لوگو لیا کلینیک
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

مزوتراپی غبغب: عوارض، ماندگاری و هزینه

عناوین این مطلب

مزوتراپی، یک اصطلاح کلی برای تمام انواع تزریقات درمانی است که با استفاده از آن‌ ها می‌ توان چربی‌ های اضافی را برطرف نموده و پوست را سفت کرد. این تزریقات ممکن است شامل دارو‌های ترکیبی، هورمون‌ ها، ویتامین‌ ها و داروهای هومیوپاتی و غیره باشند. مزوتراپی غبغب یک روش کم تهاجمی است که با تزریق آنزیم‌ های تجزیه کننده چربی، باعث پارگی و از بین رفتن سلول‌ های چربی این ناحیه شده و موجب رفع غبغب می‌ شود.

مزوتراپی غبغب چیست؟


مزوتراپی، یک روش موثر برای کاهش غبغب است که با تزریق ماده حل کننده چربی به ناحیه چانه و گردن انجام می‌شود. در این روش، پزشک از سوزن های بسیار نازک برای تزریق مواد خاص به پوست استفاده می‌کند و باعث حل شدن چربی در اطراف چانه و گردن می‌شود. پس از حل شدن چربی،لول‌های چربی به ط طبیعی از محل تحت درمان دفع می‌شوند تا متابولیسم بدن به طور طبیعی عمل کند.

مزایای مزوتراپی غبغب


مزایای مزوتراپی غبغب

این عمل می‌ تواند به کوچک کردن و یا رفع غبغب کمک کند.

آنزیم‌ های تجزیه کننده چربی که در طول مزوتراپی تزریق می‌ شوند، سلول‌ های چربی غبغب، فک و گردن را از بین می‌ برند. در نتیجه این سلول‌ ها دیگر نمی‌ توانند چربی را ذخیره کنند و چربی‌ های این نواحی از بدن دفع می‌ شوند. این فرایند موجب رفع یا کوچک‌تر شدن غبغب می‌ گردد.

خطر بروز عوارض جانبی در این روش اندک است.

مزوتراپی غبغب نسبت به سایر روش‌ های رفع غبغب، عوارض کمتری دارد زیرا آنزیم‌ های تجزیه کننده چربی که در طول مزوتراپی به غبغب تزریق می‌ شوند، در بدن نیز به طور طبیعی ساخته می‌ شوند. این امر عوارض جانبی را به حداقل می‌ رساند. با کمک این روش درمانی، شما می‌ توانید بدون اینکه نگران عوارض جانبی شدید و دوران نقاهت طولانی باشید، به نتایج زیبایی مشابهی با عمل‌ های جراحی، دست پیدا کنید.

این روش دردناک نیست.

هرچند ناحیه زیر چانه و گردن، ناحیه حساسی برای درمان است اما این روش درمانی غیرجراحی و کم تهاجمی است و نسبتا بدون درد می‌ باشد. شما فقط ممکن است که در طول درمان کمی احساس گرما کنید. با این‌ حال استفاده از پماد‌های بی‌ حس کننده در ناحیه تحت درمان، قبل از تزریق و گذاشتن یخ، بعد از تزریق، می‌ تواند هرگونه احساس ناراحتی را برطرف نمایند.

ظاهر جوان‌ تری به شما می‌ دهد.

به دلیل توانایی دارو‌های مزوتراپی در پاره کردن دیواره سلول‌ های چربی و جلوگیری از ذخیره سازی چربی در آن‌ ها، غبغب کوچک شده و یا کاملا برطرف می‌ شود. رفع غبغب موجب می‌ شود که ناحیه زیر چانه و گردن کاملا مشخص شده و همین امر موجب می‌ گردد که لاغرتر و جوان‌ تر به نظر برسید. با این روش درمانی اثرات گذشت زمان را از چهره خود پاک نمائید و چهره‌ ای بهتر از همیشه داشته باشید.

این یک روش غیر تهاجمی است.

مزوتراپی غبغب یک روش درمانی غیرتهاجمی است که به کمک عمل لیفت گردن و لیپوساکشن می‌تواند غبغب را رفع کند. با این حال، روش‌های جراحی ممکن است خطرات بیشتری نسبت به مزوتراپی غبغب داشته باشند. برای اجرای روش‌های درمانی دیگر، عموماً نیاز به بیهوشی عمومی است که این موضوع خطرات دیگری را به همراه دارد. به عنوان یک روش درمانی غیرتهاجمی، مزوتراپی غبغب دارای خطرات کمتری است و به شما کمک می‌کند تا روش درمانی مناسب برای خود را انتخاب کنید. البته می‌توانید نتایج زیبایی مشابه جراحی‌های تهاجمی را دریافت کنید، اما با خطرات کمتری مواجه خواهید شد.

این روش سریع انجام می‌ شود.

روند اجرای این روش درمانی سریع است. معمولا بیمار بین ۳۰ دقیقه تا یک ساعت تحت درمان قرار می‌ گیرد. به طور متوسط در یک جلسه درمانی مزوتراپی غبغب، بیمار بین ۲۰ تا ۵۰ تزریق در ناحیه زیرچانه، دریافت می‌ نماید. البته تعداد تزریقات دریافتی بسته به مقدار چربی در زیر چانه و نتایج درخواستی از این درمان، متفاوت است. بعضی از افراد ممکن است به جلسات درمانی بیشتری نیاز داشته باشند، اما جلسات درمانی بعدی نیز به همان اندازه آسان و سریع خواهد بود.

نتایج این روش درمانی طولانی مدت است.

به دلیل اینکه این روش درمانی، سلول‌ های چربی را در ناحیه مورد نظر از بین می‌ برد، این ناحیه فاقد سلول برای ذخیره سازی چربی می‌ شود. بیشترین نتایج درمانی مزوتراپی غبغب، پس از ۶ ماه بعد از تکمیل دوره درمان، مشاهده می‌ گردد.

چه افرادی کاندید مناسبی برای مزوتراپی غبغب هستند؟


چه افرادی کاندید مناسبی برای مزوتراپی غبغب هستند؟

اکثر افرادی که غبغب دارند و می‌ خواهند که آن را رفع نمایند، تصور می‌ کنند که واجد شرایط این روش درمانی هستند. مزوتراپی غبغب برای آن دسته از افرادی که اضافه وزن زیاد و ناپایدار دارند، توصیه نمی‌ شود، همچنین این درمان برای زنان باردار و زنانی که در دوران شیردهی هستند، افرادی که دارو‌های ضد انعقاد خون و داروهای قلبی مصرف می‌ کنند و افرادی که مبتلا به دیابت، بیماری کلیوی و یا کبدی هستند، مناسب نیست.

آمادگی‌ های لازم برای مزوتراپی غبغب


شما برای درک بهتر انتظاراتی که می‌ توانید از این روش داشته باشید، از قبل باید با پزشک خود مشورت نمائید. ممکن است پزشک شما، مصرف آسپیرین (بوفرین) و دارو‌های ضد التهابی غیر‌استروئیدی (NSAIDs) را یک هفته قبل از مزوتراپی غبغب، برای شما ممنوع کند زیرا این داروهای مسکن، ممکن است که خطر خونریزی و کبودی را در مزوتراپی افزایش دهد.

مزوتراپی غبغب چگونه انجام می‌ شود؟


مزوتراپی غبغب چگونه انجام می‌ شود؟

در هر جلسه درمانی ممکن است که از داروی بی‌ حسی بر روی پوست خود استفاده کنید ولی استفاده از آن ضرورتی ندارد، سپس با یک سوزن‌ کوتاه مخصوص، یک سری تزریقات برای شما انجام می‌ شود. ممکن است که این سوزن به یک دستگاه مکانیکی متصل شود تا بتواند تزریقات زیادی را پشت سرهم انجام دهد. بسته به شرایط ناحیه تحت درمان مزوتراپی، تزریقات در اعماق مختلفی از پوست شما انجام می‌ گردد و می‌ تواند از ۱ تا ۴ میلی‌متر در عمق پوست شما متفاوت باشد. پزشک ممکن است که سوزن را با زاویه خاصی به پوست شما وارد کند و یا اینکه دست خود را به سرعت هنگام تزریقات حرکت دهد و  با هر تزریق، مقدار اندکی از محلول وارد پوست شما می‌ گردد.

مراقبت بعد از مزوتراپی غبغب


بلافاصله بعد از اتمام مزوتراپی غبغب، با حل شدن چربی‌ ها، احتمال دارد که کمی قرمزی، تورم، حساسیت و درد در ناحیه تحت درمان احساس نمائید که همراه با کمی احساس کرختی در اثر داروی بی‌ حسی موضعی می باشد. این عوارض معمولا پس از چند روز به مقدار قابل توجهی، بهبود می‌ یابند.

  • در روز اول بعد از مزوتراپی از کمپرس سرد استفاده نمائید، البته ممکن است که تا چند ساعت درد داشته باشید.
  • حداقل تا ۴ ساعت بعد از مزوتراپی غبغب، از شستشوی ناحیه درمانی و دوش گرفتن، خودداری نمائید.
  • تا ۲۴ ساعت از انجام ورزش‌های شدید اجتناب نمائید.
  • تا ۲۴ ساعت پس از مزوتراپی، از مصرف دارو‌های ضد التهابی (آسپیرین، موترین و غیره) یا ویتامین‌ E خودداری نمائید.
  • پس از مزوتراپی غبغب، به مدت ۲ هفته از قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید، اجتناب نمائید.

ماندگاری مزوتراپی غبغب


ماندگاری مزوتراپی غبغب

پزشک شما باید بر اساس نیاز‌های خاص شما، یک برنامه درمانی ویژه برایتان طراحی نماید زیرا اکثر افراد برای رسین به اهداف زیبایی خود، با مزوتراپی غبغب، به بیش از یک جلسه درمانی نیاز دارند و به طوریکه در تحقیقات بالینی، مشاهده شده است، اکثر افرادی که تحت درمان مزوتراپی غبغب قرار گرفته‌ اند، پس از ۲ تا ۴ جلسه درمانی به نتایج قابل مشاهده رسیده‌ اند  و در ۵۹ درصد موارد، انجام ۶ جلسه درمانی ضروری بوده است.

هنگامی که آنزیم‌ های تزریق شده در مزوتراپی، سلول‌ های چربی را در ناحیه زیر چانه و گردن از بین ببرند، انتظار می‌ رود که نتایج، ماندگار باشد و نیازی به درمان مجدد نباشد زیرا سلول‌ های چربی دیگر نمی‌ توانند چربی ذخیره نمایند.

عوارض و معایب مزوتراپی غبغب


عوارض جانبی این روش درمانی اغلب به صورت موقت هستند و خود به خود بهبود می‌یابند. عوارض شایع این روش درمانی شامل تورم، کبودی، درد، بی‌حسی، قرمزی، گرفتگی در بعضی نواحی، گزگز، خارش، سفتی پوست و سردرد هستند.

در صورتی که عوارض جانبی نادر این روش درمانی رخ دهند، ممکن است آسیب به اعصاب فک رخ دهد که موجب بروز لبخند نامتقارن و ضعف عضلات صورت می‌شود. این عارضه در تحقیقات بالینی در حدود 4 درصد از افراد (از هر 100 نفر 4 نفر) مشاهده شده است. همچنین، مشکلات در بلع نیز در تحقیقات بالینی در حدود 2 درصد از افراد (از هر 100 نفر 2 نفر) گزارش شده است. با این حال، در تحقیقات بالینی نشان داده شده است که آسیب به اعصاب فک به طور میانگین در 44 روز (با بازه زمانی 1 تا 128 روز) و مشکل بلع به طور میانگین در 3 روز (با بازه زمانی 1 تا 81 روز) بهبود می‌یابد. همچنین، مشاهدات نشان داده است که تحلیل پوست و ریزش مو در ناحیه تحت درمان نیز رخ می‌دهد.

هزینه مزوتراپی غبغب


هزینه مزوتراپی غبغب بسته به میزان و دفعات تزریق، تعداد جلسات درمانی مورد نیاز، میزان چربی غبغب و دستمزد پزشک متفاوت است و برای اطلاع از مبلغ دقیق آن بهتر است حضورا به پزشک متخصص پوست و زیبایی مراجعه کنید.

سوالات متداول


آیا مزوتراپی برای رفع غبغب موثر است؟

بله. تحقیقات نشان داده است که مزوتراپی غبغب، چربی‌ های سطحی را که در بالای عضله پلاتیسما در گردن قرار دارند را به طور کاملا موثری از بین می‌ برد. بیش از ۷۵ درصد از بیمارانی که تحت درمان مزوتراپی غبغب قرار گرفته‌ اند، نتایج مثبتی را گزارش داده‌اند  و اکثر آن‌ ها ، پس از دو جلسه، بهبود قابل توجهی را در ظاهر چانه خود مشاهده نموده‌ اند، اگرچه ممکن است که انجام ۴ جلسه درمانی برای حصول نتایج دلخواه لازم باشد. بعضی اوقات، شکلی که غبغب دیده می‌ شود ممکن است به دلیل عوامل دیگری مانند: وجود چربی در زیر عضله، بزرگ شدن عضله زیر فک (عضله دو بطنی) و یا افتادگی پوست باشد. در این شرایط حتی اگر چربی سطحی برداشته شود، ممکن است مقداری غبغب دیده شود.

آیا مزوتراپی غبغب دردناک است؟

هرچند ناحیه زیر چانه و گردن، ناحیه حساسی برای درمان است اما این روش درمانی غیرجراحی و کم تهاجمی است و نسبتا بدون درد می‌ باشد. شما فقط ممکن است که در طول درمان کمی احساس گرما کنید.

برای مزوتراپی غبغب چند جلسه درمانی مورد نیاز است؟

معمولا، جلسات متعددی مورد نیاز است و  پزشک شما، ممکن است که یک تزریق در ماه در طول یک دوره ۶ ماهه را توصیه نماید. بین جلسات درمانی باید حد اقل یک ماه فاصله باشد، البته  بعضی افراد، بسته به مقدار چربی موجود در زیر چانه و نتایج دلخواهشان، ممکن است که به جلسات کمتری نیاز داشته باشند.

آیا نتیجه مزوراپی غبغب دائمی است؟

بله. آنزیم‌های تزریق شده در روند مزوتراپی باعث از بین رفتن سلول‌های چربی می‌ شوند. درنتیجه رفع غبغب با مزوتراپی دائمی است.

آیا مزوتراپی غبغب خطرناک است؟

مزوتراپی برای رفع غبغب یک روش کم تهاجمی و بی خطر است. عوارض جانبی احتمالی پس از مزوتراپی غبغب، شامل: قرمزی، سوزش، تورم، کبودی و تشکیل برآمدگی کوچک در محل تزریق‌ ها می‌ باشد.

عناوین این مطلب

مقالات مرتبط

رزرو وقت و مشاوره رایگان