لوگو لیا کلینیک
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

روش‌های درشت کردن چشم | فیلر، نخ، بوتاکس و لیزر

عناوین این مطلب

وقتی صحبت از زیبایی چشم به میان می‌آید، گزینه‌های زیادی برای زیباتر کردن آن‌ها به میان می‌آیند، که یکی از آن‌ها درشت کردن چشم است. در حالی که درشت کردن چشم را به شیوه جراحی نیز می‌توان انجام داد، درمان‌های غیرجراحی نیز در حال افزایش‌اند و محبوب‌ترند، زیرا عوارض و دوران نقاهت کمتری دارند. برخی از روش‌ها مانند لیفت ابرو یا لیفت چشم با فیلر، لیفت با نخ، بوتاکس و لایه‌برداری با لیزر می‌توانند به بزرگ‌تر و زیباتر شدن چشم‌ها کمک کنند.

مزایای درشت کردن چشم

مزایای درشت کردن چشم

اگر روش‌های ذکر شده را برای درشت تر نشان دادن چشمان خود امتحان کنید، به چشمی درشت‌تر و زیباتر دست خواهید یافت؛ اما جدا از همه این‌ها، فواید زیر نیز نصیب شما خواهند شد:

  • چهره‌ای جوان تر: به مرور زمان با افزایش سن و افتادگی پلک‌ها، چشم‌ها کوچک‌تر به نظر می‌رسند. دلیل رایجی که افراد به دنبال انجام روش‌های درشت کردن چشم هستند، جوان‌تر به نظر رسیدن است.
  • کمتر خسته به نظر می‌رسید: اگر چشم‌ها بازتر باشند کمتر خسته به نظر خواهید رسید. زیرا افتادگی چشم‌ها می‌تواند شما را خسته نشان دهد.
  • اعتماد به نفس بالاتر: با چشمان زیباتر، ظاهر کلی شما بهبود یافته و اعتماد به نفس شما افزایش می‌یابد.
  • پیشانی صاف‌تر: گاهی درشت کردن چشم با تزریق بوتاکس و فیلر، چین و چروک‌های پیشانی را نیز صاف می‌کند.
  • چهره‌ای شاداب‌تر: با چشمانی افتاده ممکن است خسته، عصبانی و غمگین به نظر برسید.

کاندیداهای مناسب برای درشت کردن چشم چه کسانی هستند؟

افرادی که به دلیل اتلاف انعکاس پوست، چشمانی پف کرده و افتاده، خسته، مسن یا عصبانی دارند، کاندید مناسبی برای تقویت و بزرگتر کردن چشمان خود هستند. علاوه بر این مشکلات، برخی از افراد عموماً ناراحتی از ظاهر چشمان خود را تجربه می‌کنند و فکر می‌کنند که چشم‌هایشان بیش از حد کشیده یا ریز هستند و به دنبال راه‌هایی برای افزایش اعتماد به نفس خود و داشتن چشمانی زیبا هستند. بنابراین، با توجه به آنچه گفته شد، هر فردی که از ظاهر چشمان خود راضی نیست و به تقویت و بزرگتر کردن آن‌ها علاقه دارد، می‌تواند کاندیدای مناسبی باشد. با این حال، برخی محدودیت‌ها وجود دارند، به عنوان مثال پزشکان توصیه می‌کنند که در صورت بارداری از هر یک از این روش‌های زیبایی اجتناب کنید.

درشت کردن چشم بدون جراحی

از آنجایی که جراحی ممکن است سخت و پرهزینه به نظر برسد و اگر به دنبال راه ساده‌تری برای درشت کردن چشم‌های خود هستید، روش‌های غیرجراحی موثری وجود دارند که می‌توانید از بین آن‌ها انتخاب کنید. در اینجا رایج‌ترین راه‌های غیرجراحی برای کمک به بزرگ شدن چشم‌ها آورده شده است.

تزریق فیلر

فیلر

فیلر، تزریقی است که از محلول‌های حجیم کننده پوست ساخته شده که چین و چروک‌ها را پر می‌کند. از دست دادن حجم اطراف چشم می‌تواند باعث ریزش ابرو شود. تزریق فیلر پوستی به این ناحیه می‌تواند ابروها را لیفت کرده و ظاهر پلک‌های پف کرده را بهبود بخشد. نام‌های تجاری محبوب شامل ژوویدرم (Juvederm)، بلافیل (Bellafill)، رستیلن (Restylane)، رادیس (Radiesse)، و اسکالپترا (Sculptra) هستند. این فیلرها می‌توانند با لیفت پلک‌ها، چشم‌های افتاده را درمان کنند. همچنین می‌توان از آن‌ها برای لیفت ابروها استفاده کرد که می‌تواند چشم‌ها را بزرگتر نشان دهد. این روش درمانی را می‌توان در عرض چند دقیقه انجام داد و نیازی به استراحت بعد از تزریق نیست. البته ممکن است عوارض جانبی خفیفی مانند قرمزی را تجربه کنید و در آینده برای حفظ نتایج خود به تزریقات مجدد نیز نیاز خواهید داشت.

لیفت با نخ

لیفت با نخ

لیفت با نخ یک روش کم تهاجمی است. نخ‌های قابل جذب به صورت استراتژیک در لایه مناسب پوست با یک سوزن (بدون نیاز به برش) قرار می‌گیرند و پوست را به سمت بالا لیفت می‌کنند. این نوع از نخ اساساً به عنوان یک لنگر عمل می‌کند. سپس نخ‌های اضافی بریده می‌شوند. این تکنیک، یک لیفت فوری برای ناحیه چشم یا ابرو ایجاد می‌کند. علاوه بر این، به ناحیه تحت درمان، برای تولید کلاژن در طول زمان کمک می‌کند. لیفت با نخ، یک روش بسیار سریع است که تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، حتی می‌توان آن را در زمان استراحت هم انجام داد! به خاطر داشته باشید که برای چند روز پس از لیفت، کمی کبودی، درد یا تورم خواهید داشت.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

بوتاکس (سم بوتولینوم نوع A)،  نوعی بی‌حس کننده‌ی عصبی است که خطوط ظریف و چین و چروک‌ها را با شل کردن عضلات زیرین صاف می‌کند. این به ویژه برای خطوط اخم گلابلار، که چین و چروک‌های عمیقی هستند و می‌توانند بین ابروهای شما ایجاد شوند، خوب عمل می‌کند. بوتاکس باعث بزرگتر شدن چشم‌ها می‌شود. همچنین برای لیفت پلک‌ و ابروهای افتاده استفاده می‌شود. نتایج بوتاکس در مقایسه با فیلر، به نسبت سریع‌تر قابل رویت است. با این حال، برای حفظ نتایج خود باید هر 4 تا 6 ماه یکبار تزریق را مجدداً انجام دهید. عوارض جانبی بوتاکس نیز می‌تواند شامل سردرد و بی‌حسی باشد.

تزریق پی آر پی (PRP)

پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)

پی آر پی (PRP)، نوع دیگری از تزریق زیبایی است که به جوانسازی بافت‌های پوست اطراف چشم کمک کرده و ظاهری جوان‌تر ایجاد می‌کند. برخلاف فیلر و بوتاکس، پی آر پی از خون شما استفاده می‌کند. پزشک شما قبل از تزریق مجدد نمونه خون به بدن شما، خون را سانتریفیوژ می‌کند. در حالی که تحقیقات بیشتری در مورد استفاده از PRP به عنوان یک درمان زیبایی برای چین و چروک مورد نیاز است، این روش اغلب در ترکیب با میکرونیدلینگ، لیزر درمانی، بوتاکس و تزریق فیلر استفاده می‌شود.

اولتراپی

اولتراپی

استفاده از اولتراپی به منظور تحریک تولید کلاژن، بهبود خطوط دور چشم و ایجاد احساس درشتی در چشم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش، پزشک از یک دستگاه استفاده می‌کند که با تولید انرژی اولتراسوند، کلاژن را در منطقه درمانی تحریک می‌کند. مدت زمان اولتراپی ممکن است یک تا دو ساعت طول بکشد، که بیشتر از تزریق فیلر و بوتاکس است. نتایج این روش ممکن است در چند روز پس از درمان مشاهده شوند.

لیزر درمانی

لیزر درمانی

لیزر درمانی که به عنوان لایه برداری پوست با لیزر نیز شناخته می‌شود، چین و چروک‌های چشم را از طریق لیزرهای فرسایشی درمان می‌کند تا لایه‌های بالایی پوست شما را از بین ببرد. اساس کار این نوع لیزر نیز، سفت کردن پوست و در عین حال افزایش تولید کلاژن است. این روش کمک می‌کند تا ظاهر ناحیه تحت درمان صاف‌تر و یکنواخت‌تر شود و در عین حال شلی پوست اطراف چشم را از بین می‌برد. در این روش سلول‌های جدید و صاف‌تر پوست به جای سلول‌های قدیمی رشد می‌کنند. لیزر درمانی، طولانی‌ترین زمان نقاهت را در بین لیفت‌های غیرجراحی چشم و ابرو دارد. همچنین ممکن است تا 10 روز قرمزی و پوسته پوسته شدن را تجربه کنید.

مقایسه روش‌های درشت کردن چشم

همانطور که اشاره شد، دو روش عمده برای افزایش حجم چشم وجود دارد؛ جراحی و غیرجراحی. روش‌های جراحی، به عنوان درمان‌های تهاجمی شناخته می‌شوند و نیازمند استراحت و دوره نقاهت هستند. همچنین، این روش‌ها ممکن است بسیار دردناک باشند و برای افرادی که از خشکی مزمن چشم، فشار خون بالا، اختلالات گردش خون، اختلالات تیروئید، دیابت یا بیماری قلبی رنج می‌برند و یا باردار هستند، مناسب نباشند. همچنین، به افرادی که مبتلا به گلوکوم هستند، توصیه می‌شود قبل از اقدام به جراحی، با پزشک خود مشورت کنند تا اطمینان حاصل کنند که آیا این روش برایشان بی‌خطر است یا خیر. اما مزیت این روش‌ها نسبت به روش‌های غیرجراحی، دائمی بودن نتایج آن‌هاست.
روش‌های غیرجراحی، بسیار کم تهاجمی هستند و به حداقل زمان استراحت و نقاهت نیاز دارند. اما این روش‌ها معمولاً موقتی هستند و اثر آن‌ها فقط تا 5 سال باقی می‌ماند. همچنین، ارزش ذکر دارد که هزینه‌های روش‌های غیرجراحی قابل توجهی کمتر از روش‌های جراحی است و خطرات و عوارض جانبی کمتری دارند.

مقایسه روش‌های غیرجراحی درشت کردن چشم

شیوه درمان مدت زمان ماندگاری عوارض جانبی زمان ظاهر شدن نتایج
بوتاکس بین 3 تا 6 ماه درد، تورم و یا کبودی در ناحیه تحت تزریق بین 7 تا 10 روز
فیلرهای پوستی تا 2 سال کبودی، قرمزی، تورم، درد، حساسیت، خارش و بثورات 24 تا 48 ساعت
لیفت با نخ 18 ماه یا بیشتر خطرات بیهوشی

بیرون‌زدگی نخ

عفونت

دردی که ممکن است ادامه یابد

حساسیت به نور خورشید یا دیگر نورها

تورم و کبودی

نتایج نامطلوب

10 تا 14 روز
تزریق پی آر پی 6 تا 12 ماه درد و کبودی در ناحیه تحت تزریق تقریباً 2 تا 3 هفته بعد از درمان
اولتراپی 2 سال ضعف عضلانی، بی‌حسی، درد و خارش

 

 بین 2 تا 3 ماه
لیزردرمانی بین 3 تا 5 سال قرمزی، تورم، خارش و درد

پوست تحت درمان ممکن است دچار تورم، خارش و یا احساس سوزش شود.

آکنه، عفونت، تغییرات در رنگ پوست و جای زخم

 

3 تا 6 ماه بعد از درمان

هزینه درشت کردن چشم

از آنجایی که درشت کردن چشم یک عمل زیبایی محسوب می‌شود، معمولاً تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد. به همین منظور مهم است که تمام هزینه‌های مرتبط را از پزشک خود بپرسید. تعداد ویال‌های استفاده شده برای لیفت، تعداد جلسات مورد نیاز، تخصص پزشک و مکان مطب وی، همگی بر هزینه درشت کردن چشم موثر‌ند.

سوالات متداول

بعد از درشت کردن چشم به شیوه غیرجراحی چگونه به نظر خواهید رسید؟

در حالی که نتایج متفاوت است، باید انتظار داشته باشید که چشمانی درشت‌تر و زیباتر داشته باشید.

برای بزرگ‌تر کردن چشم‌ها، بوتاکس، فیلر یا پی ‌آر پی را کجا باید تزریق کرد؟

تزریق زیر خط مژه پایین می‌تواند از حرکت پلک پایین به سمت بالا جلوگیری کند. همچنین می‌توان آن‌ها را به پلک بالایی تزریق کرد تا در واقع چشم بیشتر باز شود، به خصوص اگر افتادگی پلک بالایی وجود داشته باشد.

چرا چشمان من پس از تزریق بوتاکس یا فیلر کوچکتر به نظر می‌رسند؟

تزریق روی پیشانی یا بین چشم‌ها ممکن است به ابروها سرایت کند و باعث پایین آمدن ابرو و نیز افتادگی پلک شود. در بیشتر موارد، افتادگی پلک بین یک تا سه هفته پس از درمان رخ می‌دهد و بیماران معمولاً این اثر نامطلوب را تنها برای چند هفته تجربه خواهند کرد.

آیا با افزایش سن باید روش‌های درشت کردن چشم را امتحان کنم؟

در طول روند پیری، افراد خاصیت ارتجاعی پوست خود را از دست می‌دهند، همراه با کاهش بافت نرم اطراف چشم و افزایش شلی رباط‌ها و تاندون‌هایی که شکل چشم را حفظ می‌کنند. بنابراین ممکن است لازم باشد این روش‌های درشت کردن چشم را امتحان کنید.

چه تعداد نخ برای درشت (لیفت) کردن چشم مورد نیاز است؟

جواب این سوال بستگی به وضعیت چشم شما دارد. برخی از چشم‌ها به شش نخ لیفت نیاز دارند، در حالی که برخی دیگر به 20 نخ نیاز دارند.

چه سنی برای درشت کردن چشم خوب است؟

اگر فقط می‌خواهید چشمان خود را زیباتر کنید، می‌توانید این روش‌ها را بعد از 18 سالگی امتحان کنید.

آیا می‌توانم بعد از لیفت چشم غیرجراحی از عینک استفاده کنم؟

اگر به طور معمول از عینک استفاده می‌کنید، می‌توانید طبق معمول عینک خود را بزنید.

عناوین این مطلب

مقالات مرتبط

رزرو وقت و مشاوره رایگان