لوگو لیا کلینیک
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

خط غم، اندوه و بغض (ماریونت) و روش‌های رفع آن (بوتاکس و ژل)

عناوین این مطلب

خطوط ماریونت یا خطوط اندوه به خطوط کنار دهان گفته می‌شود که در اثر افزایش سن ایجاد می‌شوند. این خطوط تا 40 سالگی ایجاد شده ولی ممکن است از 20 یا 30 سالگی نیز متوجه اولین علائم آن‌ها بشوید. می‌توانید با کمک روش‌های زیبایی مثل تزریق بوتاکس و ژل، استفاده از نخ‌های لیفت، لیزر و میکرونیدلینگ خطوط ماریونت یا خطوط غم را از بین ببرید.

خط غم و اندوه (ماریونت) چیست؟


خط غم و اندوه (ماریونت) چیست؟

به خطوط غم و اندوه کنار دهان خطوط ماریونت نیز گفته می‌شود. این خطوط از گوشه‌های دهان تا پایین چانه کشیده شده و شما را ناراحت نشان می‌دهند. این خطوط که ممکن است در اثر عوامل ژنتیکی، سالخوردگی یا سیگار کشیدن ایجاد شوند ظاهری رو به پایین به گوشه‌های دهان داده و فرد را ناراحت و خسته نشان می‌دهند.

علت ایجاد خطوط ماریونت


علت ایجاد خطوط ماریونت

با افزایش سن، کلاژن از بین رفته و انعطاف پذیری پوست کاهش می‌یابد. زمانی که انعطاف پذیری پوست از بین می‌رود پوست دچار افتادگی خواهد شد. یکی دیگر از عوامل تشدید کننده‌ این مشکل، از بین رفتن بافت چربی خواهد بود. با وجود اینکه افراد فکر می‌کنند از بین رفتن بافت چربی خوب است، چربی صورت حجم پوست در این ناحیه را تأمین کرده و باعث کشیده شدن پوست می‌شود. با کاهش حجم پوست گونه و افتادگی پوست چین های نازولابیال (از بینی تا دهان) و خطوط ماریونت (از کنار دهان تا چانه) ایجاد خواهند شد.

روش‌های رفع خطوط بغض و اندوه


روش‌های رفع خطوط بغض و اندوه

در ادامه به روش‌هایی برای کاهش خطوط ماریونت اشاره خواهیم کرد. راحت‌ترین و در دسترس‌ترین روش برای این کار تزریق ژل و بوتاکس خواهد بود. این روش غیرتهاجمی نیازی به استراحت نداشته و بسیار مؤثر است.

تزریق ژل و فیلر برای خط بغض و غم


تزریق ژل و فیلر برای خط بغض و غم

مانند بوتاکس، فیلرهای پوستی نیز مواد تزریقی موقت هستند که در مرحله اولیه به درمان خطوط ماریونت کمک می‌کنند. اما در مقابل بوتاکس، ژل نمی‌تواند عضلات را آرام کند و به جای آن، با استفاده از اسید پلی-لاکتیک یا اسید هیالورونیک، حجم پوست را بهبود می‌بخشد. این مواد قادرند تا اثرات کلاژن و الاستین را تقلید کنند و خطوط و چین و چروک‌ها را برطرف کنند. نتیجه حذف خطوط بغض با استفاده از فیلر، به صورت فوری بعد از تزریق قابل مشاهده است. همچنین، تزریق ژل می‌تواند بازسازی افتادگی پوست که در نتیجه خطوط ماریونت ایجاد شده است را نیز تصحیح کند.

بوتاکس خط غم

بوتاکس خط غم

تزریق بوتاکس روشی رایج برای رفع چین‌های اطراف دهان و چشم است. این ماده با شل کردن عضلات محل تزریق باعث صاف شدن پوست و از بین رفتن خطوط می‌شود. بوتاکس ممکن است باعث کبودی و ناراحتی خفیف محل تزریق شود. به منظور درمان خطوط بغض به کمک بوتاکس لازم است تا این کار هر 3 تا 4 ماه تکرار شود. در زمان آغاز ایجاد خطوط ماریونت، تزریق بوتاکس بیشترین نتیجه را خواهد داشت.

رفع خط غم و اندوه با نخ‌های لیفت

این روش کم‌تهاجمی جایگزینی برای جراحی لیفت صورت خواهد بود. در لیفت صورت با نخ، یک نخ نازک خاردار از زیر سطح پوست عبور داده می‌شود. خارهای نخ به بافت پوست فرو رفته و با کشیدن نخ پوست نیز به طرف بالا کشیده خواهد شد. این روش تحت بی‌حسی موضعی انجام شده و تنها به چند روز استراحت نیاز خواهد داشت که در طی آن باید انتظار کبودی و تورم را داشته باشید. از آن جایی که این نخ‌ها جذبی هستند نتیجه‌ این روش بین 6 تا 12 ماه ماندگاری خواهد داشت.

رفع خط بغض و اندوه با تزریق چربی

تزریق چربی روش دیگری برای از بین بردن خطوط ماریونت خواهد بود. در این روش چربی از یک ناحیه‌ بدن به ناحیه‌ دیگر منتقل می‌شود. تزریق چربی نیازمند یک نوبت لیپوساکشن نیز خواهد بود که در طی آن چربی موردنیاز از بخش دیگری از بدن (معمولاً شکم یا باسن) برداشته شده و پس از فرآوری به صورت تزریق می‌شود تا نقش ژل را ایفا کند. نتیجه‌ تزریق چربی بیش از چند ماه باقی می‌ماند و مقداری از چربی که از محل تزریق خارج می‌شود نیز بدون خطر توسط بدن جذب خواهد شد.

از بین بردن خطوط غم و اندوه با میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ روشی است که در طی آن سوراخ‌های بسیار‌ریزی در صورت ایجاد می‌شوند تا تولیدمثل سلول‌های پوست تحریک شود. متخصص پوست با استفاده از قلم میکرونیدلینگ این کار را انجام می‌دهد. این قلم دارای یک غلطک پر از سوزن‌های ریز است. با انجام میکرونیدلینگ بر روی خطوط بغض، تولید کلاژن تحریک شده و چین و چروک های صورت پر خواهند شد. بسته به نتیجه‌ی مورد انتظار شما ممکن است لازم باشد تا چندین بار این روش را تکرار کنید.

رفع خط بغض و غم با لیزر

رفع خط بغض و غم با لیزر

لایه برداری لیزری یک روش عمقی برای درمان پوست بوده که با استفاده از لیزر فراکشنال (مثل CO2، اربیوم و آر‎‌اف) انجام شده و لایه‌های آسیب دیده‌ پوست را بازسازی می‌کند. لیزر با هدف قرار دادن مولکول‌های آب در لایه‌ کلاژن پوست آن‌ها را گرم کرده و تبخیر می‌کند. این کار باعث تحریک مکانیسم بازسازی پوست با شدت زیاد شده و نهایتاً باعث صاف شدن و جوانسازی پوست می‌شود. بسته به نوع لیزر و شدت آن لازم است انتظار مقداری درد و دوره‌ی نقاهت را داشته باشید.

لایه‌برداری شیمیایی

در این روش، از محلول‌های اسیدی برای لایه‌برداری عمقی پوست و تحریک کلاژن استفاده می‌شود و نتیجه آن، نمایان شدن پوست تازه و جوان زیر آن است. هرچند لایه‌بردارهای ملایم خانگی نیز می‌توانند روشی عالی برای از بین بردن خطوط ماریونت ریز باشند، اما برای از بین بردن خطوط عمیق، بهتر است به متخصص مراجعه کنید. لایه بردارهای حرفه‌ای حاوی اسیدهای قوی‌تری بوده و سلول‌های پوستی را از لایه‌های عمقی‌تر نیز برمی‌دارند. تحقیقات نشان داده‌اند که لایه برداری شیمیایی با افزایش ضخامت پوست و تقویت ساختار آن می‌تواند چین و چروک‌ها را از بین برده و انعطاف پوست را افزایش دهد. اما باید توجه داشت که این روش زمانبر است و برای خطوط عمیق‌تر، روش‌های دیگری مانند تزریق بوتاکس، فیلر و لیفت با نخ، مناسب‌تر هستند.

پیشگیری از خطوط ماریونت و چین و چروک‌‎های دیگر


پیشگیری از خطوط ماریونت و چین و چروک های دیگر

با وجود اینکه راهی قطعی برای پیشگیری از سالخوردگی پوست وجود ندارد می‌توانید اقداماتی را در جهت کند کردن این روند انجام دهید. نکات زیر را در نظر داشته باشید.

مراقبت روزانه از پوست

در صورت عدم مراقبت روزانه از پوست، درمان چین و چروک تأثیر زیادی نخواهد داشت. صورت خود را روزانه دو بار بشویید و قبل از خواب آرایش خود را پاک کنید. از محلول‌ها و سرم های جوانساز پوست و مرطوب کننده‌ مناسب نیز استفاده کنید.

مدیریت وزن

نوسان وزن خطر افتادگی پوست را افزایش خواهد داد. این افتادگی پوست ممکن است زیر خط فک ایجاد شده و خطوط اندوه را برجسته‌تر کند. اگر به دلایل پزشکی نیاز به کاهش وزن دارید این کار را به تدریج انجام دهید.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید را محدود کنید.

با گذشت زمان، اینکه در معرض نور خورشید قرار می‌گیرید، می‌تواند به آسیب رساندن به لایه‌های بیرونی و عمیق پوست شما منجر شود و خطر ایجاد چین و چروک و افتادگی پوست را افزایش می‌دهد. برای محافظت از پوست خود، می‌توانید روزانه از کرم ضد آفتاب با فاکتور حفاظتی SPF30 و استفاده از کلاه استفاده کنید. همچنین، بهتر است در ساعات میانی ظهر از بودن زیر آفتاب خودداری کنید، زیرا در این ساعات اشعه‌ی فرابنفش بیشترین شدت را خواهد داشت.

از یک رژیم غذایی مناسب استفاده کنید.

مصرف آب زیاد به آبرسانی پوست شما کمک کرده ولی خوردن غذاهای سالم نیز می‌تواند در طولانی مدت به سلامت پوست شما کمک کند. غذاهای ضدالتهاب مثل میوه‌های رنگی و سبزیجات، ماهی و غلات فرآوری نشده می‌توانند بسیار مفید باشند.

هزینه رفع خطوط ماریونت


خطوط غم و اندوه و چروک‌های اطراف لب را با روش‌های مختلفی می‌توان از بین برد. هزینه‌ هر روش درمان، بسته به عمق خطوط اطراف لب، میزان مواد مورد استفاده، مهارت و تجربه‌ پزشک می‌تواند متفاوت باشد. برای اطلاع از این که کدام روش درمان شما مناسب‌تر است و هزینه‌ دقیق آن چقدر است، بهتر است به صورت حضوری به پزشک خود مراجعه کنید.

سؤالات متداول


بهترین درمان برای خطوط ماریونت چیست؟

بهترین روش درمان خطوط غم و اندوه در هر کس متفاوت بوده و پزشک شما با در نظر گرفتن موارد زیر می‌تواند بهترین روش را برای شما تعیین کند:

  • وضعیت سلامت کنونی
  • تصمیم برای ایجاد تغییرات پوستی بیشتر
  • اهداف و انتظارات
  • شدت خطوط بغض

بهترین نوع فیلر برای خطوط ماریونت چیست؟

فیلرهای پوستی به طور موقت حجم صورت شما را افزایش داده و چین و چروک ها را از بین می‌برند. فیلر ایده آل برای این خطوط وجود نداشته و به طور کلی تزریق ژل برای خطوط خفیف تا متوسط کاربرد خواهد داشت.

آیا می‌توان با جراحی خطوط ماریونت را از بین برد؟

در طی عمل لیفت صورت جراح برش‌هایی را برای برداشتن و لیفت پوست شما ایجاد می‌کند. این جراحی نیازمند دوره استراحت طولانی نسبت به دیگر روش‌های درمانی خطوط ماریونت مثل تزریق ژل و بوتاکس بوده و هزینه‌ی بسیار بیشتری نیز خواهد داشت.

ماندگاری خطوط ماریونت چقدر است؟

این خطوط برای همیشه ماندگار بوده و با افزایش سن عمیق‌تر می‌شوند. با استفاده از روش‌های درمانی می‌توان به طور موقت آن‌ها را ناپدید کرد.

رفع خطوط غم و اندوه چقدر زمان می‌برد؟

مدت زمان بر طرف شدن این خطوط به روش درمانی بستگی دارد. به طور مثال نتیجه تزریق فیلر بلافاصله قابل مشاهده است در صورتی که نتیجه بخشی لیزر ممکن است به چند جلسه‌ی درمانی نیاز داشته باشد.

ماندگاری اثرات تزریق ژل برای رفع خطوط ماریونت چقدر است؟

نتیجه‌ی تزریق ژل معمولاً بین 6 تا 12 ماه ماندگاری داشته و به متابولیسم بدن، سبک زندگی و نوع ژل به کار رفته نیز بستگی خواهد داشت.

معمولاً توصیه می‌شود که به منظور حفظ نتیجه‌ی درمان، تزریق ژل را هر 6 ماه یک بار تکرار کنید.

برای از بین بردن خطوط غم و اندوه بوتاکس بهتر است یا ژل؟

این دو روش عملکرد متفاوتی داشته و علائم مختلفی از پیری را از بین می‌برند. بوتاکس با شل کردن عضلات اطراف دهان نقش خود را ایفا کرده ولی نمی‌تواند چین های عمیق نازولابیال را از بین ببرد. در این موارد تزریق ژل گزینه‌ی بهتری بوده و می‌تواند این چین ها را صاف کند.

برخی از افراد به صورت ترکیبی از این دو روش استفاده می‌کنند، به خصوص در مواردی که گوشه‌های دهان به طرف پایین کشیده شده باشند. برای گرفتن بهترین نتیجه با پزشک در مورد استفاده‌ی ترکیبی از این دو روش مشورت کنید.

خطوط ماریونت معمولاً در چه سنی ایجاد می‌شوند؟

پاسخ مشخصی برای این سؤال وجود نداشته و ممکن است این خطوط از اواخر نوجوانی تا پایان 30 سالگی ایجاد شوند. به یاد داشته باشید که برخی از افراد بسیار دیر به این خطوط مبتلا شده و برخی نیز هیچ گاه به این خطوط دچار نخواهند شد.

آیا کاهش یا افزایش وزن تاثیری بر ایجاد خط غم و اندوه دارد؟

زمانی که وزن کاهش پیدا می‌کند بافت چربی صورت از بین رفته و پوست شل خواهد شد. از بین رفتن حجم صورت می‌تواند باعث فرورفتگی، ایجاد غبغب، عمیق شدن چین های نازولابیال و خطوط ماریونت و دیگر علائم پیری شود. حتی با داشتن یک رژیم سالم مراقبت از پوست، بسیاری از افرادی که کاهش وزن داشته‌اند برای رهایی از این علائم دچار مشکل خواهند شد.

عناوین این مطلب

مقالات مرتبط

رزرو وقت و مشاوره رایگان