لوگو لیا کلینیک
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

امبدینگ یا کاشت نخ برای لاغری شکم و پهلو و چربی سوزی

عناوین این مطلب

چاقی مشکل رایجی است که بسیاری از افراد از آن رنج می‌برند. راه‌های زیادی وجود دارند که می‌توانند به درمان چاقی افراد کمک کنند و هر یک از این روش‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. امبدینگ نخ‌های کات‌ گوت و یا مصنوعی یکی از این روش‌ها است و از نخ برای تحریک نقاط خاص و کمک به کاهش وزن استفاده می‌کند.

امروزه امبدینگ یا کاشت نخ در آکوپوینت‌ها مداخله‌ای رایج برای درمان چاقی‌های ساده است. در این روش درمانی، نخ کتگوت پروتئین حیوانی در نقاط فشار قرار داده میشود و آنها را برای دوره‌ای طولانی تحریک کرده و تاثیری ادامه دار ایجاد می کند. مزایای امبدینگ در آکوپوینت‌ها، در مقایسه با طب سوزنی استاندارد، عبارتند از: ماندگاری بیشتر نتایج، رضایت بیشتر و نتایج درازمدت قوی‌تر و استوارتر.

عملکرد امبدینگ چگونه است؟

تحریک آکوپوینت‌ها و کاشت نخ‌های جذبی زیر پوست می‌تواند تحریکات بیوشیمی و بیولوژیکی را ایجاد کرده و ساخت پروتئین و کربوهیدرات را افزایش دهد. این روش همچنین می‌تواند سوخت و ساز مواد مغذی عضلات را افزایش داده و بهبود در سوزاندن چربی‌های ذخیره شده در بافت‌های مجاور را بهبود بخشد.
دلیل اینکه این روش نتایج بهتری نسبت به طب سوزنی (آکوپانکچر) استاندارد ارائه می‌دهد، این است که نخ‌های باقی‌مانده در بدن شما تحریک آن را افزایش می‌دهند و این باعث می‌شود که بدن به نخ واکنش نشان دهد و در نتیجه چربی‌ها را بسوزاند و مصرف کالری را افزایش دهد.

کاربردهای دیگر امبدینگ

کاربردهای امبدینگ

اگرچه می‌توان از این درمان برای قسمت‌های مختلف بدن مانند: بازوها، پاها و شکم استفاده کرد، اما اکثراً این روش در اطراف شکم استفاده می‌شود که نتایج مشهودتری دارد و به این درمان بهتر پاسخ می‌دهد.

در درمان چاقی ساده، امبدینگ یا کاشت نخ تأثیرات مثبتی روی قاعدگی دردناک (دیسمنوره)، قند خون بالا (هایپرگلیسمی)، هایپرلیپیدمی، کلسترول بالا (هیپرکلسترولمی) و بیماری‌های گوارشی نیز دارد و اثرات منفی کمی دارد. (منبع)

این درمان یک درمان طبیعی و مطابق قوانین درمان چاقی در سازمان جهانی بهداشت (WHO) است. در نتیجه امبدینگ در آکوپوینت‌ها برای درمان چاقی باید کاربردهای بالینی بیشتری در سرتاسر جهان پیدا کند.

مزایای امبدینگ

مزایای امبدینگ

امبدینگ مزایای مختلفی دارد که عبارتند از:

  • عوارض جانبی جزئی
  • کاربرد آسان
  • اثرات مثبت مداوم
  • نتایج طبیعی
  • تغییرات مشهود در سایز

کاندیدهای امبدینگ و موارد منع استعمال

کاندیدهای امبدینگ

اشخاصی که با مشکل تجمع چربی زیر جلدی روبرو هستند، که ممکن است ناشی از اختلالات غدد درونی یا مشکلات مرتبط با متابولیسم باشد، می توانند از این درمان بهره ببرند. اما در برخی موارد، استفاده از امبدینگ برای کاهش وزن منع شده است.
درمان امبدینگ برای سیستیت یا زخم معده توصیه نمی شود تا از عفونت جلوگیری شود؛ همچنین برای افرادی که به بیماری های پوستی خطرناک و جدی، دیابت شدید یا هرگونه مشکلات بافت پوست و بافت های زیرین آن ناشی از بیماری های مختلف رنج می برند، استفاده از امبدینگ توصیه نمی شود.
استفاده از امبدینگ برای افرادی که احتمال خونریزی به دلیل کمبود پلاکت خون دارند و افراد مبتلا به تنش روانی، تعریق زیاد، خستگی یا گرسنگی شدید مناسب نیست.
همچنین درمان امبدینگ در دوران قاعدگی و در ناحیه شکم و قسمت کمری-خاجی (مربوط به مهره های کمر و استخوان خاجی) در زنان باردار توصیه نمی شود.
درمان امبدینگ در کودکان زیر 7 سال توصیه نمی شود و یا باید با احتیاط فراوان مورد استفاده قرار گیرد.

در امبدینگ از چه نخی استفاده می‌شود؟

نخ امبدینگ

در این درمان از دو نوع نخ استفاده می‌شود. یکی از آن‌ها نخ کت‌گوت است که از روده (گوسفند یا بز) ساخته شده و فوراً در بدن جذب می‌شود. نخ کت‌گوت از مواد طبیعی ساخته شده و در نتیجه عوارض بسیار کمی دارد.

نخ دیگر، نخ مصنوعی است که چند ماه طول می‌کشد تا جذب بدن شود و این امر باعث می‌شود که نتایج ماندگارتری داشته باشد. این نخ‌ها به روش‌های خاصی تولید می‌شوند تا خطر واکنش آلرژیک نسبت به آن‌ها کم باشد و تا زمانی که به طور کامل جذب شوند در بدنتان ناراحتی ایجاد نکنند.

روند امبدینگ

روند امبدینگ

بعد از استعمال بی‌حسی موضعی برای اطمینان از اینکه در طول درمان دردی نخواهید داشت، پزشک نقاط خاصی را مشخص خواهد کرد و نخ را در داخل آن‌ها فرو خواهد برد. این کار با ابزار کاشت (که معمولاً یک سوزن خیلی باریک است) انجام می‌شود؛ پوستتان سوراخ می‌شود، نخ به وسیله‌ی سوزن وارد بدن می‌شود و وقتی که در جای مناسب قرار گرفت، سوزن خارج می‌شود و دو سر نخ چیده می‌شود تا در جای خود بماند تا اینکه جذب شود.

نخ‌ها تقریباً در عمق 1 سانتی‌متری قرار می‌گیرند و این امر باعث می‌شود که از عوارضی مانند عفونت به خاطر نزدیک شدن به استخوان جلوگیری شود و درمان ایمن‌تر باشد.

نخ به طور طبیعی بعد از 15 روز الی 3 ماه (بسته به نوع نخ استفاده شده، که کت‌گوت بسیار سریع‌تر است و نخ‌های مصنوعی ماندگارتر هستند) حل شده و جذب می‌شود تا هدف کاهش وزن حاصل شود. این درمان در فواصل مختلفی تکرار می‌شود و دردسر مراجعه و تحمل درد روزانه برای نیدلینگ، که درمانی رایج در طب سوزنی قدیمی و سنتی است را ندارد.

مراقبت‌های بعد از امبدینگ و نقاهت

این درمان نیازی به استراحت ندارد و بعد از انجام این درمان می‌توانید زندگی روزمره خود را ادامه دهید. با این حال مواردی وجود دارند که باید برای اجتناب از عوارض جانبی و دستیابی به بهترین نتایج ممکن رعایت کنید و عبارتند از:

  • الکل و داروهای رقیق کننده‌ی خون مصرف نکنید؛ مصرف این موارد منجر به خونریزی خواهد شد.
  • محل درمان را لمس نکنید و از وارد کردن فشار به این ناحیه خودداری کنید.
  • محل درمان را تمیز نگه دارید و ضدعفونی کنید تا احتمال عفونت کاهش یابد.
  • رژیم غذایی سالمی داشته باشید تا مشکلتان باز نگردد.
  • وقتی که اجازه داشتید و تحت نظر پزشک، فعالیت جسمانی را شروع کنید یا افزایش دهید.

پزشکتان بعد از درمان دستوراتی به شما خواهد داد که باید کامل از آن‌ها پیروی کنید.

نتایج امبدینگ

نتایج امبدینگ

بعد از امبدینگ، روند تجزیه‌ی چربی فعال می‌شود و عملکرد دستگاه درون‌ریز (اندوکرین) نیز تنظیم و متعادل می‌شود و چربی به طور طبیعی متابولیزه خواهد شد و این امر دلیل اصلی چاقی را ریشه‌کن خواهد کرد.

در درمان امبدینگ به خاطر تأثیر طولانی‌مدتی که روی ساختار رژیم غذایی خواهد داشت، عادات غذایی جدیدی شکل خواهد گرفت و اندازه‌ی شکم در مقایسه با قبل از درمان بسیار کاهش خواهد یافت و اعصاب دستگاه گوارش هم از حالت بی‌حسی قبل خارج خواهند شد. این امر بسیار مهم و حساس است و می‌تواند روی مرکز سیری مغز تأثیر بگذارد و دیگر پرخوری کردن کار ساده‌ای نخواهد بود.

باید توجه داشته باشید که لازم است صبور باشید تا نتایج چشمگیری در کاهش وزن ببینید، چون این روند تدریجی و کند است؛ با این حال ممکن است کاهش سایز سریع‌تر هم رخ دهد. می‌توانید انتظار داشته باشید که بعد از این درمان ماهیانه 3 تا 5 کیلوگرم وزن کم کنید که میزان مناسبی برای کاهش وزن ماهیانه بدون عوارض جانبی است.

بهتر است که در طی روند کاهش وزن برنامه‌ی ورزشی مناسبی نیز داشته باشید. همراه با تأثیرات درازمدت امبدینگ برای کاهش وزن، تا زمانی که فرد دیگر پرخوری نکند، امکان بازگشت چاقی وجود نخواهد داشت.

عوارض جانبی و خطرات امبدینگ

عوارض امبدینگ

این درمان عمدتاً ایمن بوده و در اکثر موارد عوارض جانبی گزارش نشده است. با این حال اگر این درمان را پزشکی غیرمجرب انجام دهد، می‌تواند تا مدتی بعد از درمان باعث کبودی، تورم و حساسیت به لمس در قسمت کاشت نخ شود. معمولاً این عوارض جانبی خودبه‌خود برطرف می‌شوند.

با این حال به احتمال کم علائم خطرناکی مانند: تعریق بیش از حد، تب و مشکل در تنفس را تجربه خواهید کرد؛ در چنین مواردی باید فوراً به پزشکتان اطلاع دهید و درمان شوید، چون ممکن است نشانه‌ی عفونت باشند.

هزینه‌ی امبدینگ

هزینه امبدینگ در بیماران مختلف متفاوت خواهد بود و برای تعیین هزینه درمان، پزشک شما باید شما را معاینه کرده، برنامه درمانی مناسب را به شما توصیه کند و سپس هزینه درمان را مشخص کند. عواملی مانند دستمزد پزشک، هزینه های کلینیک، نوع نخ و داروی بی حسی استفاده شده و موقعیت جغرافیایی، تأثیری بر هزینه درمان خواهند داشت که باید برای آن پرداخت کنید.

تفاوت بین طب سوزنی (آکوپانکچر) و امبدینگ چیست؟

تفاوت بین طب سوزنی (آکوپانکچر) و امبدینگ

روند اصلی هر دو درمان مشابه هم است؛ که شامل فرو بردن سوزن بسیار باریک در بدن و تحریک نقاطی خاص است. با این حال در طب سوزنی سوزن در طول جلسه‌ی درمان در بدن باقی می‌ماند و سپس خارج می‌شود و همزمان با خارج شدن آن تمام تأثیرات مثبت آن تمام می‌شود.

اما در امبدینگ، چون نخ مدتی (مدتی کوتاه برای نخ کت‌گوت و چندین ماه برای نخ مصنوعی) در بدن باقی می‌ماند، تأثیرات مثبت آن روی بدن باقی خواهند ماند و وزنتان مدت بیشتری کاهش خواهد یافت.

خلاصه

امبدینگ برای کاهش وزن هم ایمن و هم مؤثر است. با این حال ممکن است این درمان برای همه‌ی افراد مناسب نباشد؛ ابتدا باید با پزشکتان مشورت کنید تا تشخیص دهد که شما کاندید مناسبی برای این درمان هستید یا خیر.

تأثیرات آن مدتی باقی می‌مانند و بعد از درمان شاهد بهبود وضعیت جسمی خود خواهید بود. باید توجه داشته باشید که کاهش سایز، مشهودتر و سریع‌تر از کاهش وزن معنادار رخ خواهد داد.

سؤالات متداول

آیا امبدینگ ایمن است؟

بله. این درمان بسیار ایمن است و عوارض جانبی کم یا در حد صفر دارد.

آیا امبدینگ دردناک است؟

درد آن کمی بیشتر از طب سوزنی سنتی است، اما بیشتر از آمپول زدن نیست.

آیا امبدینگ مؤثر است؟

بله. این درمان نتایج خوبی در کاهش سایز به همراه داشته و برای کاهش وزن هم کمی افراد باید صبور باشند تا نتایج را احساس کنند.

بعد از امبدینگ کی می‌توانم زندگی روزمره‌ی خود را از سر گیرم؟

بعد از درمان امبدینگ نیازی به استراحت نیست؛ با این حال باید احتیاط کنید و مراقبت‌های بعد از درمان را انجام دهید تا هر چه زودتر به طور کامل بهبود یابید.

امبدینگ برای کاهش سایز بهتر است یا کاهش وزن؟

این درمان برای هر دو مورد مناسب است، اما کاهش سایز بسیار زودتر از کاهش وزن رخ خواهد داد.

آیا می‌توان امبدینگ را تکرار کرد؟

اساساً این درمان باید تکرار شود تا در درازمدت برایتان مفید باشد. پزشک فواصل بین مراجعات را مشخص خواهد کرد، زیرا برای افراد مختلف متفاوت خواهد بود.

عناوین این مطلب

مقالات مرتبط

رزرو وقت و مشاوره رایگان