لوگو لیا کلینیک
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

ماندگاری بوتاکس|عوامل موثر + راهکار های افزایش ماندگاری

عناوین این مطلب

بوتاکس یک ماده تزریقی است که مانع از حرکت عضلات می شود. تزریق بوتاکس می تواند برای درمان برخی مشکلات مفید باشد. افراد زیادی تزریق بوتاکس را برای درمان های زیبایی انتخاب می کنند. برای درمان های زیبایی محل تزریق و مقدار بوتاکس تزریق شده بر مدت ماندگاری تاثیر گذار است. عوامل دیگری هم بر ماندگاری بوتاکس اثر گذارند که در این مقاله به بررسی این عوامل می پدازیم.

ماندگاری بوتاکس چقدر است؟


ماندگاری بوتاکس چقدر است؟

بوتاکس یک داروی تزریقی است که می تواند به کاهش چین و چروک پوست کمک کند. به طور کلی اثرات تزریق بوتاکس معمولا چهار تا شش ماه پس از درمان باقی می ماند. بوتاکس کاربردهای پزشکی هم مانند درمان میگرن یا کاهش اسپاسم گردن دارد. ماندگاری بوتاکس در درمان پزشکی کوتاه تر است یعنی حدود دو تا سه ماه نتایج تزریق ماندگارند.

ماندگاری بوتاکس به چه عواملی بستگی دارد؟


ماندگاری بوتاکس به چه عواملی بستگی دارد؟

به طور معمول تزریق بوتاکس بین 4 تا 6 ماه ماندگاری دارد اما عوامل مختلفی بر میزان این ماندگاری تاثیر می‌ گذارند.

ماهیچه‌ ای که بوتاکس به آن تزریق می‌ شود.

اشخاصی که عضلات صورت قوی‌تری دارند، برای دستیابی به نتیجه مطلوب، نیاز به مقدار بیشتری بوتاکس دارند. دلیل این امر این است که تزریق بوتاکس به عضلات قوی‌تر دشوارتر است و برای رعایت استانداردهای ایمنی، نیاز به تزریق‌های بیشتری وجود دارد. بوتاکس و سایر تعدیل‌کننده‌های عصبی که عمدتاً در عضلاتی مانند عضلات اطراف چشم استفاده می‌شوند، به دلیل اینکه شما در طول روز به طور مداوم پلک می‌زنید، به سرعت از بین می‌روند. همچنین، تأثیر بوتاکس بر روی عضلات بزرگتر به سرعتتر از بین می‌رود.

متابولیسم و فعالیت بدنی

میزان فعالیت بدنی که انجام می دهید، می تواند بر نتایج تزریق بوتاکس تاثیر گذار باشد. معمولا نتایج تزریق بوتاکس برای ورزشکاران سریع تر از بین می رود چون متابولیسم یک ورزشکار نسبت به افراد کم تحرک، بیشتر است. بدن های فعال سریع تر بهبود می یابند در نتیجه سریع تر بوتاکس را از بین می برند.

تعداد دفعات تزریق بوتاکس

تکرار تزریق بوتاکس یکی از عواملی است که می تواند تاثیر مثبتی روی نتایج درمان داشته باشد چون عضله هایی که باعث ایجاد چین و چروک می شوند با تزریق مداوم ضعیف تر می شوند در نتیجه تاثیر درمان طولانی تر می شود. بنابراین برنامه ریزی منظم برای تزریق بوتاکس می تواند به شما کمک کند تا به نتایج دلخواه بلند مدت خود برسید.

تجربه انژکتور

تجربه انژکتور عامل بسیار مهمی است که می تواند بر نتایج بوتاکس تاثیر بگذارد. اگر بوتاکس خیلی عمیق تزریق شود ممکن است به رگ خونی برخورد کند که باعث کبودی پوست میشود. از طرف دیگر اگر بوتاکس بیش از حد سطحی تزریق شود ممکن است روی پوست برجستگی های قابل مشاهده ایجاد کند. بنابراین باید برای تزریق بوتاکس به یک متخصص زیبایی بسیار با تجربه مراجعه کنید.

مقدار بوتاکس تزریق شده

سن

در بیشتر موارد نتایج درمان برای بیماران مسن تر نسبت به جوان ترها ماندگاری کمتری دارد. چون کیفیت پوست در ماندگاری نتایج درمان تاثیر گذار است. کلاژن و خاصیت ارتجاعی کمتر و همچنین خطوط برجسته یا عمیق تر (که در بیماران مسن رایج است) منجر به کاهش زمان ماندگاری نتایج می شود.

حالات صورت

برخی از بیماران پس از، از بین رفتن نتایج تزریق استفاده از عضلات صورت خود را فراموش می کنند. نتایج آنها نسبت به افرادی که حالات چهره بسیار متحرکی دارند ماندگاری بیشتری خواهد داشت.

شرایط نگهداری از بوتاکس قبل از تزریق

بوتاکس نسبت به گرما تکان خوردن بیش از حد و زمان حساس است. بنابراین باید تازه باشد و در یخچال نگهداری شود.

استرس

مطالعات نشان می دهد که افزایش استرس در بدن تاثیر منفی بر نتایج تزریق بوتاکس دارد. هنگامی که سطح کورتیزول (هورمون استرس) افزایش می یابد بدن شما مواد تشکیل دهنده بوتاکس را سریعتر حالت طبیعی متابولیز می کند.

راهکارهای افزایش ماندگاری بوتاکس


راهکارهای افزایش ماندگاری بوتاکس

شما نمی توانید سرعت واکنش بدن به این مواد را تغییر دهید اما می توانید با مراقبت از پوست خود ماندگاری نتایج را افزایش دهید. کسانی که با مراقبت از بدن خود از پوست خود مراقبت کنند می توانند نتایج طولانی تری را تجربه کنند که با درمان های ترمیمی نزدیک به شش ماه دوام می آورد. کسانی که سیگار می کشند سبک زندگی ناسالمی دارند و ممکن است زودتر از کسانی که سیگار نمی کشند نیاز به تزریقات بعدی داشته باشند.

برنامه ریزی منظم برای تزریق بوتاکس

اگر می خواهید پوستی صاف و درخشان داشتته باشید باید به طور منظم تزریق بوتاکس را انجام دهید. بوتاکس نتایج موقتی دارد بنابراین پس از مدت زمان مشخصی از بین می رود. با جلسات ترمیمی منظم به طور طبیعی عضله های صورت خود را طوری تمرین خواهید داد که حالت های چین و چروک ایجاد نکنند. طبق تجربه ما این روش یکی از راه های بسیار مهم برای طولانی تر شدن زمان ماندگاری نتایج تزریق بوتاکس است.

فاصله بین جلسات ترمیمی را خیلی کوتاه نکنید.

در روزهایی که تزریق بوتاکس را برنامه ریزی کرده اید، از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید. اشعه ماورا بنفش می تواند عروق را گشاد کرده و جریان خون را افزایش دهد. این موضوع می تواند منجر به پخش سریعتر بوتاکس در بدن شود و در نتیجه ممکن است تاثیر درمانی را کاهش دهد. اگر به هر دلیلی نمی توانید از نور خورشید دوری کنید، از یک کرم ضد آفتاب با عامل حفاظتی SPF 30 استفاده کنید.

از محصولات پاک کننده استفاده نکنید.

حداقل یک هفته قبل از تزریق بوتاکس از پاک کننده های ساینده صورت، ماسک ها، اسکراب ها و تونر ها استفاده نکنید. محصولات پاک کننده صورت برای ماندگاری بوتاکس مفید نیستند.

یک روتین مراقبت از پوست داشته باشید.

تزریق بوتاکس برای کسانی که به خوبی از پوست خود مراقبت میکنند ماندگاری بیشتری خواهد داشت. اگر صبح و شب پوست خود را مرطوب و آب رسانی کنید نواحی تحت درمان صاف و بدون چین و چروک به نظر می رسند.

رژیم غذایی مناسب داشته باشید.

رژیم غذایی هم می تواند بر ظاهر پوست شما تاثیر گذار باشد. رژیم غذایی خود را تغییر دهید و از خوردن غذاهای بسته بندی شده و فرآوری شده خودداری کنید. همچنین شما باید مصرف قند خود را محدود کنید.

مصرف مکمل زینک

مطالعات نشان می دهد که سطح روی بدن شما می تواند اثر بخشی بوتاکس را افزایش دهد. با این حال اکثر افراد ناآگاهانه دچار کمبود روی هستند. برای طولانی تر کردن اثرات تزریق بوتاکس مصرف روی را در نظر بگیرید.

استرس را در زندگی خود کاهش دهید.

شما  باید سعی کنید که عوامل ایجاد استرس در زندگی خود را حدف کنید. استرس یک وضعیت رایج است و می تواند به روش های مختلفی روی بدن شما تاثیر منفی بگذارد. حتی می تواند اثرات طولانی مدت درمان بوتاکس را کاهش دهد. در واقع میزان بالای استرس می تواند باعث ترشح کورتیزول و سایر هورمون های شود که روند پیری را تسریع می کنند. برای افزایش طول عمر درمان های تزریقی خود برخی از تکنیک های کاهش استرس مانند مدیتیشن و یوگا را امتحان کنید.

ترک سیگار

استعمال دخانیات به سلامت پوست آسیب می زند و شانس ابتلا به بیماری های خطرناک را افزایش می دهد. سیگار پوست را ضعیف می کند و اگر پوست هیدارته و انعطاف پذیر نباشد نتایج تزریق بوتاکس خوب به نظر نمی رسد و ماندگاری کمتری دارد. برای اینکه بهترین نتیجه را از تزریق بوتاکس بگیرید و پوستی سالم داشته باشید باید سیگار را ترک کنید. در صورت امکان نیکوتین را به طور کامل ترک کنید چون نیکوتین تولید کلاژن در بدن را کند میکند و باعث پیری زودرس پوست می شود.

سوالات پرتکرار


آیا تکرار تزریق بوتاکس بر ماندگاری آن تاثیر دارد؟

استفاده منظم از بوتاکس میتواند کمک کند تا اثرات درمان هر بار ماندگاری طولانی تری داشته باشد. تزریق بوتاکس عضله ها را فلج می کند بنابراین شما نمی توانید از آنها استفاده کنید. اگر از عضله ها استفاده نشود کوتاه تر و کوچکتر می شوند در نتیجه به مرور زمان  برای رسیدن به نتایج مشابه با جلسات قبلی، به تزریق بوتاکس کمتر نیاز دارند.

هر چند وقت یک بار می توانید بوتاکس تزریق کنید؟

با پزشک خود صحبت کنید تا مشخص کند تا کی میتوانید با خیال راحت بوتاکس تزریق کنید. جلسه ترمیمی نباید زودتر از سه ماه انجام شود چون باعث ایجاد مقاوت در برابر تزریق بوتاکس می شود. اگر به طور منظم بوتاکس تزریق کنید ممکن است بتوانید فاصله بین جلسات درمانی را افزایش دهید و حدودا به شش ماه برسانید.

آیا ورزش کردن باعث کاهش ماندگاری بوتاکس می شود؟

بسیاری از پزشکان معتقدند که ورزش کردن تاثیری بر ماندگاری بوتاکس ندارد و میزان بوتاکس تزریق شده و ژنتیک فرد بر ماندگاری بوتاکس تاثیر بیشتری دارند. قانون کلی این است که پس از تزریق بوتاکس حداقل تا 4 و در بهترین حال تا 24 ساعت ورزش نکنید، خم نشوید یا دراز نکشید. برخی پزشکان توصیه می کنند حداقل تا یک هفته از انجام هر گونه فعالیت پر فشار خودداری کنید.

 تزریق بوتاکس در کدام نواحی صورت ماندگاری بیشتری دارد؟

با وجود اینکه تزریق بوتاکس تقریبا برای همه قسمت های صورت امکان پذیر است اما بعضی قسمت ها پاسخ بهتری به درمان می دهند. نتایج تزریق بوتاکس در قسمت پیشانی و بین ابروها ماندگاری بیشتری دارد.

عناوین این مطلب

مقالات مرتبط

رزرو وقت و مشاوره رایگان