لوگو لیا کلینیک
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

لیفت با نخ کاگ | فواید، ماندگاری، عوارض و هزینه

عناوین این مطلب

لیفت با نخ یک روش است که برای سفت کردن پوست استفاده می‌شود. این روش ابتدا در جراحی برای بستن زخم‌ها استفاده می‌شد، اما اخیراً برای لیفت کردن پوست شل ناشی از افزایش سن یا نوسانات وزن نیز به کار می‌رود. در این روش، نخ‌های خارداری به نام نخ کاگ زیر پوست قرار می‌گیرند تا نواحی شل یا آیزوان در قسمت‌های مختلف صورت و بدن را سفت و لیفت کنند. حاوی ترکیبات مختلفی بودن این نخ‌ها، این روش را برای لیفت کردن پوست بهینه می‌کند. اگر می‌خواهید بیشتر بدانید، این مقاله را به ادامه بخوانید.

نخ کاگ چیست؟

نخ کاگ چیست؟

نخ های کاگ حاوی خارهایی هستند که به قسمت زیرین پوست می‌چسبند. این خارها برای لیفت بافت افتاده از ساختار پوست بیشتری استفاده می‌کنند. نخ‌های کاگ به طور موثری باعث ایجاد کلاژن در پوست می‌شوند. این نخ‌ها برای صورت و بدن استفاده می‌شوند.

انواع نخ خار دار

سه نوع اصلی از نخ‌های کاگ برای لیفت استفاده می‌شوند. پلی دیوکسانون (PDO)، پلی لاکتیک اسید (PLA) و پلیکاپرولاکتون (PCA).

 • نخ های PDO: نخ های خاردار PDO بلندترین نوع این نخ‌ها هستند که به طور سنتی برای بخیه‌های جراحی استفاده می‌شوند. این نخ‌ها از پلیمیر زیست تخریب‌پذیر مصنوعی ساخته شده‌اند و در طول 6 ماه جذب بدن می‌شوند. این نخ‌ها فیبروبلاست‌ها را برای افزایش تولید کلاژن در ناحیه موردنظر تحریک می‌کنند و بسیار ایمن هستند.
 • نخ های PLA: نخ های خاردار PLA از یک پلیمر زیست سازگار گرفته شده از اسید لاکتیک ساخته شده‌اند که قبلا در بسیاری از موارد مانند پین‌ها و بخیه‌های ارتوپدی استفاده شده است. نخ‌های PLA حجم نواحی افتاده را افزایش می‌دهند، بنابراین با چسبابدن مخروط‌ها به بافت به بازگرداندن فرم به ناحیه صورت کمک می‌کنند. نخ‌های کاگ PLA در مقایسه با نخ‌های PDO کلاژن را در مدت زمان طولانی‌تری بازسازی می‌کنند.
 • نخ های PCA: نخ‌های خاردار PCA جدیدترین نخ‌های قابل جذب زیستی هستند. این نخ‌ها منشا مصنوعی (کاپرولاکتون) دارند و در فرایند تجزیه مولکول‌هایی با وزن مولکولی کوچک تولید می‌کنند که باعث تولید کلاژن و اسید هیالورونیک توسط پوست می‌شوند. نخ‌های PCA تولید کلاژن را برای مدت طولانی‌تری نسبت به نخ‌های PDO و PLA حفظ می‌کنند. از آنجایی که این نخ‌ها واکنش فیبروتیک را تحریک می‌کنند حتی پس از بازجذب ساختار کلاژنی را از خود به جای می‌گذراند که از پوست پشتیبانی می‌کند. این مسئله باعث سفت شدن پوست می‌شود و عمل لیفت و کشش ادامه می‌یابد و از افتادگی پوست جلوگیری می‌کند. نتایج لیفت با این نخ‌ها برای پوست‌های مرطوب، شاداب‌ و سفت‌ طولانی‌تر خواهد بود.

نواحی مناسب برای لیفت با نخ کاگ

نواحی مناسب برای لیفت با نخ کاگ

بهتر است برای رسیدن به نتایج دلخواه با یک متخصص با تجربه صحبت کنید تا مشخص کند که کدام نواحی نیاز به درمان دارند. نخ های خاردار با لیفت کردن و سفت کردن فوری پوست، ظاهر صورت را بهبود می‌بخشند. از این روش می‌توان برای موارد زیر استفاده کرد:

 • غبغب
 • گردن
 • خط فک
 • شل شدن پوست
 • گونه‌ها
 • چین و چروک اطراف دهان
 • چین و چروک و خطوط ریز اطراف چشم
 • ابرو
 • افتادگی پوست

مزایای نخ‌های کاگ چیست؟

مزایای نخ های کاگ چیست

نخ‌های کاگ استفاده می‌شوند برای لیفت بافت نرم و آویزان صورت، جوانسازی پوست و درمان چین و چروک. این نخ‌ها پس از وارد شدن به زیر پوست، طی 6 تا 8 ماه توسط بدن جذب می‌شوند و باعث تولید کلاژن و الاستین در پوست می‌شوند. نتایج درمان می‌توانند 12 تا 24 ماه ماندگار باشند و این روش غیرتهاجمی زمان بهبودی سریعی دارد.

نخ‌های کاگ را می‌توان برای سفت کردن و لیفت بافت نرم و افتاده صورت استفاده کرد. برای مثال این روش برای بهبود افتادگی ران یا لیفت ابرو مناسب است.

نخ‌های کاگ با تحریک واکنش ایمنی طبیعی بدن، تولید کلاژن را افزایش می‌دهند و در نتیجه بافت پوست را بهبود بخشیده و جوان می‌کنند. این ویژگی‌ها می‌توانند به بهبود ظاهر خطوط ریز و چین و چروک و ایجاد اثرات ضدپیری کمک کنند.

نخ‌های کاگ بدون ایجاد برش‌ها و تنها از یک سوزن یا کانول وارد می‌شوند. بنابراین نیازی به برداشتن پوست یا بخیه نیست. این روش همچنین سریع انجام می‌شود (30 تا 60 دقیقه) و حداقل زمان استراحت پس از عمل را دارد.

مقایسه کاربردهای نخ کاگ با سایر نخ‌های لیفت

دو نوع الگوی مختلف دیگر هم وجود دارند که هر یک از آنها اثرات متفاوتی دارند. هر ماده الگوی مرتبط با خود را دارد. PCL، PDO و PLLA همگی دارای انواع نخ‌های مونو (MONO)، کاگ(COG)  و اسکرو (SCREW) هستند.

PLLA PCL PDO  
لیفت پوست شل

موارد استفاده: خط گردن، شکم، باسن، دست، ران داخلی، زیرچشم، چین‌های نازولبیال، بین ابروها، چین‌های دور چشم

مدت ماندگاری: تا 18 ماه

لیفت پوست شل

موارد استفاده: خط گردن، شکم، باسن، دست‌ها، ران داخلی، زیرچشم، چین‌های نازولبیال، بین ابروها، چین و چروک اطراف چشم

مدت ماندگاری: تا 24 ماه

لیفت معمولی

موارد استفاده: خط گردن، شکم، باسن، دست‌ها، ران داخلی، زیرچشم، چین‌های نازولبیال، بین ابروها، چین و چروک‌های اطراف چشم

مدت ماندگاری، تا 7 ماه

MONO
لیفت و سفت کردن

موارد  استفاده: خطوط صورت، چین‌های نازولبیال، خطوط دهان، کانتور لب، افتادگی ابرو، خط فک

مدت ماندگاری: تا 24 ماه

لیفت و سفت  کردن

موارد استفاده: خطوط صورت، چین‌های نازولبیال، خطوط دهان، کانتور لب، لیفت  پلک و خط فک

مدت ماندگاری: تا 24 ماه

لیفت و سفت کردن

موارد استفاده: چین و چروک‌های صورت، چین‌های نارولبیال، خطوط دهان، کانتور لب، افتادگی پلک و خط فک

مدت ماندگاری: تا 7 ماه

SCREW
لیفت فشرده

موارد استفاده: غبغب، گونه، بینی، لیفت ابرو، چین‌های نازولبیال، خط فک، شکم، باسن، خط اخم

مدت ماندگاری: تا 18 ماه

لیفتینگ فشرده

موارد استفاده: غبغب، گونه، بینی، لیفت ابروها، چین‌های نازولبیال، خط فک، خط اخم، شکم، باسن

مدت ماندگاری: تا 4 سال

 

لیفتینگ فشرده

موارد استفاده: غبغب، گونه، بینی، لیفت ا برو، چین‌های نازولبیال، خط فک، خط افم، باسن

مدت ماندگاری: تا 8 ماه

COG

چه کسانی کاندید لیفت با نخ کاگ هستند؟

بهترین کاندید مردان و زنانی هستند که در حال ابتلا به چین و چروک روی پیشانی، افتادگی ابروها، افتادگی قسمت میانی و پایینی صورت، ناهنجاری‌های قابل مشاهده و پوست شل روی گردن هستند.

آماده شدن برای لیفت با نخ کاگ

 • اگر سابقه حساسیت دارویی، سابقه آنافیلاکسی و سایر مشکلات پزشکی (مانند بارداری، دیابت، اختلات نقص ایمنی، سرطان، HIV و غیره) دارید به پزشک خود اطلاع دهید.
 • در صورت مصرف هرگونه دارو به پزشک اطلاع دهید.
 • از مصرف آسپرین، موترین، ادویل، ایبوپروفن، ویتامین E، جینکو بیلوبا، روغن ماهی، سیر یا سایر داروهای ضدالتهابی به مدت 1 تا 2 هفته قبل از درمان خودداری کنید چون خطر کبودی افزایش می‌یابد. مصرف این داروها را فقط در صورت تایید پزشک اصلی خود متوقف کنید.
 • مصرف الکل یا سیگار را حداقل یک هفته قبل از درمان متوقف کنید.

مراحل درمان

مراحل درمان

 • 30 تا 60 دقیقه قبل از شروع درمان باید از کرم بی‌حسی موضعی استفاده کنید. این کار باعث کاهش ناراحتی ناشی از قرار دادن نخ‌ها و یا تزریق بی‌حس کننده موضعی (در صورت نیاز) می‌شود.
 • در برخی موارد، لیفت نخ تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود تا هیچ ناراحتی احساس نشود. بهتر است یک صبحانه سبک بخورید. اغلب بیماران با تزریق بی‌حسی موضعی احساس سوزش خفیف تا متوسط را گزارش می‌دهند. حتما قبل از درمان هر گونه حساسیت به لیدوکائین، ننوکائین یا اپی نفرین را به پزشک اطلاع دهید.
 • بسته به تعداد نخ‌ها زمان درمان حدود 30 دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد.
 • پس از درمان ممکن است یک پانسمان روی صورت شما قرار داده شود. در برخی موارد از یک باند مخصوص فشرده‌سازی صورت استفاده می‌شود.

پس از درمان

پس از درمان

 • باند فشرده‌سازی صورت را بلافاصله بعد از درمان، به مدت 48 تا 72 ساعت به طور مداوم بپوشانید. سپس به مدت 1 تا 2 دو هفته شب‌ها به پوشیدن باند فشرده‌سازی ادامه دهید. این کار به نگه‌داشتن نخ‌ها و کاهش تورم بعد از درمان کمک می‌کند.
 • پانسمان و محل قرار دادن آن را حداقل 24 تا 48 ساعت خشک نگه‌دارید.
 • برای کاهش درد و تورم هر ساعت یک بار یک کیسه یخ (پوشانده شده در حوله) را به مدت 5 تا 10 دقیقه روی ناحیه درمان قرار دهید. در صورت لزوم این کار را تا 24 ساعت بعد از درمان ادامه دهید.
 • در صورت نیاز آنتی بیوتیک‌های تجویز شده و هر داروی دیگری (مانند ایبوپروفن یا پاراستامول) را طبق تجویز پزشک مصرف کنید.
 • تا روز بعد از درمان استفاده از ابزارهای سنگین را متوقف کنید. در برخی موارد توصیه می‌شود که بیماران تا روز بعد رانندگی نکنند.
 • قسمت‌هایی را که نخ‌ها قرار داده شده‌اند، ماساژ ندهید مگر اینکه پزشک دستور داده باشد.
 • حداقل به مدت 48 ساعت پس از درمان یا طبق توصیه پزشک فعالیت بدنی سنگین نداشه باشید.
 • بلافاصله پس از درمان از وارد کردن هر گونه فشار مستقیم به صورت و ناحیه‌ای که نخ‌ها در آن قرار داده شده است خودداری کنید.
 • از لوازم آرایشی صورت، محصولات مو و رنگ‌هایی که ممکن است آلوده باشند، استفاده نکنید تا زمانی که ناحیه ورود نخ‌ها بهبود یابند.
 • حداقل به مدت 3 هفته از گرمای بیش از حد خودداری کنید (مانند دوش آب گرم، سونا، روش‌های لیزر، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و غیره).
 • برای لیفت با نخ‌های PDO تا دو هفته بعد از درمان دهان خود را بیش از حد باز نکنید چون فشار زیادی به نخ‌های لیفتینگ وارد می‌شود. به عنوان مثال از نخ دندان کشیدن، خمیازه کشیدن، فریاد زدن، لبخند زدن و غیره خودداری کنید و در صورت لزوم یک رژیم غذایی نرم داشته باشید.
 • حداقل به مدت 3 تا 4 هفته یا طبق توصیه پزشک از انجام درمان‌های دندانپزشکی خودداری کنید.

عوارض لیفت با نخ کاگ

لیفت با نخ کاگ یک روش درمانی غیرتهاجمی و کم‌خطر است که ممکن است عوارضی نظیر درد خفیف، تورم، موج دار شدن پوست، فرورفتگی، کبودی، خونریزی، ادم، عدم تقارن، دیس استزی، بی‌نظمی‌های پوستی و واکنش‌های التهابی داشته باشد. مراجعه به یک پزشک با تجربه می‌تواند به حداقل رساندن این خطرات کمک کند.

نتایج لیفت با نخ کاگ چقدر ماندگار است؟

بسته به نوع ماده مورد استفاده در نخ کاگ، می‌تواند تا 4 سال ماندگار باشد.

 • نخ‌های کاگ Pdo حدود 8 ماه دوام دارند.
 • نخ‌های کاگ PLLA تا 28 مااه دوام دارند.
 • نخ‌های کاگ PCL حدود 4 سال دوام دارند.

با این حال ماندگاری نخ‌ها به سن، سبک زندگی، نوع پوست و سرعت تجزیه نخ‌ها توسط بدن بستگی دارد.

هزینه لیفت با نخ کاگ چقدر است؟

نخ کاگ بسیار ارزان تر از جراحی لیفتینگ است، با این حال هزینه دقیق آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. مانند:

 • مهارت پزشکان و موقعیت جغرافیایی مطب
 • نوع نخ کاگ و برند آن (به کشور سازنده هم بستگی دارد)
 • تعداد نواحی که می‌خواهید که با نخ‌های کاگ درمان کنید و میزان چین و چروک‌های نواحی مورد نظر.
 • تعداد جلسات ترمیمی

سوالات پرتکرار

چند بار می‌توان برای لیفت صورت از نخ‌های کاگ استفاده کرد؟

هروقت صورت دوباره به حالت اولیه بازگشت میتوانید درمان را تکرار کنید. این وضعیت برای افراد مختلف کیسان نیست اما برخی افراد برای حفظ نتیجه پس از 1 تا 2 سال درمان را تمدید می‌کنند.

برای لیفت صورت چه تعداد نخ استفاده می‌شود؟

لیفت با نخ کاگ با توجه به بافت پوست و هدف شما از درمان انجام میشود. معمولا در هر طرف صورت سه نخ قرار داده میشود. بسته به درجه لیفت، میزان سفت شدن و جوان سازی پوست از تعداد نخ های متفاوتی استفاده میشود.

آیا لیفت با نخ‌های کاگ PDO دردناک است؟

مانند هر درمان غیر جراحی که نیاز به استفاده از سوزن برای تزریق مواد به لایه های عمیق تر پوست دارد ممکن است ناراحتی خفیفی را تجربه کنید.

آیا نخ‌های کاگ حل می‌شوند؟

نخ‌های کاگ به تدریج طی 6 ماه حل می‌شوند اما لیفت پوست از بین نمی‌رود.

نتایج لیفت با نخ کاگ بعد از چند وقت مشخص می‌شود؟

احتمالا بلافاصله بعد از درمان تا حدی سفتی و لیفت اولیه ایجاد می‌شود. اما نتایج لیفت صورت با نخ طی سه هفته آینده بیشتر مشخص می‌شود.

آیا لیفت با نخ کاگ ایمن است؟

لیفت با نخ کاگ روشی بسیار ایمن است و عوارض بسیار نادری دارد. این روش مورد تایید FDA است.

آیا نتایج لیفت با نخ کاگ طبیعی به نظر می‌رسد؟

از آنجایی که این نخ ها با افزایش تولید کلاژن و الاستین باعث لیفت و سفت کردن میشوند نتایج کاملا طبیعی ارائه میدهند. بعد از درمان ظاهر شما بهبود میابد اما به نظر نمیرسد که عمل جراحی خاصی انجام داده باشید.

عناوین این مطلب

مقالات مرتبط

رزرو وقت و مشاوره رایگان