لوگو لیا کلینیک

مهم‌ترین علائم عفونت لب بعد از تزریق ژل کدامند؟

عناوین این مطلب

عفونت لب بعد از تزریق ژل یک عارضه نادر محسوب می‍شود. بر طبق آمار از هر 500 تا 2500 نفر، یک نفر دچار عفونت پس از تزریق ژل می‌شود.
به ندرت امکان بروز عفونت باکتریایی وجود دارد و بسته به شدت عفونت، احتمال بروز عوارض مختلفی وجود دارد.

اطلاعات در مورد هر گونه عفونت یا عارضه پوستی بایستی در جلسه مشاوره به پزشک ارائه شود. در صورت بروز عفونت لب با پزشک خود مشورت کنید. پس از تزریق ژل، وجود مقداری خونریزی یا کبودی طبیعی می‌باشد ولی بروز مجدد قرمزی، ورم یا درد 2 روز پس از تزریق ژل می‌تواند نشان‌دهنده وجود عفونت باشد و امکان دارد به مصرف فوری آنتی بیوتیک نیاز باشد.
برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد عفونت لب بعد از تزریق و رزرو وقت مشاوره در لیا کلینیک ارائه دهنده بهترین خدمات در زمینه پوست و زیبایی در اندرزگو و قیطریه با شماره 02128426546 تماس بگیرید.

تزریق ژل


تزریق ژل 2-

از تزریق ژل برای رفع چین و چروک یا جای زخم بر روی پوست و همچنین برای افزایش حجم لب‌ها استفاده می‌شود. تزریق ژل باعث برآمدگی ناحیه مورد نظر می‌شود. این حالت معمولا با گذشت زمان از بین می‌رود. ژل‌ها شامل موارد زیر می‌باشند:
اسید هیالورونیک (رستیلن، ژوویدرم، کاپتیک). اسید هیالورونیک سبب جمع شدن مایع در ناحیه مورد نظر می‌شود.
کلاژن گاوی (زیپلاست، زیدرم). 4 هفته پیش از تزریق این ژل‌ها به تست آلرژی نیاز است.
پلیمر مصنوعی تجزیه‌پذیر (اسکالپترا)
کلسیم هیدروکسی آپاتیت (رادیس)
جهت تزریق برخی از ژل‌ها، ابتدا از ماده بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. سپس جراح یا متخصص پوست، از سوزن مخصوص برای تزریق ژل زیر پوست استفاده می‌کند. جلسه درمانی حدود 15 دقیقه طول می‌کشد. در برخی از موارد، پس از چند هفته فاصله دوباره از تزریق ژل استفاده می‌شود.

دلایل عفونت لب پس از تزریق ژل


لب‌ها نزدیک دهان قرار دارند و در نتیجه بیشتر در معرض عفونت قرار دارند. دهان انسان مملو از باکتری است و اگر باکتری وارد ناحیه تزریق شود، امکان دارد باعث بروز عفونت در لب یا ایجاد بیوفیلم (تجمع باکتری) در اطراف ژل شود. این نوع عفونت‌ها معمولا به شکل برآمدگی قرمز و گرم هستند. در برخی از مواقع عفونت در اثر وجود سابقه عفونت‌های پوستی مانند تبخال یا استافیلوکوک اورئوس ایجاد شده و در نهایت آسیب‌دیدگی پوست در زمان تزریق ژل می‌تواند باعث فعال شدن عفونت شود. در صورت وجود سابقه تبخال، معمولا متخصصین استفاده از قرص ضد ویروس را پیش از تزریق ژل توصیه می‌کنند.

علائم عفونت لب پس از تزریق ژل


علائم عفونت لب پس از تزریق ژل عبارتند از:
• قرمزی پوست
• ورم
• گرمی
• درد و حساسیت به لمس
این علائم با بیشتر عوارضی که سبب التهاب پس از عمل‌های زیبایی می‌شوند، یکسان هستند (مانند ورم یا واکنش آلرژیک پس از درمان)
متخصص بیماری‌های پوست بایستی تفاوت بین واکنش ایمنی، عفونت، ورم و قرمزی بعد از تزریق ژل را تشخیص دهد.

تشخیص عفونت لب بعد از تزریق ژل


تشخیص عفونت لب بعد از تزریق ژل

اولین بخش از واکنش التهابی ناشی از عفونت ممکن است در مدت 2 تا 24 ساعت و در یک بخش خاص از صورت ایجاد شود.
برای مثال در برخی از موارد، خارش و قرمزی بعد از تزریق ژل لب اولین علامت واضح عفونت محسوب می‌شوند.
علائم اولیه عفونت شامل درد به همراه حساسیت به لمس و قرمزی بعد از تزریق ژل لب می‌باشند. این علائم معمولا در مدت اولین هفته بین روز دوم تا ششم بروز می‌کنند. آبسه نیز بین روز ششم و چهاردهم ایجاد می‌شود
التهاب پس از تزریق ژل در طول شش ساعت به اوج خود رسیده و سپس کاهش پیدا می‌کند.
آلرژی در بیشتر موارد در 24 ساعت اولیه در کل صورت بروز می‌کند.
ورم ناشی از عفونت کمی بعد از آلرژی و به تدریج بروز کرده و تنها در یک محل خاص ایجاد می‌شود.
در صورت بروز همزمان علائم فوق، به درمان آلرژی و عفونت نیاز می‌باشد.

درمان عفونت لب پس از تزریق ژل


در صورت بروز عفونت و قرمزی لب پس از تزریق ژل، بایستی بعد از مراجعه به پزشک و مصرف آنتی‌بیوتیک، از زخم مراقبت شود.

مصرف آنتی‌بیوتیک خوراکی

در زمان بروز عفونت لب پس از تزریق ژل، امکان دارد پزشک مصرف آنتی بیوتیک را به بیمار توصیه کند. آنتی‌بیوتیک‌هایی که برای درمان عفونت پس از تزریق ژل مصرف می‌شوند، دارای خواص ضد التهابی نیز هستند. امکان دارد از آنتی‌بیوتیک برای مدت شش هفته استفاده شود.

حل کردن ژل

حل کردن ژل

از داروی هیالورونیداز معمولا به همراه آنتی‌بیوتیک استفاده می‌شود. هیالورونیداز به حل شدن ژل اسید هیالورونیک که در داخل ناحیه عفونی وجود دارد، کمک می‌کند.
برخی از افراد به هیالورونیداز حساسیت دارند، بنابر این ابتدا بایستی وجود حساسیت در بیمار ارزیابی شود.

تزریق آنتی‌بیوتیک در لب

در مواردی که عفونت شدید باشد، امکان دارد پزشک از تزریق آنتی‌بیوتیک در ناحیه مورد نظر استفاده کند. ممکن است به سه بار تزریق آنتی‌بیوتیک نیاز باشد. بین اولین و دومین تزریق بایستی یک هفته و بین دومین و سومین تزریق نیز بایستی دو هفته فاصله وجود داشته باشد.

خارج کردن ژل از ناحیه عفونی

امکان دارد نیاز باشد تا پزشک ژل تزریق شده در لب یا هر گونه چرک عفونی را خارج کند. این اقدام به خروج هر گونه عفونت و تسریع روند بهبود کمک می‌کند. این روش در مطب پزشک انجام می‌شود.

درمان زخم‌ها


در برخی از موارد امکان دارد عفونت منجر به ایجاد زخم باز شود. در چنین مواقعی بایستی از اقدامات زیر برای جلوگیری از گسترش عفونت استفاده شود.

تمیز نگه داشتن ناحیه مورد نظر

زخم باز که در اثر عفونت بر روی صورت ایجاد شده باشد، به درمان نیاز دارد. جهت جلوگیری از ورود باکتری بیشتر به زخم، ناحیه مود نظر را هر روز با آب گرم بشویید. این روش به جلوگیری از تجمع آلودگی در زخم و تسریع روند بهبود کمک می‌کند.
در صورت تشخیص پزشک از محصولات پاک‌کننده ملایم یا صابون ضد باکتری استفاده کنید. پیش از استفاده از هر روش درمانی برای درمان عفونت، با پزشک مشورت کنید.

استفاده از وازلین

جهت مرطوب نگه داشتن زخم، لایه نازکی از وازلین بر روی زخم قرار دهید. این روش به تسریع روند بهبود، کاهش مشکلات پوستی و رفع جای زخم کمک می‌کند. می‌توانید وازلین را با استفاده از انگشتان تمیز یا گوش‌پاک‌کن مورد استفاده قرار دهید.

پانسمان ناحیه مورد نظر با گاز استریل

در صورتی که زخم بزرگ باشد، امکان دارد به پانسمان زخم با گاز استریل نیاز باشد. به این منظور، گاز را بر روی محل مورد نظر قرار داده و با نوار چسب کاغذی، گاز را بر روی زخم ثابت نگه دارید. پس از این که زخم کمی بهبود پیدا کرد، می‌توانید گاز استریل را بردارید.
در ارتباط با پانسمان زخم با گاز استریل، با پزشک مشورت کنید.

نحوه جلوگیری از عفونت لب


نحوه جلوگیری از عفونت لب

جهت جلوگیری از بروز عفونت پس از تزریق ژل، از تمیز کردن پوست پیش از تزریق ژل توسط پزشک اطمینان حاصل کنید. در صورتی که پوست خشک یا عفونی باشد و یا هر مشکل دیگری بر روی پوست وجود داشته باشد، بایستی از تزریق ژل خودداری شود. همچنین توصیه می‌شود که پیش از تزریق ژل لب، از داروی ضد ویروس استفاده کنید تا از عدم بروز تبخال اطمینان حاصل شود. تبخال می‌تواند در اثر آسیب‌دیدگی پوست و یا التهاب ناشی از تزریق ایجاد شود.
جهت تزریق ژل به پزشک معتبر و با تجربه مراجعه کنید. پیش از تزریق با پزشک مشورت کنید تا از بروز هر گونه مشکل در ارتباط با تزریق ژل جلوگیری شود.
برخی از عارضه‌ها سبب افزایش احتمال بروز عفونت لب بعد از تزریق ژل می‌شوند. در صورتی که قبلا در اطراف صورت عفونت مانند جوش یا راش وجود داشته باشد، نباید از تزریق ژل لب استفاده شود. افراد دچار التهاب پوست نیز نباید از تزریق ژل استفاده کنند. در صورت بروز عفونت در بینی یا دهان مانند سینوزیت، بیماری لثه، عفونت گلو یا آبسه دندان نیز نباید از روش تزریق ژل استفاده شود.
برای مثال، افراد مبتلا به ویروس هرپس سیمپلکس، ویروس پاپیلومای انسانی، بیماری زرد زخم، مولوسکوم کنتاژیوزوم یا عفونت قارچی نزدیک لب نباید از تزریق ژل لب استفاده کنند.

سوال‌های رایج در مورد عفونت لب بعد از تزریق ژل


بروز عفونت لب پس از تزریق ژل چقدر متداول می‌باشد؟

به ندرت امکان بروز عفونت لب پس از تزریق ژل وجود دارد.

آیا تزریق ژل می‌تواند باعث بروز آبسه شود؟

آبسه پس از تزریق ژل لب معمولا از نوع عفونت شدیدی است که در مدت دو هفته پس از تزریق بروز می‌کند.

آیا امکان بروز واکنش آلرژیک به تزریق ژل وجود دارد؟

بله. به ندرت امکان بروز واکنش آلرژیک به تزریق ژل وجود دارد.

توده یا برآمدگی در اثر تزریق ژل لب چقدر ماندگار می‌باشد؟

در ارتباط با وجود توده و بروز عوارض تزریق ژل لب مانند عفونت یا انسداد عروقی بایستی با متخصص مشورت شود. در صورت تشخیص متخصص مبنی بر عدم وجود هر گونه مشکل، نیازی به نگرانی نمی‌باشد و توده معمولا پس از یک تا دو هفته رفع می‌شود. می‌توان جهت کاهش ورم از یخ یا کمپرس سرد استفاده کرد.

آیا در زمان استفاده از آنتی بیوتیک، تزریق ژل لب امکان‌پذیر است؟

در صورت وجود عفونت در بدن، امکان دارد عفونت وارد ژل شده و باعث بروز عفونت موضعی شود. به همین دلیل، در صورتی که از آنتی‌بیوتیک استفاده می‌کنید نباید از روش تزریق ژل لب استفاده کنید.

چگونه می‌توان توده ناشی از تزریق ژل لب را حل کرد؟

در صورت وجود توده، برآمدگی یا هر گونه مشکل دیگر ناشی از تزریق ژل لب، بهترین گزینه استفاده از هیالورونیداز می‌باشد. هیالورونیداز آنزیمی است که جهت حل کردن هر گونه ژل اسید هیالورونیک در بافت تزریق می‌شود.

عناوین این مطلب

مقالات مرتبط

رزرو وقت و مشاوره رایگان