوارض عبارتند از عفونت، تغییر شکل و جای زخم. در برخی موارد، سکته مغزی نیز ممکن است رخ دهد. اگر از تزریق غیرقانونی استفاده شود، حتی می‌تواند منجر به مرگ شود. اما مطمئناً اگر یک پزشک حرفه‌ای معتبر را انتخاب کنید، این اتفاق نمی‌افتد.

عوارض تزریق ژل به واژن

تزریق فیلر به واژن بی‌خطر تلقی می‌شود، اما مانند هر تزریق دیگری، این تزریق می‌تواند دارای عوارض جانبی جزئی نیز باشد. برخی از آن‌ها عبارتند از؛ نکروز پوست واژن در اثر تزریق، پر شدن بیش از حد، عدم تقارن یا بروز توده‌ها. همانطور که گفته شد خطر ژل‌های اسید هیالورونیک برای واژن بسیار نادر است.

پیشگیری از عوارض تزریق ژل

در حالی که ژل صورت به طور کلی بی خطر است، انجام این مراحل می‌تواند به اطمینان از ایمنی شما کمک کند:

 1. برای تزریق فیلر از یک متخصص پزشکی دارای مجوز، آموزش دیده و با تجربه استفاده کنید.
 2. تزریق را در یک محیط پزشکی انجام دهید، نه در خانه شخصی.
 3. از پزشک در مورد تجربه وی در مورد نوع خاصی از ژل که انتخاب کرده‌اید بپرسید. هرچه قدر بیشتر تجربه داشته باشند، بهتر است.
 4. ژل‌ را به صورت آنلاین خریداری نکنید، بلکه آن‌ها را فقط از یک جای معتبر دریافت کنید.
 5. ژل‌ها باید در سرنگ‌های باز نشده و دارای برچسب مناسب باشند. برای اطمینان، سرنگ را بررسی کنید.
 6. مطمئن شوید که ژل مورد استفاده برای این منظور مورد تایید FDA باشد.
 7. از خطرات و عوارض جانبی احتمالی آگاه باشید.
 8. اگر می‌دانید به هر یک از اجزای ژل (مثلاً کلاژن) حساسیت دارید، ترکیبات فیلر را بخوانید و از تزریق آن خودداری کنید.

سوالات متداول

عوارض جانبی تزریق ژل برای مقیاس بزرگی از بدن چیست؟

اگر تصمیم گرفتید به یک متخصص معتبر مراجعه کنید، عوارض جانبی ممکن است بسیار کمتر باشد. اما در صورت استفاده از ژل برای کانتور کردن بدن در مقیاس بزرگ بدون مشورت با یک متخصص، ممکن است به عواقب جدی مانند درد مزمن، عفونت، اسکار یا تغییرات دائمی و حتی مرگ منجر شود. بنابراین، مراجعه به یک پزشک متخصص و با تجربه بسیار حیاتی است.

عوارض تزریق بیش از حد فیلر چیست؟

علاوه بر کشش پوست، استفاده بیش از حد از فیلرها می‌تواند منجر به آسیب‌های طولانی‌ مدت از جمله چروک شدن دور لب‌ها و اختلال در چسبیدن لایه‌های چربی صورت و درجاتی از بی‌نظمی و پیری پوست شود.

آیا عوارض جانبی بوتاکس کمتر از فیلر است؟

فیلر، احتمال خطرات و عوارض جانبی بیشتری نسبت به بوتاکس دارد.

کدام نوع از فیلر عوارض کمتری دارد؟

محصولات مبتنی بر اسید هیالورونیک یکی از بی‌خطرترین فیلرهای پوستی محسوب می‌شوند.

آیا پیری زودرس از جمله عوارض تزریق ژل است؟

بیمارانی که به درستی از فیلر استفاده نمی‌کنند، می‌توانند روند پیری پوست خود را تسریع کنند و در نتیجه پوستشان پیرتر به نظر می‌رسد.

عناوین این مطلب

مقالات مرتبط

رزرو وقت و مشاوره رایگان