لوگو لیا کلینیک

رفع سیاهی و گودی دور چشم با پی آر پی

دایره های سیاه، گودی‌های زیر چشم و جمع شدن رنگدانهای بافت دور چشم باعث میشود که شما خسته بنظر برسید یا اینکه دارید به شتاب پیر میشوید. یکی از بهترین راه حل‌هایی که جدیدا در زمینه درمان این جمله عوارض چشم پیدا شده پی آر پی است. بیشتر مردم گاهی به دایرهای سیاهی در دور چشمانشان دچار می‌شوند، یا بعضی دیگر عوارض پایداری توسعه پیدا می‌کنند که آرایش و یا کانسیلر به خوبی نمیتواند پنهانش کند. پی آر پی (PRP) یک درمان مربوط به صورت است که می‌تواند راه حلی عالی باشد که از لحاظ اقتصادی به صرفه است و می‌تواند پوست شما را برای دراز مدت ترمیم کند.

اگر از استفاده‌ی کانسیلر خسته شدید، معالجه‌ی پی آر پی ممکن است بتواند به شما کمک کند. پوست نواحی چشم بدلیل ظرافت و حساس بودن بسختی قابل درمان است، پس بسیار مهم هست که برای جلسات پی آر پی خود به متخصص پوستی مراجعه کنید که برد پزشکی داشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان سیاهی دور چشم با تزریق پی آر پی و رزرو وقت مشاوره در لیا کلینیک ارائه دهنده بهترین خدمات در زمینه پوست و زیبایی در شمال تهران به شماره 02128426546 تماس حاصل فرمایید.

 

دلایل گردیهای سیاه دور چشم


قبل از اینکه بدانید پی آر پی چیست و چگونه انجام میشود، اول شاید بهتر باشد دلیل مشکل خود را بدانید، پس اول به دلایل رایج این سیاهی‌های دور چشم نگاهی بندازید:

دلایل قابل پرهیز

با اهمیت دادن و مراقبت کردن از پوست خود و همچنین یکسری نکات رعایتی می‌توانند بعضی از دلایل گردی‌های سیاه دور چشم را متوقف کنید.

 • رژیم غذایی نامناسب و یا عادات ناسالم. یک رژیم ناسالم غذایی که دارای نمک زیادی و کافئین باشد باعث توسعه‌ی این گردی‌ها میشود. به این دلیل که هم نمک و هم کافئین هردو آب بدن را جذب می‌کنند. اگر سیگار میکشید و یا الکل زیادی مصرف میکنید، باعث میشود که رگهای خون دور چشم منقبض شود و در نتیجه چشمان حالتی بادکرده و کیسه‌ای بگیرند.
 • استرس و خواب ناکافی. استرس باعث یک سلسله از واکنشها در بدن شما شود مانند عدم تعادل هورمونها و بهم ریختگی در خواب. خواب ناکافی چرخش خون را در بدن کم کرده و باعث انباشته شدن مایعات در دور چشم میشود که در نتیجه چشم حالتی بادکرده می‌گیرد و گردیهای سیاهی در زیر چشم توسعه پیدا می‌کنند. همچنین خوابیدن بروی شکم بطوری که صورت و ناحیه‌ی شکم زمین را لمس کنند نیز باعث همین موضوع میشود.
 • کمبودهای تغذیه‌ای. باد کردگی دور چشم می‌تواند بدلیل کمبودهای بدن شما باشد. برای مثال مانند کمبود آهن و ویتامین ب ۱۲ و ویتامین ک و یا هرگونه عنصر دیگری که در آرام کردن چرخش خون در بدن نقش دارد.
 • خورشید. اثرات اشعه‌ی فرابنفش بروی بافت ظریف چشم خیلی بیشتر از نقات دیگر صورت هست چون نسبت به بقیه نقاط حساس‌تر هست. خورشید باعث تولید زیاد ملانین (لکهای سیاه روی پوست) شده که در دور چشم پخش می‌شوند.
 • کم ابی. کمبود آب در بدن باعث کند شدن چرخش خون میشود و حاصل تجمع مواد سمی و مایعات در پوست میشود. برای همین بادکردگی دور چشم بر اثر کم ابی پیش می اید.
 • گریه کردن. دگرگونی احساساتی باعث میشود که مایعات در دور چشم جمع شده و باعث تورم شود. وقتی ناحیه را مالش می‌دهید، رگهای خونی که هیچ صدمه‌یی ندیده‌اند پاره شده و در نتیجه باعث بوجود آمدن گردیهای سیاه میشود.

دلایل غیر قابل پرهیز

احتمال از بین بردن دایرهای سیاه زیر چشمی که از طریق ارث به کسی رسیده بسیار کم است. هر چند با جلسات پی آر پی برای زیر چشم میتوانید از پوستتان مراقبت کنید.

 • گرایش ژنتیک. تعداد زیادی از مردم بصورت ژنتیکی تمایل به توسعه‌ی دایرهای سیاه زیر چشم دارند. اگر این شرایطیست که شما نیز دچارش هستید، رنگیزگی دور چشم حالتی ابی رنگ دارد و بافت نازک پوست زیر چشم بر اثر برخورد با نور باعث دیده شدن رگهای زیر پوست میشوند. آسیایی‌ها و افریقای اصیل دایرهای سیاه‌تری دارند.
 • سن. با افزایش سن، پوست قابلیت احیا و انعطاف خود را از دست می‌دهد. به همین دلیل، پوست نازک شده و رگهای خون به همان شکل دایرهای سیاه در دورچشم نمایان میشود.
 • واکنش نشان دادن به آلرژی. اگر شما دارای آلرژیی هستید که باعث میشود رگهای خون دور چشم شما منبسط شود و یا باعث تجمع مایعات شود بهتر است که جلسات پی آر پی را در نظر داشته باشید.

دلیل موثری PRP یا پلاسمای سرشار از پلاکت


پلاسمای سرشار از پلاکت و یا PRP دوره‌ی درمانیست که برای دایره های سیاه دور و یا زیر چشم بسیار موثر است. این سِرُم دارای چندین مولفه است که برای جوان سازی و احیای بافتاهای دور چشم بسیار موثر است. این مولفها شامل پلاکت، سلول‌های بنیادی مسنکیمال، عاملهای رشد و توسعه، سینوکین و چندین مولفه دیگر است.

 

PRP برای سیاهی دور چشم

 

وقتی پزشکان سرم پی آر پی را توسط یک سرنگ ریز به پوست تزریق می‌کنند، مانند یک آبشار احیا کننده به آرامی تمامی نواحی که مایعات در آن جمع شده و یا ورم کردگی وجود دارد را از بین میبرد.

مراحل چگونگی این عمل:

 • جلسات درمان پی آر پی برای اطراف چشم می‌تواند لایه‌ی ضعیفه شده‌ی کلاژن و الاستین پوست را احیا میکند. در نتیجه پوست انعطاف خود را دوباره بدست میاورد و با تورمی طبیعی، گودی زیر چشم را از بین میبرد.
 • پی آر پی همچنین باعث ساخته شدن رگهای خون تازه‌ای در پوست میشود که با مواد مغذی و اکسیژن ناحیه‌ی تزریق شده را تامین میکند. این مواد مغذی سیاهی‌های دور چشم و ملانین را از بین برده و به پوست ظاهری زیبا و درخشنده می‌دهد.
 • بعد از ساخته شدن این رگهای جدید، خون تازه‌ای به نواحی تزریق شده می‌رسد که مواد سمی و مایعات جمع شده را شستشو می‌دهد، در نتیجه ظاهر بادکرده و پوف شده‌ی چشم از بین می‌رود.
 • پوست به متابولیزم جدید و ارتقا یافته‌ای دست میاید که در آن سلولهای مرده و درحال مرگ سریعا پاک میشوند. در عین حال پوست بدلیل سوختن سلولهای چربی ناخواسته ظاهری صاف و شفاف می‌گیرد.

 چگونگی پیش روی درمان پی آر پی


احتمالا متخصص پوست شما تعداد جلسات و تعداد دفعاتی که باید در هفته و یا ماه برای درمان بروید را برای شما تعیین کند. احتمالا به ۲ یا ۳ جلسه برای درمان نیاز داشته باشید شاید هم بیشتر. زمانی که شما نتیجه‌ی کار ماندگار باشد شاید نیاز به یک جلسه درمان هر ۶ و یا ۱۲ ماه یکبار داشته باشید. هرچند عواملی مانند سن شما، واکنش بدن شما به دوره‌ی درمانی و حالت اولیه‌ی مشکل در تنظیم کردن این جلسات تاثیر گذار است.

 

درمان سیاهی دور چشم

 

 عوارض جانبی پی آر پی و یا جوان سازی چشم


خوشبختانه عوارض جانبی این دوره‌ی درمانی برای نواحی دور چشم بسیار کم است و شاید اصلا عوارضی را نداشته باشد. به این دلیل که پی آر پی یک داروی تزریقیست پس ناچارا از یک سوزن و یا سرنگ برای درمان لازم است که خود دارای عوارض کوچکیست.

تزریق با سرنگ می‌تواند باعث مقدار کمی تورم و یا حساسیت شود که یک پارچه خنک می‌تواند کمی به ارام شدن کمک کند. بعداز دورهای درمانی به هیچ عنوان از آرایش و یا مایعات غلیظ برای دور چشم استفاده نکنید. اگر بگذارید پوست شما نفس بکشد شانس اینکه نتایج حتی بهتر هم شوند زیاد میشود.

درمان زیر چشم، تاحدودی تهاجمی است، به این معنی که پوست شما و شما تا کمترین حد ممکن ناراحتی حس میکنید. بجز نکات اشاره شده، بعداز درمان پی آر پی شما به طول ۲۴ الی ۴۸ ساعت باید استراحت کنید.

پرسش پاسخهای رایج


آیا پی آر پی درد دارند آیا وقت استراحت نیاز دارد؟

پروسه‌ی تزریق کمی ناراحتی ایجاد میکند اما با کرم‌های بی حس کننده اصلا چیزی احساس نمیکنید. وقتی تزریق تمام شد میتوانید به زندگی عادی و روزمره‌ی خود ادامه داده بدون هیچگونه وقت استراحتی. یک ماه بعد از تزریق شما نتایج درمان را میبینید.

پی آر پی زیر چشم – این دوره چقدر طول میکشد و آیا تاثیراتش همیشگیست؟

نسبت به سن و واکنش بدن به دوره‌ی تنظیم شده‌ی شما، امکان دارد دوره ترمیمی هر ۶ تا ۱۲ ماه یکبار باشد

مقالات مرتبط

تماس با ما