لوگو لیا کلینیک

مزوتراپی مو برای رشد و تقویت مو (مزایا و معایب)

تعداد کمی از زنان از ظاهر موهای خود راضی هستند. متأسفانه امروز موهای ما به علت آلودگی هوا، آب و محیط زیست به شدت آسیب دیده است. استرس و تنش ناشی از زندگی روزمره و اختلالات خواب نیز باعث شده سلامت و زیبایی موها به خطر بیفتد. موها اولین عضو بدن هستند که تحت تأثیر تغییرات ایجاد شده قرار می‌گیرند به این ترتیب پیشگیری از آسیب دیدگی آن‌ها بهتر و راحت تر از درمان کردنشان است. مزوتراپی مو یکی از روش‌های درمانی مؤثر است که انواع ویتامین و مواد معدنی و آمینواسیدها را در اختیار پوست و موی سر قرار می‌دهد. مزوتراپی مو در قیطریه و اندرزگو باعث می‌‌شود مواد مغذی لازم در اختیار فولیکول‌های مو قرار بگیرد و به کمک این روش مشکلاتی از قبیل ریزش مو کنترل می‌شود، ضخامت موها افزایش پیدا می‌کند، از ریزش مو جلوگیری می‌شود و موها محکم تر و درخشان تر خواهند شد.

مزوتراپی می‌تواند به درمان مشکلات متعدد مرتبط با پوست و موی سر که به علت آلودگی هوا، رژیم غذایی نامناسب و ضعف بدن ایجاد شده‌اند کمک کند. اما در مواردی که مشکلات پوست و مو به علت یک بیماری خاص ایجاد شده‌اند مزوتراپی نمی‌تواند نتایج مطلوبی را ایجاد کند و باعث تغییر شرایط شود. قبل از تصمیم گیری برای انجام مزوتراپی مو می‌توانید با متخصصین کلینیک زیبایی لیا مشورت کنید و بهترین تصمیم را بگیرید.

 مزوتراپی مو چیست؟


مزوتراپی مو به تزریق مستقیم ویتامین و مواد معدنی از قبیل کلسیم، ید، منیزیم، مس، روی، سلنیوم، آهن و پتاسیم به درون لایه‌های مختلف پوست گفته می‌شود در این روش استفاده از آمینواسید و بازکننده‌های پوست سر به منظور بهبود رشد موها ضروری می‌‌باشند. مزوتراپی با تأثیرات شگفت‌انگیزی بر پوست و مو همراه است و در دنیای زیبایی مدرن به‌عنوان یکی از روش‌های پرطرفدار برای رفع مشکلات مرتبط با ریزش مو مورد استفاده قرار می‌گیرد. می‌‌توان با مزوتراپی به درمان مشکلات مختلفی از قبیل رشد نامناسب موها، رفع شوره سر و انتقال مواد مغذی به فولیکول‌های مو پرداخت. مزوتراپی توسط پزشک آموزش دیده انجام شود تا با تزریق مواد معدنی و انواع ویتامین به حفظ سلامت پوست و مو کمک کرد. پزشک با توجه به نوع مشکل بیمار به انتخاب ترکیبات مناسب خواهد پرداخت. هزینه درمان با این روش با نوع مشکل بیمار ارتباط مستقیم دارد.

 قابلیت‌های مزوتراپی


 • مزوتراپی با مزایای متعددی همراه است که برخی از آنها به شرح زیر می‌باشند:
 • درمان ریزش شدید موها
 • درمان چرب بودن پوست سر ناشی از تخریب غدد چربی زیر پوست
 • درمان شوره
 • درمان خشکی پوست سر
 • درمان موخوره و شکنندگی مو
 • افزایش حجم مو در نواحی اصلی سر

قابلیت‌های مزوتراپی مو

 ترکیبات مورد استفاده در مزوتراپی مو


پزشک با هر بار تزریق مقادیر قابل توجهی از انواع ویتامین، مواد معدنی و سایر عناصر ضروری را در اختیار پوست قرار می‌‌دهد. معمولاً پزشک به ترکیب ۲ تا ۶ ماده ضروری می‌پردازد. ویتامین‌های گروه ب با ایجاد متابولیسم طبیعی به رشد مجدد و ترمیم موها کمک می‌کنند، از ترکیبات زیر برای مزوتراپی مو استفاده می‌شود:

 • مس و روی از ضعیف شدن ساختار مو جلوگیری می‌کنند و استفاده از این دو ماده معدنی تواند به افرادی که دچار ریزش موی ارثی شده‌اند کمک بسیار زیادی نماید.
 • هیالورونیک اسید مواد مغذی مورد نیاز را در اختیار پوست سر قرار می‌‌دهد تا رشد موها تسریع گردد.
 • آمینواسیدها واحدهای سازنده مو هستند و به ساخت رشته‌های کراتین کمک می‌کند.
 • فاکتورهای رشد باعث افزایش گردش خون در پوست سر می‌‌شوند و به این ترتیب فولیکول‌های مقوی تر شده و تراکم موها افزایش پیدا می‌کند.
 • کوآنزیم انرژی لازم برای رشد موها و بهبود ساختار آنها را در اختیار پوست سر قرار می‌دهد.

ماینوکسیدل حاوی ترکیبات فعالی است که به عنوان یکی از روش‌های مؤثر برای کنترل ریزش مو مورد استفاده قرار می‌گیرد. پزشک زمانی از این محصول استفاده می‌‌کنند که سایر روش‌ها تأثیری در بهبود شرایط بیمار نداشته باشند. از سوی دیگر ماینوکسیدل بسیار سمی است و می‌تواند باعث بروز عوارض جانبی متعددی شود این محصول فقط برای استعمال خارجی طراحی شده است و به صورت بطری‌های آماده در داروخانه‌ها عرضه می‌شود. متخصص پوست و مو با توجه به شرایط بیمار بهترین روش و ترکیبات مناسب را به منظور بهبود سلامت پوست و موی سر تجویز می‌کند. شما می‌توانید با مراجعه به یک پزشک با تجربه از مزایای مزوتراپی بهره مند شوید.

 مزوتراپی چه ویژگی‌هایی دارد؟ 


در حال حاضر پزشکان از روش‌های متعدد به منظور درمان مشکلات پوست و موی سر استفاده می‌کنند. انتخاب روش‌های درمانی علاوه بر مسائل مالی به نتایج مورد انتظار بیمار بستگی دارد. مزوتراپی یک روش درمانی است که نتایج حاصل از آن به سرعت قابل مشاهده است اما ممکن است همان طور که انتظار داریم نتایج آن ماندگاری زیادی نداشته باشند. هومیوپاتیک یکی از روش‌هایی است که به بهبود موها کمک می‌‌کند و با تأثیرات طولانی تری همراه است اما نتایج حاصل از آن به سرعت قابل مشاهده نیست.

ویژگی‌های مزوتراپی مو

 

 استفاده از کوکتل آلوپاتیک در مزوتراپی

کوکتل آلوپاتیک حاوی انواع ویتامین، مواد معدنی، الاستین، کلاژن و اتساع دهنده‌های عروق و سایر ترکیبات فعال است. پزشک پس از ارزیابی دقیق پوست و موی سر و مشکلات خاص بیمار، مکان تزریق و نتایج مورد انتظار را پیش بینی خواهد کرد. این نوع کوکتل می‌‌تواند به سرعت به رفع مشکلات بیمار کمک کند.

 استفاده از کوکتل هومیوپاتیک در مزوتراپی مو 

کوکتل هومیوپاتیک فقط حاوی ترکیبات گیاهی است که بدون استفاده از روغن‌ها یا سایر ترکیبات شیمیایی و بر پایه آب درون پوست تزریق می‌‌شوند. این ترکیب باعث فعال شدن فعالیت بالقوه بدن و همچنین افزایش فعالیت پوست سر خواهد شد که در نتیجه بیمار شاهد بهبود ظاهر پوست سر خود خواهد بود. و نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که این نوع کوکتل فقط برای آن دسته از بیمارانی مناسب است که نگران زیبایی موهای خود و مشکلات آن هستند.

 کاربرد مزوتراپی


مزوتراپی به تزریق ترکیبات فعال زیر سطح پوست و به کمک وسایل مختلف گفته می‌شود. انجام این روش درمانی می‌تواند باعث بروز مقداری درد و در برخی موارد نادر عوارض جانبی خاص شود. یکی از روش‌هایی که پزشکان از آن استفاده می‌کنند تزریق مزوتراپی به صورت ترکیبی درون بدن است در این روش پزشک از سرنگ‌های مخصوص برای تزریق ترکیبات مورد نظر از قبیل انواع ویتامین استفاده می‌کند و معمولاً بیمار در طول درمان دچار هیچگونه دردی نخواهد شد. برای انجام این روش باید بیمار به پشت دراز بکشد تا پزشک قادر به انجام مزوتراپی باشد.

 تفنگ مخصوص مزوتراپی مو 

استفاده از این دستگاه مستلزم دقت و مهارت بسیار بالایی است زیرا تزریق نامناسب می‌‌تواند باعث آسیب دیدگی پوست سر شود. قبل از آنکه از این روش برای درمان استفاده کنید باید مزایا و معایب آن را به خوبی ارزیابی نمایید و اطمینان حاصل نمایید پزشک مربوطه به خوبی با روش مورد نظر شما آشنایی دارد. این دستگاه به یک سرنگ مخصوص متصل شده که می‌‌تواند انواع ویتامین و مواد معدنی را به عمق مورد نظر پوست ارسال کند. با استفاده از این دستگاه مخصوص می‌‌توان از هر نوع کوکتل درمانی استفاده کرد تا مشکلات متعدد پوست برطرف گردد.

 

تفنگ مزوتراپی مو

 

 مزو اینجکشن یا مزو رولر

در حال حاضر می‌‌توان از مزو رولر که یک دستگاه مخصوص برای درمان مو و پوست سر است استفاده نمود. مزو رولر و مزو اینجکشن در مراکز زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که دارای چندین سرنگ از سند که به طور همزمان به تحریک پوست سر می‌‌پردازند. سهولت استفاده و مقرون به صرفه بودن آن باعث شده در دنیای زیبایی طرفداران زیادی داشته باشد. در این روش سرنگ‌ها به انتقال مواد مغذی به درون پوست سر می‌پردازند و مکانیسم عمل آنها شبیه تفنگ مزوتراپی است که در هر دو روش از سرنگ استفاده می‌شود که به طور همزمان وارد پوست سر می‌شوند. استفاده از این روش در مقایسه با تفنگ مزوتراپی باعث بروز درد بیشتری خواهد شد.

 استفاده از مزو رولر در منزل

شما نمی‌توانید به تنهایی در منزل به تزریق مزوتراپی بپردازید زیرا انجام این روش فقط در کلینیک و مراکز زیبایی و تحت نظر متخصص امکان پذیر است. هزینه درمان با این روش به داروها و تعداد جلسات مورد نیاز و همچنین تخصص پزشک بستگی دارد. معمولاً درمان با مزوتراپی حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد و در صورتی که قصد تزریق کوکتل را دارید می‌توانید با پزشک خود در این رابطه مشورت کنید. در صورتی که قصد انجام مزوتراپی در منزل را دارید می‌‌توانید از مزو رولر استفاده نمایید که مهمترین مزیت آن استقلال و عدم نیاز به حضور دیگران است. اما نتایج حاصل از آن به دلایلی که در قسمت پایین به آنها اشاره می‌کنیم کمتر است.

 

مزو رولر برای مزوتراپی مو

 

 • عدم نفوذ سرنگ به لایه‌های عمیق پوست
 • بالا بودن هزینه خرید مواد
 • غیر قابل استفاده بودن سرنگ پس از چند بار تزریق

اگر هزینه درمان برای شما مهم نیست استفاده از کوکتل و انواع مختلف ویتامین را به شما توصیه می‌کنیم. در صورتی که قصد انجام این روش در منزل را دارید باید از وسایل مناسب استفاده کنید.

 آیا مزوتراپی درد دارد؟


پاسخ این سؤال مثبت است که علاوه بر تحمیل هزینه بالا باید درد حاصل از آن را نیز تحمل کنید اما به طور کلی این مسئله به آستانه تحمل درد توسط فرد بستگی دارد. قسمت پشت سر و اطراف گوش حساس هستند و شما درد قابل توجهی را تجربه خواهید کرد. پس از مزوتراپی نباید موهای خود را بشویید و حداقل به مدت چهار روز از رفتن به استخر و حمام بخار خودداری کنید تا از بروز عوارض جانبی جلوگیری گردد. توصیه می‌شود که در دوران پریود از مزوتراپی خودداری کنید زیرا آستانه تحمل درد در این دوران کاهش پیدا می‌کند.

 محدودیت‌های مزوتراپی


اگر فولیکول‌های مو از بین رفته اما موها هنوز زنده باشند مزوتراپی می‌تواند به رفع این مشکل کمک کند. در صورتی که مشکلات مرتبط با مو به دلایل دیگری ایجاد شده باشد مانند تغییرات هورمونی و ژنتیک معمولاً مزوتراپی نمی‌تواند معجزه کند. همه روش‌های درمانی با برخی عوارض جانبی همراه هستند و مزوتراپی از این قاعده مستثنا نیست. انجام مزوتراپی در موارد زیر ممنوع است:

 • بارداری و شیردهی
 • حساسیت به برخی ترکیبات خاص
 • دوران پریود
 • اختلالات غدد درون ریز
 • ابتلا به تومورهای بدخیم و خوش خیم
 • عفونت

 مزایای مزوتراپی 


قبل از انجام مزوتراپی بهتر است با مزایای این روش آشنا شوید. مزوتراپی مو از جمله روش‌هایی است که مخالفان و موافقان متعددی دارد که باید به طور دقیق به بررسی دلایل موافقت و مخالفت آنها پرداخت. بهتر است با فردی که از مزوتراپی برای درمان مشکلات پوست و موی سر خود استفاده کرده است مشورت کنید و همه سؤالات خود را از او بپرسید. مهمترین مزیت این روش درمانی این است که مواد مغذی ضروری و مورد نیاز فولیکول‌ها را در اختیار پوست سر قرار می‌دهد که شامپو، ماسک مو و روش‌های خانگی قادر به انجام چنین کاری نیستند. مهمترین مزیت مزوتراپی صرفه‌ جویی در زمان است که این روش به مدت ۲۰ تا ۴۰ دقیقه انجام می‌شود. شما به چند جلسه مزوتراپی نیاز دارید اما در موارد شدید باید روزانه از انواع مختلفی از شامپو و بالم استفاده نمایید. در برخی موارد ممکن است پزشک به تجویز برخی داروهای خاص نیز بپردازد که باید از آنها نیز استفاده نمایید. ریزش موها گاهی اوقات به دلیل مشکلات پوستی ایجاد می‌شود که ترکیبات مورد استفاده در مزوتراپی می‌‌توانند به رفع این مشکل کمک کنند و از سوی دیگر هیچ گونه مشکلی برای دستگاه گوارش یا سایر اعضای بدن ایجاد نخواهند کرد. پس از اولین جلسه درمان می‌توانید شاهد نتایج بدست آمده باشید و به تدریج موهای شما شادابی و سلامت خود را به دست خواهند آورد. با این حال نتایج قابل توجه حدود ۳ تا ۴ هفته پس از تزریق به دست خواهند آمد.

 

مزایای مزوتراپی مو

 

 معایب مزوتراپی


عوارض احتمالی مزوتراپی را دست کم نگیرید حتی یک پزشک با تجربه نمی‌‌تواند به طور صد در صد تضمین کند که موهای شما مجدداً رشد می‌‌کنند و شما پول خود را دور نریخته اید. از سوی دیگر باید به سه فاکتور مهم توجه داشته باشید که اولین فاکتور درد است. برخی از با توجه به تحمل درد هستند اما برخی دیگر ادعا می‌‌کنند دچار درد زیادی شده اند که این مسئله به تجربه و مهارت پزشک، ترکیبات کوکتل و آستانه تحمل فرد بستگی دارد. برخی از بیماران علاوه بر درد دچار تورم پوست سر، خارش و پوسته ریزی نیز خواهند شد. مزوتراپی یک روش پر هزینه است و شما به حداقل ۱۰ جلسه درمان نیاز دارید تا نتایج مطلوبی را به دست بیاورید به همین دلیل متحمل هزینه زیادی خواهید شد.

باید در طول درمان به پزشک خود اعتماد داشته باشید اما این مسئله بدین معنا نیست که او مسئول همه موارد مرتبط با درمان است. باید از دستکش، سرنگ و وسایل یکبار مصرف استفاده کرد باید از پزشک خود در خصوص ترکیبات مورد استفاده سوال بپرسید. پزشک باید در طول درمان به تعویض سرنگ بپردازد زیرا پس از شش تا هفت بار تزریق نوک آن کند شده و باعث درد خواهد شد.

 عوارض جانبی مزوتراپی 


عوارض جانبی مزوتراپی نادر است اما در برخی موارد بیمار دچار کبودی خواهد شد که طی مدت یک هفته از بین می‌رود و درد حاصل از درمان نیز طی مدت چند روز برطرف می‌گردد.

 تفاوت مزوتراپی با پی آر پی چیست؟ کدام یک بهتر است؟


پی آر پی و مزوتراپی با توجه به نوع مشکل بیمار مزایای متعددی را به دنبال دارند. تحقیقات نشان داده است پی آر پی در مواردی که هنوز فولیکول‌های مو در فاز فعال رشد قرار دارند و موها دارای رشد و ضخامت مناسب هستند نتایج مطلوبی را ایجاد می‌کند و به رشد موهای جدید و تقویت فولیکول‌های مو کمک می‌نماید. اگر از مزوتراپی برای درمان ریزش مو ناشی از اختلالات ژنتیکی استرس رژیم غذایی و بیماری‌های مزمن استفاده می‌گردد. هدف از مزوتراپی بهبود فرایند جذب مواد مغذی و ویتامین‌های مورد نیاز پوست و موی سر است. مزوتراپی می‌تواند طی مدت چند ماه نتایج بسیار خوبی را ایجاد کند.

به طور کلی هر دو روش برای درمان ریزش مو مناسب هستند و در مقایسه با جراحی کاشت مو مقرون به صرفه تر می‌باشند. می‌‌توان از این دو روش برای کسب نتایج بهتر استفاده کرد. پس از کاشت مو به منظور تسریع فرآیند بهبود از پی آر پی و از مزوتراپی برای حفظ نتایج به دست آمده از کاشت استفاده می‌شود.

 مراقبت‌های پس از درمان


 • پس از مزوتراپی جراحات کوچکی در نواحی تحت درمان باقی می‌ماند که طی مدت کوتاهی برطرف می‌شوند.
 • از شستن موهای خود با شامپو و بالم خودداری کنید زیرا باید به مدت ۳ تا ۴ روز کثیفی موهایتان را تحمل نمایید. آب و شامپو بر نتایج حاصل از درمان تأثیرات منفی دارند و باعث به تأخیر افتادن فرآیند بهبود خواهند شد.
 • به مدت دو تا سه روز از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب خودداری کنید.
 • از شنا کردن خودداری کنید. از دوش گرفتن و خیس کردن موهای خود در ده ساعت اول پس از مزوتراپی خودداری کنید زیرا باید پوست سر خشک بماند.
 • حداقل تا ۱۰ روز از رفتن به استخر و سونا خودداری کنید.
 • از ماساژ دادن پوست خود اجتناب کنید تا پوست کاملاً ترمیم شود.
 • از مصرف مشروبات الکلی خودداری کنید زیرا با تأثیرات منفی بر مزوتراپی همراه است.

هزینه مزوتراپی مو در قیطریه و اندرزگو


هزینه مزوتراپی به نوع درمان و تعداد جلسات مورد نیاز بستگی دارد.

 سؤالات متداول


سؤالات مزوتراپی مو

 

هر جلسه چقدر طول می‌کشد؟ 

به طور کلی هر جلسه درمان نباید بیشتر از نیم ساعت تا ۴۵ دقیقه طول بکشد.

 پس از چند جلسه نتایج حاصل از درمان قابل مشاهده است؟ 

معمولاً متخصص پوست و مو ۱۰ جلسه درمان را توصیه می‌کند تا شما شاهد نتایج حاصل از رشد موهای خود باشید. سپس شما به دو تا سه ماه یکبار تزریق نیاز دارید تا نتیجه به دست آمده حفظ شود.

 آیا مزوتراپی درد دارد؟

مزوتراپی باعث بروز مقدار خفیفی درد و سوزش خواهد شد که البته سطح درد به آستانه تحمل شما بستگی دارد. برخی از افراد پس از هر جلسه مزوتراپی به زندگی عادی برمی‌گردند یا به محل کارشان می‌روند.

چه افرادی نمی‌‌توانند متقاضی مزوتراپی باشند؟

افرادی که به برخی مواد خوراکی یا داروهای خاص حساسیت دارند، افرادی که در دوران بارداری و شیردهی قرار دارند، افرادی که دچار عفونت پوست هستند و افرادی که قصد استفاده از داروهای شیمیایی را ندارند متقاضی مناسبی برای مزوتراپی نیستند.

 مراقبت‌های قبل و بعد از درمان شامل چه مواردی است؟ 

قبل از مزوتراپی باید از رنگ کردن موهای خود اجتناب نمایید زیرا پوست سر تغییر رنگ می‌‌دهد، از مصرف آسپرین یا داروهای رقیق کننده خون اجتناب کنید اما از انواع ویتامین به منظور افزایش تأثیرات مزوتراپی مو استفاده کنید. پس از مزوتراپی از شستشوی سر خود اجتناب نمایید تا داروهای تزریق شده مدت بیشتری با پوست در تماس باشند. بروز مقداری خارش پس از مزوتراپی طبیعی است که طی مدت کوتاهی از بین می‌‌رود. فصل پاییز و زمستان معمولاً با ریزش مو همراه هستند اما جای نگرانی ندارد زیرا مصرف ویتامین های خاص باعث تقویت موها و رشد مجدد آنها خواهد شد. در این دوران مزوتراپی می‌تواند به بهبود شادابی موهای شما کمک کند.

مقالات مرتبط

تماس با ما